39. Festiwal Filmowy w Gdyni to nie lada gratka dla wielbicieli produkcji stacji HBO. W ramach cyklu widzowie obejrzą trzy pełnometrażowe produkcje HBO: nagrodzoną siedmioma statuetkami Emmy "Temple Grandin’’, adaptację autobiograficznej sztuki Larry’ego Kramera o początkach epidemii AIDS w Stanach Zjednoczonych pt. Odruch serca oraz obsypany nagrodami film Wielki Liberace’ o genialnym i ekscentrycznym pianiście włosko-polskiego pochodzenia: Liberace, którego prawdziwe imię brzmiało Władziu. Wstęp na pokazy jest bezpłatny!

Czytaj także: Archiwum Grozy na FFG

W filmie Odruch serca w reżyserii Ryana Murphy'ego występują m.in.: Mark Ruffalo, Julia Roberts, Matt Bomer, Taylor Kitsch oraz Jim Parsons. Akcja filmu toczy się w środowisku nowojorskich gejów na początku lat 80., kiedy to pojawiają się kolejne śmiertelne przypadki zakażenia tajemniczym wirusem, na który nikt nie zna lekarstwa. Pisarz Ned Weeks (Mark Ruffalo) wraz z grupą przyjaciół stawia sobie za cel zwiększenie świadomości choroby, a także zmianę postrzegania zarażonych nią osób. Istotną rolę odgrywa doktor Emma Brookner (Julia Roberts), która zajmuje się leczeniem chorych zapadających na tę dziesiątkującą środowisko gejów chorobę.

[image-browser playlist="582836" suggest=""]

"Temple Grandin" Micka Jacksona opowiada historię młodej kobiety noszącej tytułowe imię i nazwisko. Jej wytrwałość i hart ducha umożliwiły przezwyciężenie ograniczeń spowodowanych chorobą autystyczną, a wsparcie kilku kluczowych osób pomogło jej w zdobyciu edukacji i osiągnięciu sukcesu zawodowego. Jako osoba dorosła zaangażowała się również w propagowanie wiedzy o autyzmie. W filmie zagrali m.in.: Claire Danes, Julia Ormond, David Strathairn, Catherine O'Hara.

Czytaj także: Nowa wersja "Potopu" otworzy 39. Festiwal Filmowy w Gdyni

[image-browser playlist="582837" suggest=""]

Wielki Liberace Stevena Soderbergha z wybitną rolą Michaela Douglasa to obsypana nagrodami historia genialnego i ekscentrycznego pianisty włosko-polskiego pochodzenia. Film opowiada historię jego burzliwego związku z młodszym o kilkadziesiąt lat Scottem Thorsonem. Douglas otrzymał za swoją kreację szereg nagród, w tym m.in. statuetkę Złotego Globu i Emmy. Młodego kochanka Liberace, Scotta Thorsona, zagrał Matt Damon, który za swoją rolę otrzymał nominacje m.in. do Emmy, BAFTY i Złotego Globu. Obok nich w filmie wystąpili tak znani aktorzy, jak Dan Aykroyd, Scott Bakula i Rob Lowe. Film był pokazywany na MFF w Cannes. "Wielki Liberace" zdobył 11 nagród Emmy, w tym dla najlepszego miniserialu lub filmu telewizyjnego, dla Stevena Soderbergha – najlepszego reżysera miniserialu lub filmu telewizyjnego oraz za najlepsze kostiumy w miniserialu lub filmie telewizyjnym .

[image-browser playlist="582838" suggest=""]

HBO Polska zaprasza profesjonalistów do udziału w Masterclass HBO prowadzonym przez Antony'ego Roota, Executive Vice President of Programming and Production HBO Europe, odpowiedzialnego za lokalne produkcje w 15 krajach, w tym w Polsce, Czechach, w Rumunii i na Węgrzech. Masterclas organizowany jest pod hasłem "Development projektów telewizyjnych – różnice w podejściu do rozwoju produkcji fabularnych na rynku międzynarodowym" i ma odpowiedzieć na praktyczne pytanie, w jaki sposób rozwijać projekty telewizyjne, by odniosły sukces. Anthony Root opowie o podobieństwach i różnicach między rynkami Europy Środkowej a rynkiem amerykańskim, poruszy także temat filozofii produkcji HBO – jakimi projektami jest zainteresowane HBO. Masterclass odbędzie się w Multikinie (sala 4), w czwartek 18 września, o godz. 17.00.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla: - Obecność HBO jako współorganizatora znaczy dla nas wszystkich ogromnie dużo. Nie jest żadną przesadą stwierdzenie, że obecna serialowa rewolucja medialna miała swój początek właśnie w HBO. Od Seksu w wielkim mieście i Rodziny Soprano, poprzez Sześć stóp pod ziemią aż po Grę o tron, HBO rozwija oryginalne projekty fabularne i dokumentalne, które porywają wyobraźnię całego globu, jednocześnie komentując w sposób wysoce świadomy przemiany obyczajowe i moralne współczesnego świata. Jestem pewien, że zarówno sekcja filmowa, jak i unikalne warsztaty z Anthonym Rootem, będą się cieszyć wielkim i zasłużonym powodzeniem na 39. FFG.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj