Laptopy z kartami GeForce RTX serii 40 są nawet trzy razy bardziej energooszczędne niż modele poprzedniej generacji i wykorzystują architekturę Ada, technikę NVIDIA DLSS 3 oraz piątą generację technik Max-Q. Nowe modele zapewniają graczom nawet czterokrotnie wyższą wydajność w grach klasy AAA, takich jak Cyberpunk 2077 z pełnym śledzeniem promieni i nowym trybem RT Overdrive, a twórcom oferują niesamowicie szybkie przyspieszenie w najlepszych aplikacjach kreatywnych, takich jak Blender.
Dzięki architekturze Ada całkowicie odmieniamy wydajność i sprawność energetyczną laptopów dla graczy i twórców. Nowe karty RTX serii 40 zapewniają wydajność klasy premium w laptopach o przekątnej zaledwie 14 cali, co stanowi nowy kamień milowy
– powiedział Jeff Fisher, wiceprezes działu GeForce w firmie NVIDIA.

RTX 4090 i RTX 4080: nowa klasa topowych laptopów

Architektura Ada umożliwiła stworzenie nowej klasy najszybszych na świecie laptopów dla entuzjastów. Gracze mogą cieszyć się rozgrywką na trzech monitorach 4K w trybie surround przy 60 klatkach na sekundę, co wystarcza do płynnego działania profesjonalnego symulatora jazdy. Twórcy mogą korzystać z platformy NVIDIA Omniverse™ do tworzenia fotorealistycznych wirtualnych światów 3D w rozdzielczości 4K z pełną symulacją fizyki, oświetlenia i zastosowanych materiałów. Streamerzy mogą przesyłać strumieniowo gry w jakości 4K 60 kl./s z kodowaniem AV1 w aplikacji Discord, a nowe podwójne enkodery skracają czas eksportu wideo o połowę. Najszybsze laptopy z kartami RTX serii 40 będą dostępne od 8 lutego w cenach od 1999 USD.
fot. Nvidia

Laptopy z kartami RTX 4070, 4060 i 4050: szybsze niż flagowiec poprzedniej generacji, pobierające jedną trzecią energii

Nowe laptopy z kartami RTX 4070, 4060 i 4050 są szybsze od flagowego modelu poprzedniej generacji, zużywając zaledwie jedną trzecią energii. Zapewniają 80 kl./s, rozgrywkę w rozdzielczości 1440p z ustawieniami ultra i skracają procesy twórcze, takie jak renderowanie scen w Blenderze, które zajmowało dwie i pół godziny, do zaledwie 10 minut. Ceny laptopów z kartą RTX 4050 zaczynają się od 999 USD i będą dostępne od 22 lutego.

Techniki Max-Q piątej generacji zwiększają sprawność energetyczną laptopów

Od 2017 roku z każdą nową generacją kart graficznych rozwój technik Max-Q znacząco wpływał na konstrukcje laptopów. Dzisiaj, wraz z premierą urządzeń z kartami GeForce RTX serii 40, firma NVIDIA wprowadza techniki Max-Q piątej generacji, które radykalnie zwiększają sprawność energetyczną i przyspieszają działanie gier dzięki następującym ulepszeniom:
  • Technika NVIDIA® DLSS 3 została zoptymalizowana pod kątem laptopów i współpracuje z technikami Max-Q, w tym Whispermode i BatteryBoost, które poprawiają wydajność i akustykę oraz zwiększają nawet dwukrotnie czas pracy na baterii.
  • Pamięć GDDR6 zasilana najniższym napięciem w historii, wyprodukowana we współpracy z wiodącymi producentami półprzewodników.
  • Sterowanie pamięcią w trybie tri-speed umożliwia dynamiczne przełączanie GPU do stanów pamięci o niższym poborze mocy.
  • Pamięć podręczna została zoptymalizowana pod kątem Max-Q, podwajając przepustowość, zwiększając rozmiar 16x i poprawiając taktowanie zegara.
fot. Nvidia

14-calowe laptopy szybsze niż kiedykolwiek

Przed opracowaniem architektury Ada, 95% tego najszybciej rozwijającego się segmentu laptopów było ograniczone do podstawowych zadań i aplikacji. 14-calowe laptopy wyposażone w karty graficzne GeForce RTX serii 40 mogą podejmować zadania, które wcześniej były nieosiągalne dla tego typu urządzeń. Mowa m.in. o ultraszybkim renderowaniu obrazów 3D w programie Blender oraz najnowocześniejszych narzędziach wykorzystujących sztuczną inteligencję w popularnych aplikacjach, takich jak Adobe Photoshop czy Premiere Pro. Dzięki zastosowaniu kart graficznych RTX serii 40, 14-calowe laptopy stają się również potężnymi maszynami do gier - są nawet dwukrotnie szybsze niż PlayStation 5 i jednocześnie sześciokrotnie mniejsze. Gracze mogą uruchamiać wymagające graficznie gry AAA, takie jak Cyberpunk 2077, z ray tracingiem i DLSS. Podłączenie ultraprzenośnych laptopów do zewnętrznych monitorów zmienia je w stacjonarne platformy do gier lub studia dla twórców.

Kolejne implementacje techniki DLSS: 50 wydanych i nadchodzących gier z DLSS 3, ponad 250 gier i aplikacji kreatywnych z DLSS 2 już dostępnych

Wykorzystująca sztuczną inteligencję NVIDIA DLSS ciągle wyznacza najwyższe standardy wśród technik superrozdzielczości. DLSS korzysta z rdzeni Tensor w kartach graficznych GeForce RTX, aby zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę przy zachowaniu doskonałej jakości obrazu. Dostępna od października ubiegłego roku technika DLSS 3 wykorzystuje funkcję Frame Generation, która umożliwia nawet czterokrotny wzrost wydajności w stosunku do renderowania natywnego. Technika DLSS 3 jest już dostępna w 17 tytułach, a wkrótce pojawią się kolejne 33 gry i aplikacje, w tym Witchfire tworzony w polskim studio The Astronauts Adriana Chmielarza. Użytkownicy kart GeForce RTX mogą aktualnie korzystać z ponad 250 gier i kreatywnych aplikacji wspierających DLSS 2. Zapowiedziane podczas CES 2023 nowe gry wykorzystujące technikę DLSS: DLSS 3
  • Marvel’s Midnight Sun (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
  • The Day Before (premiera w tym roku z ray tracingiem i DLSS 3)
  • Throne and Liberty (premiera w tym roku z DLSS 3)
  • Witchfire (premiera w tym roku z DLSS 3)
  • Atomic Heart (premiera 21 lutego z DLSS 3)
  • Warhaven (premiera w tym roku z DLSS 3)
  • Dakar Desert Rally (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
  • The Cycle: Frontier (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
  • Conqueror’s Blade (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
  • Tower of Fantasy (aktualizacja do DLSS 3 w kwietniu)
  • ILL Space (wczesny dostęp w tym roku z ray tracingiem i DLSS 3)
DLSS 2

Stworzone z myślą o 110 milionach twórców

Rynek komputerów dla twórców wciąż szybko rośnie. Obecnie ponad 110 milionów profesjonalistów i amatorów tworzy na PC. Branża związana z grafiką 3D, wykorzystująca sprzęt NVIDIA, zanotowała oszałamiający 42-procentowy wzrost od zeszłego roku. Laptopy z kartami graficznymi GeForce RTX serii 40 wykorzystują ekosystem NVIDIA Studio z technikami RTX i Max-Q, oferując idealne połączenie sprawności energetycznej i wydajności. Zwiększona efektywność wpływa na nawet najbardziej wymagające procesy twórcze zapewniając nawet trzykrotnie dłuższy czas pracy na baterii. Użytkownicy laptopów z kartami GeForce RTX mogą korzystać z akceleracji NVIDIA Studio w ponad 110 najpopularniejszych aplikacjach kreatywnych. Dodatkowo mają dostęp do wspieranych przez sztuczną inteligencję aplikacji, takich jak NVIDIA Omniverse, Canvas oraz Broadcast. Artyści 3D mogą współpracować ze sobą w programie Omniverse z dowolnego miejsca na świecie, podczas gdy montażyści mogą szybciej tworzyć filmy dzięki narzędziom wykorzystującym sztuczną inteligencję oraz skrócić czas eksportu plików o połowę dzięki podwójnym enkoderom. 
fot. Nvidia

Dostępność

Sprzedaż laptopów wyposażonych w karty graficzne GeForce RTX serii 40 rozpocznie się 8 lutego. Na rynek trafią modele od najlepszych światowych producentów OEM, w tym firm Acer, Alienware, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, Lenovo, MSI, Razer oraz Samsung. Nowe laptopy będą również dostępne od lokalnych producentów takich jak Dream Machines i Hyperbook.  
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj