Kilka lat temu w amerykańskiej branży komiksowej powstał ruch ComicsGate, mający na celu zwalczanie "wymuszonego zróżnicowania" w tym segmencie rynku. Choć stojący na jego czele Ethan van Scriver przekonuje o "zarządzanej przez konsumentów rewolucji przeciwko wyraźnej dominacji lewicowej ideologii w przemyśle komiksowym" i "odpowiedzi na wojnę kulturową", dziś ruch coraz częściej postrzega się jako organizację szerzącą nienawiść, która inicjuje liczne kampanie nękania wymierzone w przedstawicieli mniejszości czy konkretnych twórców.  W ostatnich dniach o ComicsGate znów jest głośno - Dynamite Entertainment postanowiło promować jeden ze swoich komiksów okładką alternatywną stworzoną przez należącego do ruchu rysownika, natomiast później napiętnowano wiele innych powiązań wydawnictwa z organizacją. W następstwie tych rewelacji swoją współpracę z firmą zakończyli m.in. scenarzysta serii Czerwona Sonja, Mark Russell, jak również powszechnie ceniona autorka, Gail Simone. Ta ostatnia wystosowała w całej sprawie specjalne oświadczenie, w którym czytamy m.in.:
Choć wydawnictwo może publikować treści, jakie tylko chce, odkrycie powiązań pomiędzy Dynamite a ComicsGate było dla mnie rozczarowujące. (...) Nie mi to oceniać, ale Dynamite może wyjść z całej tej sprawy silniejsze i lepsze. Ludzie robią błędy, czasami ufają złym osobom. (...) Wiem, że wielu chciałoby, abym była wściekła. Dziś jednak jestem głównie smutna. 
Na tym nie koniec. Tom King, autor wielu historii o Batmanie i innych herosach, przekonywał jeszcze kilka dni temu, że rysownik Jae Lee także popiera ComicsGate. Po rozmowie z samym oskarżonym zdecydował się jednak przeprosić:
Chciałbym publicznie przeprosić Jae'a Lee za moje działania sprzed kilku dni. Powinienem z nim porozmawiać wcześniej, zamiast publikować na Twitterze wpis, który zagroził jego karierze. Popełniłem kardynalny błąd i jest mi naprawdę przykro. (...) Ostatecznie z nim porozmawiałem. Nie ma konta na Twitterze, nic nie wie o istnieniu ComicsGate i jest przeciwny wszelkim formom nienawiści. 
Lee stworzył okładkę alternatywną do pierwszego zeszytu napisanej przez Kinga nowej serii Rorschach. Drugi z nich narzekał później na taki obrót spraw, wskazując, że artysta miałby rzekomo przygotowywać również okładki dla pozycji promowanych przez ComicsGate, co koniec końców okazało się nieprawdą. 
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj