Filmowy Paryż to przewodnik po historii stolicy Francji, a zarazem historii kina, której spory kawałek związany jest z Paryżem. Jego autor, Michał Bąk, przybliża lokacje z popularnych filmów, najważniejsze postacie i charakterystyczne budowle.

[image-browser playlist="581200" suggest=""]

Paryż – miasto artystów, bezcennych zabytków, wielbicieli dobrego jedzenia, stolica mody, cel podróży turystów z całego świata. Łatwo zrozumieć, dlaczego filmowcy pokochali stolicę Francji. Z wzajemnością.

Kino stało się pretekstem do niezwykłej podróży po miejscach przedstawionych w słynnych produkcjach światowej kinematografii, jak Kod da Vinci, Dzwonnik z Notre Dame, Danton, Maria Antonina, O północy w Paryżu, Trzy kolory czy Amelia. Jest to wyprawa przez epoki – od średniowiecza do czasów współczesnych. Zwiedzamy Luwr, katedrę Notre Dame czy wieżę Eiffla. Zaglądamy również w miejsca nieznane, choć równie niezwykłe – takie jak pierwszy adres Ernesta Hemingwaya w Paryżu, podziemia Opery Garnier, ulubione kawiarnie filmowych bohaterów, niezapomniany Place Sainte-Geneviève, gdzie dosłownie można cofnąć się w czasie czy stacja metra, która powstała tylko po to, by grać w filmach.

Poznajemy interesujące postaci, które stały się bohaterami owych filmów – templariuszy, króla Henryka IV Burbona, Ludwika XVI i jego żonę Marię Antoninę, a także Ernesta Hemingwaya, Francisa Scotta Fitzgeralda i wielu innych. Teraz już zawsze będą się nam kojarzyć z Cité, Montmartre czy Dzielnicą Łacińską. Podobnie jak filmowcy – Georges Méliès, Marcel Carné, Jean-Luc Godard, Roman Polański, Volker Schlöndorff, a ostatnio Sofia Coppola czy Natalie Portman.

Książka łącząca w sobie film, literaturę i historię. Nadzwyczajny przewodnik po filmowym Paryżu.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj