2 stycznia w ofercie Cyfrowego Polsatu pojawił się kanał Super Polsat - swoim debiutem zepchnął on stację TV Puls HD w dekoderach z 84. kanału na 157. Zdaniem włodarzy Telewizji Puls odbyło się to beż żadnego uprzedzenia i bezzasadnie, a operator miał "nadużyć pozycji dominującej", nie reagując na wezwania do przywrócenia wcześniejszego stanu rzeczy, dlatego też już podjęto kroki prawne w tej sprawie. Przekonuje o tym Agnieszka Winiarska, PR manager TV Puls:
W tej sytuacji skierowaliśmy sprawę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby zobowiązać operatora satelitarnego Cyfrowy Polsat do przywrócenia stanu zgodnego z prawem.
Dariusz Dąbski, prezes TV Puls, oczekuje, że KRRiT pozytywnie ustosunkuje się do skargi stacji:
Spodziewamy się, że KRRiT co najmniej wezwie Cyfrowy Polsat do niezwłocznego przywrócenia programu TV Puls z pozycji 157. na dotychczasową pozycję 84. w tej platformie, kierując się ochroną audytorium programu objętego zasadą „must carry”.
Portal Wirtualne Media donosi jednak, że cała sprawa niekoniecznie musi szybko znaleźć swoje rozwiązanie. Ledwie wczoraj prawnicy KRRiT głowili się nad tym, co począć ze skargą. Problem polega bowiem na tym, że ta instytucja nie ma odpowiednich środków nacisku, by wezwać prywatnego nadawcę do zmiany decyzji odnośnie pozycjonowania TV Puls HD. Tym bardziej, że Cyfrowy Polsat utrzymuje swoje stanowisko i przekonuje, że modyfikacje na liście kanałów nie są czymś nadzwyczajnym i nie dotknęły jedynie Telewizji Puls. Zobacz także: Urzędy Skarbowe mogą zająć się ściąganiem abonamentu RTV Krystyna Brykczyńska, rzecznika KRRiT zapewnia, że instytucja będzie w dalszym ciągu dążyć do rozwiązania problemu:
Nasz dział prawny pracuje nad opinią w tej sprawie. Z uwagi na to, że przewodniczący KRRiT jest w tej chwili na urlopie, nic więcej nie mogę przekazać. Być może zagadnienia podnoszone przez TV Puls będą omawiane podczas jednego z najbliższych posiedzeń, ale nie znam jeszcze tych planów. W dodatku w tym tygodniu mamy przerwę w posiedzeniach.
O co chodzi w całej sprawie? TV Puls jest tzw. telewizją FTA (Free to air), czyli ogólnodostępną i do tego darmową (zarabia na reklamach). Zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą, jako stacja posiadająca koncesję na nadawanie w telewizji naziemnej w myśl przepisów obowiązującego prawa musi być dostępna w ofercie wszystkich operatorów satelitarnych i kablowych na terenie Polski. Najprawdopodobniej w umowie, jaką jest związana z platformą Cyfrowego Polsatu, nie ma zapisu o gwarantowanej pozycji na liście kanałów (tzw. EPG). W związku z tym Cyfrowy Polsat może sobie przenosić pozycję TV Puls według sobie tylko znanych kryteriów. Obecna sytuacja najpewniej w świetle umowy wiążących strony pozostaje więc bez zarzutu, a sedno problemu leży w etyce. Gdyby Cyfrowy Polsat przesunął TV Puls ze względu na lepsze uporządkowanie listy kanałów i dodatkowo w miejsce po TV Puls nie wstawił swojego własnego kanału, to obrót spraw byłby dla TV Puls niezbyt miły, lecz włodarze stacji nie podnosiliby tak silnych argumentów. Ponieważ jednak TV Puls dostrzega w działaniach platformy Cyfrowego Polsatu zachowania etycznie niewłaściwe, to określa je mianem czynu nieuczciwej konkurencji, licząc, że w ten sposób uda się odwrócić niekorzystne dla siebie zmiany.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj