Festiwal ArteKino to europejski festiwal filmowy online, który potrwa od 1 do 31 grudnia 2021 roku. Na Arte.tv udostępniono do obejrzenia 9 filmów młodego europejskiego kina w języku francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, polskim i włoskim. Widzowie mogą zagłosować na swoją ulubioną produkcję, która po zliczeniu głosów otrzyma Europejską Nagrodę Publiczności. Biorąc udział w głosowaniu można wygrać jedną z trzech Nagród dla Europejskich Miłośników Kina: wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes lub Festiwal Filmowy w Berlinie oraz rower smart bike marki Angell/S.

ArteKino Festival - zapowiedź

Poniżej znajdziecie listę filmów tegorocznej edycji festiwalu, które powalczą o Europejską Nagrodę Publiczności. W Polsce udostępniono 9 z 12 filmów biorących udział w konkursie, które można obejrzeć poniżej. W celu zagłosowania na najlepszą produkcję trzeba wejść na platformę Arte.tv, czyli bezpłatny, kulturalny kanał VOD współfinansowanym ze środków unijnych, na którym znajdziecie również filmy dokumentalne, reportaże śledcze, programy poświęcone popkulturze i sztuce.

Festiwal ArteKino - filmy konkursowe

Petit Samedi (Mały Samedi)

reż. Paloma Sermon-Daï - Belgia - 2020 Damien Samedi jest ciężko pracującym mężczyzną, kochającym synem i troskliwym chłopakiem. Poza tym przez większość swojego dorosłego życia zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, polegając na beznamiętnym, ale niezawodnym wsparciu matki. PETIT SAMEDI to uniwersalny, akceptujący życie portret człowieka, który stawia czoła swoim demonom.

Sami, Joe und ich (Sami, Joe i ja)

reż. Karin Heberlein - Szwajcaria - 2020 Po ukończeniu szkoły Sami, Joe i Leyla są gotowi na cudowne lato. Chcą rozpocząć nowy etap życia i korzystać z niego. Jednak to, co się wydarzy, diametralnie odbiega od ich oczekiwań. Troje przyjaciół, gotowych by walczyć o swoje, dochodzi do wniosku, że mama Leyli miała rację, mówiąc im: zawsze miejcie w duszy więcej marzeń niż rzeczywistość może zniszczyć.

Gli ultimi a vederli vivere (Ostatni świadkowie)

reż. Sara Summa - Niemcy - 2019 Południowe Włochy: rodzina Duratich mieszka w odciętym od świata domu, co ją przed wszystkim chroni, ale równocześnie od wszystkiego izoluje. Tylko jedna jedyna droga, prowadząca do rodzinnej plantacji oliwek, łączy Duratich ze światem zewnętrznym. Dziś przygotowują się do zbliżającego się wesela starszej siostry, a czas płynie nieubłagalnie w tej odosobnionej rzeczywistości. Nie wiedzą, że to ich ostatni dzień życia.

Las i woda 

reż. Jonas Bak - Niemcy - 2021 Po przejściu na emeryturę matka zostawia za sobą samotne życie na niemieckiej wsi wraz ze wspomnieniami niegdyś idealnego życia rodzinnego. Wyjeżdża do zatopionego w protestach Hongkongu, który od wielu lat odcina ją od syna.

Korsinici (Oaza)

reż. Ivan Ikić - Serbia, Holandia, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Francja - 2020 Od momentu, kiedy powstał między nimi nieoczekiwany trójkąt miłosny, troje nastolatków, mieszkających w zakładzie dla osób specjalnej troski, musi poradzić sobie z nowo odkrytymi uczuciami: pożądaniem i zazdrością. W poszukiwaniu jakiegokolwiek wyjścia z sytuacji grożą im konfrontacja i desperackie działania.

Nocą

reż. Nathalie Biancheri - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - 2019 Pete, mrocznie intrygujący trzydziestokilkulatek, poznaje trenującą lekkoatletykę i emocjonalnie skrytą Laurie, która przeprowadziła się niedawno razem z matką do miasta. Nieznajomych zaczyna łączyć niebezpieczna przyjaźń. Spędzają wspólnie coraz więcej czasu, a ich wyjątkowa więźń rośnie, ujawniając prawdziwe motywy Pete'a.

LOMO: życie blogera

reż. Julia Langhof - Niemcy - 2017 Rodzina Schalckwycków mieszka w bogatej dzielnicy Berlina. Matka Krista i ojciec Michael chcą zapewnić swoim dzieciom Karlowi i Annie – bliźniakom w wieku maturalnym – wszystko, co tylko możliwe. Po rozterce miłosnej Karl, młody autor popularnego, anonimowego bloga, postanawia oddać swoim czytelnikom kontrolę nad swoim życiem.

Życie

reż. Süheyla Schwenk - Niemcy - 2019 Hayat i Harun przyjechali do Berlina, by zapewnić swojemu nienarodzonemu dziecku lepsze życie. Oprócz jednej walizki przywieźli ze sobą koszmarne wspomnienia z życia w Syrii, prześladujące Hayat. W Berlinie wprowadzają się do mieszkania Irfana, wuja Haruna. Żona Irfana, Gülsüm, nie jest zadowolona z tego, że ma mieszkać z Kurdyjką Hayat pod jednym dachem i męczy ją tak długo, aż kobiecie grozi poronienie.

Inner Wars (Wewnętrzne wojny)

reż. Masha Kondakova - Ukraina, Francja - 2020 Od momentu powstania prorosyjskiego na wschodzie Ukrainy w 2014 roku setki kobiet wstąpiły do wojska. Tylko nieliczne dotarły aż na front. Aby móc śledzić codzienność trzech z nich, reżyserka Masza Kondakova przebywa w strefie wojennej. Przez bliskość bojowniczek reżyserka staje się prędko ofiarą braterskiego konfliktu, narażając film i własne życie. W konkursie biorą udział również filmy: polski Mów mi Marianna, ukraińsko-polsko-macedoński Kiedy padają drzewa oraz rumuński Drukowanymi literami.     
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj