W połowie grudnia świat obiegła wiadomość, że Arabia Saudyjska znosi utrzymywany od 35 lat zakaz oglądania filmów w kinie. Prawdopodobnie już od tego roku mieszkańcy tego kraju będą mogli korzystać z dóbr popkultury, poszerzając swoje horyzonty (tutaj). Niedługo po ogłoszeniu informacji, swoje oświadczenia w tej sprawie wydały amerykańskie organizacje Motion Picture Association of America oraz National Association of Theatre Owners. Obydwie pogratulowały Arabii Saudyjskiej tej decyzji i wyraziły nadzieję na współpracę w przyszłości, biorąc pod uwagę atrakcyjność i możliwości rozwoju tego rynku. Początkowo planowano uruchomienie pierwszych kin już w marcu bieżącego roku, jednak w chwili obecnej ta data zostaje tymczasowo zawieszona. Zarząd jest bowiem aktualnie na etapie ustalania własnych kategorii wiekowych, jakie będzie nadawać wyświetlanym w kinach filmom - mają one pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące cenzury. Jak mówi Fahad Al-Moammar z zarządu Centrum Komunikacji Międzynarodowej (Center for International Comunication/CIC), zależy im na dostarczaniu jak największych wrażeń. Proces wdrożenia kin do systemu jest długotrwały, w związku z czym na dalsze szczegóły trzeba będzie poczekać. Odnosząc się do kwestii kategorii wiekowych, Al-Moammar wskazuje, że świetnie sprawdziły się one w przypadku gier wideo, zatem na płaszczyźnie filmowej również będą dobrym zagraniem.
Zatwierdzono więcej tytułów niż wcześniej. Kategorie gier wideo pozwoliły wydawcom zrozumieć, jakiego rodzaju treści mogą zamieszczać. A rodzice są bardziej świadomi tego, co kupują swoim dzieciom (...) Z tego wszystkiego wyniknie dużo kreatywności. Każdy zdrowy rynek filmowy ma za swoimi plecami zdrowy przemysł lokalny, więc dopatruję się w tym wielu pozytywów.
W Arabii Saudyjskiej około 70% populacji to osoby poniżej 30 roku życia, które mają być otwarte na tego typu nowości. Gianluca Chakra z firmy Front Row Filmed Entertainment, dystrybutora na Środkowym Wschodzie, nie kryje swojego podekscytowania - zaznacza, że proces zajmie dużo czasu, ale efekty będą spektakularne. Chakra podejrzewa, że zanim na wielkie ekrany wejdą duże filmy, upłyną prawdopodobnie dwa lata - w tym czasie przewiduje triumf mniejszych wytwórni. Al Moammar również cieszy się na myśl o wzroście treści lokalnych - do tej pory twórcy z Arabii Saudyjskiej mogli wychodzić ze swoimi filmami jedynie za granicę, a teraz będą mieli do dyspozycji także sam rynek lokalny. Nie jest jeszcze pewne, czy nowopowstające kina będą dedykowane osobno kobietom lub mężczyznom, co ma związek z regułami religijnymi. Al-Moammar dodaje, że nie dotarli jeszcze do tego etapu dyskusji, w związku z czym decyzja nie została podjęta. W Kuwejcie ten problem rozwiązano jeszcze inaczej: w niektórych kinach wyznaczono sekcje siedzeń, w których mogą siedzieć samotni mężczyźni oraz takich, gdzie miejsca zajmują kobiety lub rodziny. Nie wiadomo, kiedy można oczekiwać otwarcia pierwszych kin.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj