CES 2023: laptopy z kartami GeForce RTX serii 40 zapewniają wydajność komputerów stacjonarnych z najwyższej półki
NVIDIA zaprezentowała dziś laptopy z kartami graficznymi GeForce RTX™ serii 40, wykorzystujące ultra wydajną architekturę Ada Lovelace, która zapewnia największy w historii firmy wzrost wydajności i sprawności energetycznej.
NVIDIA zaprezentowała dziś laptopy z kartami graficznymi GeForce RTX™ serii 40, wykorzystujące ultra wydajną architekturę Ada Lovelace, która zapewnia największy w historii firmy wzrost wydajności i sprawności energetycznej.
Laptopy z kartami GeForce RTX serii 40 są nawet trzy razy bardziej energooszczędne niż modele poprzedniej generacji i wykorzystują architekturę Ada, technikę NVIDIA DLSS 3 oraz piątą generację technik Max-Q. Nowe modele zapewniają graczom nawet czterokrotnie wyższą wydajność w grach klasy AAA, takich jak Cyberpunk 2077 z pełnym śledzeniem promieni i nowym trybem RT Overdrive, a twórcom oferują niesamowicie szybkie przyspieszenie w najlepszych aplikacjach kreatywnych, takich jak Blender.
RTX 4090 i RTX 4080: nowa klasa topowych laptopów
Architektura Ada umożliwiła stworzenie nowej klasy najszybszych na świecie laptopów dla entuzjastów. Gracze mogą cieszyć się rozgrywką na trzech monitorach 4K w trybie surround przy 60 klatkach na sekundę, co wystarcza do płynnego działania profesjonalnego symulatora jazdy. Twórcy mogą korzystać z platformy NVIDIA Omniverse™ do tworzenia fotorealistycznych wirtualnych światów 3D w rozdzielczości 4K z pełną symulacją fizyki, oświetlenia i zastosowanych materiałów. Streamerzy mogą przesyłać strumieniowo gry w jakości 4K 60 kl./s z kodowaniem AV1 w aplikacji Discord, a nowe podwójne enkodery skracają czas eksportu wideo o połowę. Najszybsze laptopy z kartami RTX serii 40 będą dostępne od 8 lutego w cenach od 1999 USD.
Laptopy z kartami RTX 4070, 4060 i 4050: szybsze niż flagowiec poprzedniej generacji, pobierające jedną trzecią energii
Nowe laptopy z kartami RTX 4070, 4060 i 4050 są szybsze od flagowego modelu poprzedniej generacji, zużywając zaledwie jedną trzecią energii. Zapewniają 80 kl./s, rozgrywkę w rozdzielczości 1440p z ustawieniami ultra i skracają procesy twórcze, takie jak renderowanie scen w Blenderze, które zajmowało dwie i pół godziny, do zaledwie 10 minut. Ceny laptopów z kartą RTX 4050 zaczynają się od 999 USD i będą dostępne od 22 lutego.
Techniki Max-Q piątej generacji zwiększają sprawność energetyczną laptopów
Od 2017 roku z każdą nową generacją kart graficznych rozwój technik Max-Q znacząco wpływał na konstrukcje laptopów. Dzisiaj, wraz z premierą urządzeń z kartami GeForce RTX serii 40, firma NVIDIA wprowadza techniki Max-Q piątej generacji, które radykalnie zwiększają sprawność energetyczną i przyspieszają działanie gier dzięki następującym ulepszeniom:
- Technika NVIDIA® DLSS 3 została zoptymalizowana pod kątem laptopów i współpracuje z technikami Max-Q, w tym Whispermode i BatteryBoost, które poprawiają wydajność i akustykę oraz zwiększają nawet dwukrotnie czas pracy na baterii.
- Pamięć GDDR6 zasilana najniższym napięciem w historii, wyprodukowana we współpracy z wiodącymi producentami półprzewodników.
- Sterowanie pamięcią w trybie tri-speed umożliwia dynamiczne przełączanie GPU do stanów pamięci o niższym poborze mocy.
- Pamięć podręczna została zoptymalizowana pod kątem Max-Q, podwajając przepustowość, zwiększając rozmiar 16x i poprawiając taktowanie zegara.
14-calowe laptopy szybsze niż kiedykolwiek
Przed opracowaniem architektury Ada, 95% tego najszybciej rozwijającego się segmentu laptopów było ograniczone do podstawowych zadań i aplikacji. 14-calowe laptopy wyposażone w karty graficzne GeForce RTX serii 40 mogą podejmować zadania, które wcześniej były nieosiągalne dla tego typu urządzeń. Mowa m.in. o ultraszybkim renderowaniu obrazów 3D w programie Blender oraz najnowocześniejszych narzędziach wykorzystujących sztuczną inteligencję w popularnych aplikacjach, takich jak Adobe Photoshop czy Premiere Pro.
Dzięki zastosowaniu kart graficznych RTX serii 40, 14-calowe laptopy stają się również potężnymi maszynami do gier - są nawet dwukrotnie szybsze niż PlayStation 5 i jednocześnie sześciokrotnie mniejsze. Gracze mogą uruchamiać wymagające graficznie gry AAA, takie jak Cyberpunk 2077, z ray tracingiem i DLSS. Podłączenie ultraprzenośnych laptopów do zewnętrznych monitorów zmienia je w stacjonarne platformy do gier lub studia dla twórców.
Kolejne implementacje techniki DLSS: 50 wydanych i nadchodzących gier z DLSS 3, ponad 250 gier i aplikacji kreatywnych z DLSS 2 już dostępnych
Wykorzystująca sztuczną inteligencję NVIDIA DLSS ciągle wyznacza najwyższe standardy wśród technik superrozdzielczości. DLSS korzysta z rdzeni Tensor w kartach graficznych GeForce RTX, aby zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę przy zachowaniu doskonałej jakości obrazu. Dostępna od października ubiegłego roku technika DLSS 3 wykorzystuje funkcję Frame Generation, która umożliwia nawet czterokrotny wzrost wydajności w stosunku do renderowania natywnego.
Technika DLSS 3 jest już dostępna w 17 tytułach, a wkrótce pojawią się kolejne 33 gry i aplikacje, w tym Witchfire tworzony w polskim studio The Astronauts Adriana Chmielarza. Użytkownicy kart GeForce RTX mogą aktualnie korzystać z ponad 250 gier i kreatywnych aplikacji wspierających DLSS 2.
Zapowiedziane podczas CES 2023 nowe gry wykorzystujące technikę DLSS:
DLSS 3
- Marvel’s Midnight Sun (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
- The Day Before (premiera w tym roku z ray tracingiem i DLSS 3)
- Throne and Liberty (premiera w tym roku z DLSS 3)
- Witchfire (premiera w tym roku z DLSS 3)
- Atomic Heart (premiera 21 lutego z DLSS 3)
- Warhaven (premiera w tym roku z DLSS 3)
- Dakar Desert Rally (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
- The Cycle: Frontier (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
- Conqueror’s Blade (aktualizacja do DLSS 3 w styczniu)
- Tower of Fantasy (aktualizacja do DLSS 3 w kwietniu)
- ILL Space (wczesny dostęp w tym roku z ray tracingiem i DLSS 3)
DLSS 2
- Dead Space Remake (premiera 27 stycznia)
- Judgment (już dostępna)
- Lost Judgment (już dostępna)
Stworzone z myślą o 110 milionach twórców
Rynek komputerów dla twórców wciąż szybko rośnie. Obecnie ponad 110 milionów profesjonalistów i amatorów tworzy na PC. Branża związana z grafiką 3D, wykorzystująca sprzęt NVIDIA, zanotowała oszałamiający 42-procentowy wzrost od zeszłego roku.
Laptopy z kartami graficznymi GeForce RTX serii 40 wykorzystują ekosystem NVIDIA Studio z technikami RTX i Max-Q, oferując idealne połączenie sprawności energetycznej i wydajności. Zwiększona efektywność wpływa na nawet najbardziej wymagające procesy twórcze zapewniając nawet trzykrotnie dłuższy czas pracy na baterii.
Użytkownicy laptopów z kartami GeForce RTX mogą korzystać z akceleracji NVIDIA Studio w ponad 110 najpopularniejszych aplikacjach kreatywnych. Dodatkowo mają dostęp do wspieranych przez sztuczną inteligencję aplikacji, takich jak NVIDIA Omniverse, Canvas oraz Broadcast. Artyści 3D mogą współpracować ze sobą w programie Omniverse z dowolnego miejsca na świecie, podczas gdy montażyści mogą szybciej tworzyć filmy dzięki narzędziom wykorzystującym sztuczną inteligencję oraz skrócić czas eksportu plików o połowę dzięki podwójnym enkoderom.
Dostępność
Sprzedaż laptopów wyposażonych w karty graficzne GeForce RTX serii 40 rozpocznie się 8 lutego. Na rynek trafią modele od najlepszych światowych producentów OEM, w tym firm Acer, Alienware, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, Lenovo, MSI, Razer oraz Samsung. Nowe laptopy będą również dostępne od lokalnych producentów takich jak Dream Machines i Hyperbook.
Źródło: Informacja prasowa Nvidia
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1982, kończy 42 lat