Obserwując od wielu już lat amerykańską telewizję, mam często wrażenie, że telewizje ogólnodostępne zachwycają się wprowadzaniem do swojej polityki pomysłów, które są doskonale znane stacjom kablowym. Oczywiście przedstawiają swoje idee jako te "jedyne" i "innowacyjne". Zupełnie nie zwracają uwagi, że kilka lat wcześniej ktoś wpadł na taki pomysł i do dziś stosuje go z powodzeniem. No bo jak inaczej nazwać buńczuczne zapowiedzi stacji CBS i FOX, które pół roku temu zorientowały się, że serialowy sezon nie musi zaczynać się we wrześniu i kończyć w maju. Może trwać cały rok! A to dopiero "nowość".

CBS do pomysłu podchodzi ostrożnie i z rozwagą. Z całej "wielkiej czwórki" jest to zdecydowanie najlepiej zarządzana stacja. CBS Corporation mając pod swoimi skrzydłami również CW i Showtime, doskonale wie, co robi, ale i tak pomysły na wydłużenie sezonu wcale nie są tak innowacyjne, jak mogłoby się to wydawać. Całe zamieszanie spowodował nowy serial CBS – {{Under The Dome}}, który emitowany w lecie (kiedy to podobno nikt nie ogląda telewizji) notuje lepszą oglądalność, niż seriale CBS emitowane w trakcie "typowego" sezonu. Emisja {{Under The Dome}} udowodnia, że telewizja ogólnodostępna nie musi bać się czerwca, lipca i sierpnia. To miesiące, jak każde inne, a jeśli serial jest dobry, to zawsze znajdzie swoją widownię. {{Under The Dome}} trafiło idealnie. Co tydzień notuje minimum 10 mln widzów przy wysokim (jak na godzinę 22:00) współczynniku 18-49. Stąd też nie dziwi, że serial jeszcze niedawno zapowiadany jako "zamknięta całość" emitowany będzie również latem 2014 roku (kiedy to odbędzie się premiera drugiej serii).

Po wielu latach, gdy na CBS w wakacje leciały wyłącznie powtórki, nagle okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu również można emitować seriale i czerpać z nich niemały zysk. Dlatego też CBS idzie za ciosem i na lato 2014 roku zamówiło "hit hitów", jak określany jest "Extant". Jest to produkcja, która nie ma nawet jasno określonej fabuły. Na chwilę obecną dla celów marketingowych powiązano z nią nazwisko Stevena Spielberga. Zobaczymy, co wydarzy się w kolejnych miesiącach. "Extant" emitowany ma być latem tuż po {{Under The Dome}} (zapewne zostanie przesunięte na 21:00) i w ten sposób mozolnie rok po roku CBS ma zamiar budować swoją ramówkę również na wakacje. Uda się?

- Zobaczcie, konkurencja rusza z emisją serialu latem, my też musimy coś wykombinować – powiedział zapewne do swoich przełożonych szef stacji FOX Kevin Reilly. Jak to w przypadku FOXa bywa, postawiono na wielkie nazwiska i powroty zza światów. No bo jak inaczej nazwać przywrócenie do życia {{24|24 godzin}}, który już w maju zadebiutuje z limitowaną serią "24: Live Another Day". Do tego FOX dokłada jeszcze {{Gang Related}} i {{Wayward Pines}} M. Night Shylamana, czyli dwie produkcje dramatyczne z ciągłą fabułą. Oczywiście FOX musi być FOXem i wszystkie trzy seriale zapowiada, jako limitowane serie, które składać się będą wyłącznie z jednego sezonu.

Jest to dokładnie taka sama sytuacja, jak przy {{Under The Dome}}. "Limitowaną serię" traktować można jako idealne "zabezpieczenie" dla stacji, gdy ta nie jest pewna przedsięwzięcia, w które się angażuje. Jeśli seriale FOXa emitowane latem okażą się finansowym niewypałem, Reilly powie: - Od początku traktowaliśmy te tytuły jako jedną, zamkniętą całość. W końcu zamówiliśmy je, jako serie limitowane. Dlatego też ich produkcja została zakończona. Jesteśmy dumni, że mogliśmy pracować z tak utalentowanymi ludźmi. Liczymy, że nasze drogi ponownie przetną się w przyszłości. Jeśli jednak "24: Live Another Day", {{Gang Related}} lub {{Wayward Pines}} gromadzić będą przed telewizorami zadowalającą widownię, a FOX będzie z ich emisji czerpał zyski, Reilly wypowie się w taki sposób. – Emisja tych seriali latem była świetnym pomysłem! Planujemy kontynuować tą strategię w przyszłym roku, dlatego też decyzja może być tylko jedna. Z przyjemnością informujemy, że seriale te otrzymały zamówienie kolejnych sezonów! Prawo telewizji.

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że stacje kablowe od wielu lat stosują sprawdzony schemat emitowania krótszych sezonów swoich seriali, ale jednocześnie zachowują płynność w ich emitowaniu przez cały rok. Weźmy pod lupę choćby telewizję HBO. Jesienią emituje ona {{Boardwalk Empire|Zakazane imperium}}, w zimie do ramówki wejdzie nowy serial dramatyczny {{True Detective}}, a już pod koniec marca powróci z czwartą serią {{Gra o tron}}, z kolei w czerwcu z widzami po raz ostatni przywita się {{True Blood}}. Na HBO nie ma przestojów. Jeden serial się kończy, inny zaczyna i nikt nie marudzi, kiedy jest emitowany. Podobnie zaczyna zachowywać się stacja Showtime, która dotychczas nigdy nie emitowała swoich seriali latem. Okazało się to błędem. Finałowy sezon {{Dexter|Dextera}} i {{Ray Donovan}} na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy radzą sobie tak samo dobrze, jak radziłyby sobie jesienią. Wniosek nasuwa się sam - telewizje ogólnodostępne bardzo często widzą problem tam gdzie go nie ma i nigdy nie przyznają się do popełnionych wcześniej błędów.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj