Ta nowatorska metoda umożliwia badania, które koncentrują się na mózgu niezależnym od ciała, pozwalając nam badać kwestie fizjologiczne na niespotykane dotąd sposoby.
Ten innowacyjny system kontroli krążenia krwi, znany jako pozaustrojowa pulsacyjna kontrola krążenia (EPCC), odegrał kluczową rolę w badaniu wpływu hipoglikemii na mózg – powszechnego problemu osób z cukrzycą. Tradycyjnie takie badania obejmowałyby manipulowanie dietą zwierzęcia lub poziomem insuliny, ale takie podejście często skutkuje zmianą metabolizmu organizmu. System EPCC pozwala na bezpośrednią kontrolę poziomu glukozy we krwi dostarczanej do mózgu.
Pascual zauważa, że ten pierwszy w swoim rodzaju system mógłby również ulepszyć maszyny stosowane przy operacjach serca, odtwarzając bardziej naturalny, pulsujący przepływ krwi do mózgu, potencjalnie zmniejszając skutki uboczne związane z takimi zabiegami.
Chociaż system EPCC jest bardzo interesujący z przyczyn czysto medycznych, rodzi również intrygujące pytania etyczne, jak choćby o kontrowersyjny temat przeszczepów głowy. W połowie poprzedniej dekady włoski neurochirurg Sergio Canavero rozważał przeprowadzenie takiego zabiegu, a pierwszym pacjentem miał być dotknięty chorobą Werdniga-Hoffmanna Walery Spiridonow, który jednak ostatecznie nie zdecydował się na nią z powodów osobistych.
Technologia jest jeszcze w powijakach, ale kto wie, może i tym razem jeden z seriali Matta Groeninga przepowie nam przyszłość, która będzie pełna znanych mózgów w słoikach.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj