Dom Wydawniczy Rebis kontynuuje wydawanie książek Philipa K. Dicka w edycji z okładkami Wojciecha Siudmaka. Najnowszą premierą jest The Collected Stories of Philip K. Dick, vol. 2. Drugi zbiór opowiadań w kolekcjonerskiej serii książek amerykańskiego autora zawiera dwadzieścia siedem krótkich utworów opublikowanych w latach 1952-1954. W zbiorze znalazły się utwory takie jak tytułowa historia niekończącej się wojny, którą toczą coraz bardziej zaawansowane i przebiegłe roboty, czy W cudzej skórze, gdzie człowiek oskarżony o szpiegostwo i dywersję na rzecz kosmitów sam traci pewność co do własnej tożsamości. W zamieszczonych tu utworach, napisanych i wydanych w czasach, kiedy Stany Zjednoczone ogarniała histeria maccartyzmu, Philip K. Dick wypowiada się w obronie szarego obywatela i przeciwko militaryzmowi, politycznej manii prześladowczej oraz ksenofobii – i zawsze w swoim niepowtarzalnym, osobliwym, nieprzewidywalnym stylu. W przedmowie Norman Spinrad tak pisze o twórczości Dicka:
(…) Próżno w nich szukać formuły akcji, kosmicznych epopei, epatowania futurystyczną techniką czy walki Dobra ze Złem. (…) Czytelnik zauważy za to powtarzalność tematów, wizji i metafizycznych niepokojów, które nieraz będą powracać w powieściach Dicka. Zniszczona w wojnie jądrowej Ziemia. Ewoluujące, wrogie człowiekowi roboty. Wolność osobista tłamszona w imię narzuconych ideałów. Przenikające się rzeczywistości. Szarzy ludzie w rolach bohaterów z racji zwykłej chęci przetrwania. W opowiadaniach pisanych u szczytu zimnej wojny, antykomunistycznej histerii (…) i nuklearnej paranoi tkwi też głębsze przesłanie (…). Dick przemawiał przeciwko militaryzmowi, ksenofobii, obsesji na punkcie zagrożenia i szowinizmowi.
Źródło: Rebis
Natomiast Maciej Parowski we wstępie tak opisuje opowiadania amerykańskiego pisarza:
Już w tych wczesnych tekstach widać szczyptę szaleństwa i odważne wizjonerstwo, dlatego niedziwne, że niektóre z nich przeniesiono na ekran. Filmowcy czytają Dicka, choć nie każdy obraz, który pisarz zainspirował, sygnowano jego nazwiskiem. (…) Mamy w nich oryginalną wrażliwość i dzikie „dickowskie sytuacje”, mimo że chodzi o teksty powstałe przed apogeum jego wizji religijnych i narkotykowych odlotów. Widać zarysy twarzy niepokojącego artysty, którym płodny twórca pulpy stanie się za lat dziesięć.
"Wariant drugi" ukazał się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Liczy 616 stron w twardej oprawie z obwolutą. Cena książki to 55,90 zł.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj