Repertuar kin Nowość Program TV

Arabia Saudyjska przygotowuje się do wdrożenia kin. Będą mieć własne kategorie wiekowe

W Arabii Saudyjskiej po 35 latach zniesiono zakaz oglądania filmów w kinie. Obecnie trwają przygotowania lokalnego gruntu na wielkie wejście popkultury.

W połowie grudnia świat obiegła wiadomość, że Arabia Saudyjska znosi utrzymywany od 35 lat zakaz oglądania filmów w kinie. Prawdopodobnie już od tego roku mieszkańcy tego kraju będą mogli korzystać z dóbr popkultury, poszerzając swoje horyzonty (tutaj).

Niedługo po ogłoszeniu informacji, swoje oświadczenia w tej sprawie wydały amerykańskie organizacje Motion Picture Association of America oraz National Association of Theatre Owners. Obydwie pogratulowały Arabii Saudyjskiej tej decyzji i wyraziły nadzieję na współpracę w przyszłości, biorąc pod uwagę atrakcyjność i możliwości rozwoju tego rynku.

Początkowo planowano uruchomienie pierwszych kin już w marcu bieżącego roku, jednak w chwili obecnej ta data zostaje tymczasowo zawieszona. Zarząd jest bowiem aktualnie na etapie ustalania własnych kategorii wiekowych, jakie będzie nadawać wyświetlanym w kinach filmom – mają one pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące cenzury. Jak mówi Fahad Al-Moammar z zarządu Centrum Komunikacji Międzynarodowej (Center for International Comunication/CIC), zależy im na dostarczaniu jak największych wrażeń. Proces wdrożenia kin do systemu jest długotrwały, w związku z czym na dalsze szczegóły trzeba będzie poczekać.

-
weekend
-

Odnosząc się do kwestii kategorii wiekowych, Al-Moammar wskazuje, że świetnie sprawdziły się one w przypadku gier wideo, zatem na płaszczyźnie filmowej również będą dobrym zagraniem.

Zatwierdzono więcej tytułów niż wcześniej. Kategorie gier wideo pozwoliły wydawcom zrozumieć, jakiego rodzaju treści mogą zamieszczać. A rodzice są bardziej świadomi tego, co kupują swoim dzieciom (…) Z tego wszystkiego wyniknie dużo kreatywności. Każdy zdrowy rynek filmowy ma za swoimi plecami zdrowy przemysł lokalny, więc dopatruję się w tym wielu pozytywów.

W Arabii Saudyjskiej około 70% populacji to osoby poniżej 30 roku życia, które mają być otwarte na tego typu nowości. Gianluca Chakra z firmy Front Row Filmed Entertainment, dystrybutora na Środkowym Wschodzie, nie kryje swojego podekscytowania – zaznacza, że proces zajmie dużo czasu, ale efekty będą spektakularne. Chakra podejrzewa, że zanim na wielkie ekrany wejdą duże filmy, upłyną prawdopodobnie dwa lata – w tym czasie przewiduje triumf mniejszych wytwórni. Al Moammar również cieszy się na myśl o wzroście treści lokalnych – do tej pory twórcy z Arabii Saudyjskiej mogli wychodzić ze swoimi filmami jedynie za granicę, a teraz będą mieli do dyspozycji także sam rynek lokalny.

Nie jest jeszcze pewne, czy nowopowstające kina będą dedykowane osobno kobietom lub mężczyznom, co ma związek z regułami religijnymi. Al-Moammar dodaje, że nie dotarli jeszcze do tego etapu dyskusji, w związku z czym decyzja nie została podjęta. W Kuwejcie ten problem rozwiązano jeszcze inaczej: w niektórych kinach wyznaczono sekcje siedzeń, w których mogą siedzieć samotni mężczyźni oraz takich, gdzie miejsca zajmują kobiety lub rodziny.

Nie wiadomo, kiedy można oczekiwać otwarcia pierwszych kin.

Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: russelstreet/flickr

Najlepsze z 24h

naEKRANIE
-

Najlepsze seriale 2018 roku (lista aktualizowana)

Wybieramy najlepsze seriale 2018 roku. Oto tytuły, co do których jakości jesteśmy przekonani i z…

Piotr Piskozub
-

Aquaman – reżyser pokazał kadr ze…

Reżyser filmu Aquaman, James Wan, zaprezentował w sieci kadr pochodzący ze zwiastuna produkcji.

Piotr Piskozub
-

Na ekranie Tony Stark, a gra…

Jedna z osób odpowiedzialnych za efekty specjalne w MCU zabrała głos na temat najlepszego jej…

Piotr Piskozub
-

Avengers 4 – Kapitan Marvel i…

W sieci pojawiły się nowe fanarty do filmu Avengers 4 - widzimy na nich zarówno…

Piotr Piskozub
-

Koledzy Petera wracają. Spider-Man: Far From…

W sieci pojawiło się nowe zdjęcie z planu produkcji Spider-Man: Far Frome Home.

Michalina Reda
-

SDCC 2018 – nowe zdjęcia z…

W związku ze zbliżającym się Comic Conem w San Diego, portal Entertainment Weekly udostępnił nowe…

Co o tym sądzisz?