Arabia Saudyjska przygotowuje się do wdrożenia kin. Będą mieć własne kategorie wiekowe

W Arabii Saudyjskiej po 35 latach zniesiono zakaz oglądania filmów w kinie. Obecnie trwają przygotowania lokalnego gruntu na wielkie wejście popkultury.

W połowie grudnia świat obiegła wiadomość, że Arabia Saudyjska znosi utrzymywany od 35 lat zakaz oglądania filmów w kinie. Prawdopodobnie już od tego roku mieszkańcy tego kraju będą mogli korzystać z dóbr popkultury, poszerzając swoje horyzonty (tutaj).

Niedługo po ogłoszeniu informacji, swoje oświadczenia w tej sprawie wydały amerykańskie organizacje Motion Picture Association of America oraz National Association of Theatre Owners. Obydwie pogratulowały Arabii Saudyjskiej tej decyzji i wyraziły nadzieję na współpracę w przyszłości, biorąc pod uwagę atrakcyjność i możliwości rozwoju tego rynku.

Początkowo planowano uruchomienie pierwszych kin już w marcu bieżącego roku, jednak w chwili obecnej ta data zostaje tymczasowo zawieszona. Zarząd jest bowiem aktualnie na etapie ustalania własnych kategorii wiekowych, jakie będzie nadawać wyświetlanym w kinach filmom – mają one pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące cenzury. Jak mówi Fahad Al-Moammar z zarządu Centrum Komunikacji Międzynarodowej (Center for International Comunication/CIC), zależy im na dostarczaniu jak największych wrażeń. Proces wdrożenia kin do systemu jest długotrwały, w związku z czym na dalsze szczegóły trzeba będzie poczekać.

-
weekend
-

Odnosząc się do kwestii kategorii wiekowych, Al-Moammar wskazuje, że świetnie sprawdziły się one w przypadku gier wideo, zatem na płaszczyźnie filmowej również będą dobrym zagraniem.

Zatwierdzono więcej tytułów niż wcześniej. Kategorie gier wideo pozwoliły wydawcom zrozumieć, jakiego rodzaju treści mogą zamieszczać. A rodzice są bardziej świadomi tego, co kupują swoim dzieciom (…) Z tego wszystkiego wyniknie dużo kreatywności. Każdy zdrowy rynek filmowy ma za swoimi plecami zdrowy przemysł lokalny, więc dopatruję się w tym wielu pozytywów.

W Arabii Saudyjskiej około 70% populacji to osoby poniżej 30 roku życia, które mają być otwarte na tego typu nowości. Gianluca Chakra z firmy Front Row Filmed Entertainment, dystrybutora na Środkowym Wschodzie, nie kryje swojego podekscytowania – zaznacza, że proces zajmie dużo czasu, ale efekty będą spektakularne. Chakra podejrzewa, że zanim na wielkie ekrany wejdą duże filmy, upłyną prawdopodobnie dwa lata – w tym czasie przewiduje triumf mniejszych wytwórni. Al Moammar również cieszy się na myśl o wzroście treści lokalnych – do tej pory twórcy z Arabii Saudyjskiej mogli wychodzić ze swoimi filmami jedynie za granicę, a teraz będą mieli do dyspozycji także sam rynek lokalny.

Nie jest jeszcze pewne, czy nowopowstające kina będą dedykowane osobno kobietom lub mężczyznom, co ma związek z regułami religijnymi. Al-Moammar dodaje, że nie dotarli jeszcze do tego etapu dyskusji, w związku z czym decyzja nie została podjęta. W Kuwejcie ten problem rozwiązano jeszcze inaczej: w niektórych kinach wyznaczono sekcje siedzeń, w których mogą siedzieć samotni mężczyźni oraz takich, gdzie miejsca zajmują kobiety lub rodziny.

Nie wiadomo, kiedy można oczekiwać otwarcia pierwszych kin.

Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: russelstreet/flickr

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
28 -

Jackie – recenzja filmu

Natalie Portman po raz kolejny potwierdza swoją klasę i ogromny talent aktorski.

Ocena recenzenta:
8
Norbert Zaskórski
0 -

Cudowny chłopak – recenzja filmu

Cudowny chłopak to nowy film Stephena Chbosky'ego oparty na powieści R.J. Palacio. Czy jest to…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
5 -

Zaćma – recenzja filmu [Festiwal Filmowy…

Ryszard Bugajski, reżyser świetnie ocenianego Układu zamkniętego, powrócił z nowym filmem. Zaćma to historia z…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
0 -

Zaskakujący szczegół roli Nicka Fury’ego w…

Samuel L. Jackson w jednym z ostatnich wywiadów odniósł się do swojego występu w filmie…

Piotr Piskozub
0 -

Czy Osa ma na swoim stroju…

W sieci wrze po zaprezentowaniu najnowszych zdjęć z filmu Ant-Man i Osa. Poszło o strój…

Norbert Zaskórski
0 -

John Wick: Chapter 3 – nowe…

W sieci zadebiutowały nowe informacje dotyczące kolejnej odsłony kultowej już serii filmów akcji o emerytowanym…

Co o tym sądzisz?