Dorota Masłowska to polska dramatopisarka, kompozytorka i felietonistka oraz laureatka Nagrody Literackiej "Nike" za powieść Paw królowej. Z kolei w 2002 roku jej debiutancka powieść, określana też mianem "pierwszej polskiej powieści dresiarskiej", Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną sprzedała się w znakomitym nakładzie i dostała adaptację filmową w reżyserii Xawerego Żuławskiego i z Borysem Szycem w roli głównej. Autorka w wywiadzie skomentowała swoje podejście do Netflixa i najnowszych produkcji, które w znacznej mierze opierają się na nostalgii i odtwarzaniu w unowocześnionym wydaniu starszych filmów, jak np. Akademia Pana Kleksa czy Znachor:
Uważam, że Netflix jest przekleństwem ludzkości, bo jest w stanie pochłonąć wszystko, również te głębokie kulturowe sentymenty Polaków i przetwarzać je na ten swój mocno kolorowy, syntetyczny świat, zalgorytmizowany świat tego, co się podoba. Osobiście jestem głęboką antyfanką tych przeróbek, ale wydaje mi się, że są nieuniknione.

Znachor - opis fabuły

Historia napisana przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza opowiada o losach znanego chirurga, profesora Wilczura, który opuszczony przez żonę Beatę i siedmioletnią córeczkę Marysię szuka pocieszenia w alkoholu. Zostaje ograbiony i pobity, na skutek czego traci pamięć.

 

 
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj