Założyciel startupu DeepMind twierdzi, że amerykańska korporacja Alphabet jest gotowa przeznaczyć tak gigantyczne pieniądze na opracowanie lepszych algorytmów uczenia maszynowego.
Technogiganci wciąż inwestują w chatboty, technologię uczenia maszynowego oraz duże modele językowe (LLM) i to się raczej nie zmieni w przewidywalnej przyszłości. Microsoft wydaje się budować w tym celu niezwykle kosztowny superkomputer, podczas gdy Google zamierza zwiększyć swoje inwestycje, aby prześcignąć konkurencję.
Według Demisa Hassabisa, założyciela startupu DeepMind, w najbliższej przyszłości Google prawdopodobnie zainwestuje ponad 100 miliardów dolarów w technologię i aplikacje AI. DeepMind to brytyjsko-amerykańskie laboratorium badawcze, które od 2010 roku pracuje nad sztuczną inteligencją. Google przejęło firmę w 2014 roku.
Hassabis zapowiedział tę inwestycję podczas wystąpienia na konferencji TED w Vancouver. Zapytany o Stargate, superkomputer AI budowany podobno przez Microsoft i OpenAI z budżetem 100 miliardów dolarów, Hassabis nie mógł podać konkretnych liczb. Zasugerował jednak, że „z czasem” Google prawdopodobnie zainwestuje nawet więcej, niż wynosi rzekomy budżet Microsoftu.
Nie wiadomo na co Google konkretnie przeznaczy tak kolosalną kwotę, choć znaczna część może zostać przeznaczona na rozwój sprzętu. Google niedawno wprowadziło Axion, nowy chip oparty na architekturze Arm, zaprojektowany do zwiększenia wydajności szkoleń AI i usług opartych na chmurze, zużywając przy tym znacznie mniej energii niż obecne produkty typu system-on-chip i akceleratory AI.
Hassabis rozpoczął swoją karierę jako projektant poziomów i programista algorytmów sztucznej inteligencji w grach wideo, współpracując ze słynnym Peterem Molyneux przy takich tytułach, jak Syndicate (1993), Theme Park (1994), Black & White (2001) i innych. Później założył własne studio deweloperskie Elixir, aby tworzyć gry zawierające istotne elementy sztucznej inteligencji, takie jak Republic: The Revolution (2003) i Evil Genius (2004). Ostatecznie zdecydował się porzucić tworzenie gier i powrócić do środowiska akademickiego, aby skupić się na badaniach nad sztuczną inteligencją.
Głównym celem DeepMind było opracowanie coraz bardziej złożonych algorytmów uczenia maszynowego, aby „rozwiązać problem inteligencji” i dążenie do dostarczenia spostrzeżeń, które mogłyby pomóc w realizacji nieuchwytnego marzenia o ogólnej sztucznej inteligencji (AGI). Hassabis zdecydował się na współpracę z Google, ponieważ rozwój AGI wymaga znacznej mocy obliczeniowej i zasobów finansowych. Jednak ostatnio to OpenAI z ChatGPT zdobyło większy rozgłos, przyćmiewając DeepMind i ambitne przedsięwzięcia Google.
Pomimo tego, że DeepMind działa od ponad dekady, nie stworzył jeszcze produktu opartego na sztucznej inteligencji, który byłby w stanie rywalizować z ChatGPT. Obecnie firma koncentruje się na zwiększeniu zdolności sztucznej inteligencji do nabywania umiejętności poprzez uczenie się społeczne, czyli poprzez naśladownictwo, co może znacznie zwiększyć inteligencję algorytmów uczenia maszynowego.