Pasztet w cieście z wołowiną i boczkiem
[cytat=Gra o tron] Jakąś częścią jaźni bardzo pragnął znowu usłyszeć śmiech Brana, zjeść pasztet z wołowiny i bekonu Gage’a, posłuchać opowieści Starej Niani o dzieciach lasu i Florianie Błaźnie. [/cytat]
Średniowieczny pasztet w cieście z wołowiną i boczkiem
Przepis na 6–8 porcji.
Czas przygotowania: 15 minut.
Pieczenie: 40 minut.
Można podawać z sałatką z Czarnego Zamku (s. 37 Uczty Lodu i Ognia), rzymską marchewką w maśle (s. 147) i ciemnym lub chmielowym piwem.
Tym razem postępowałyśmy zgodnie z przepisem podanym w A Propre New Booke of Cokery — zamieniłyśmy jedynie szpik kostny na grubo krojony boczek; pozostałe składniki pochodzą z oryginału. Słodycz placka bierze się przede wszystkim z suszonych owoców, które zapewniają interesujący kontrapunkt dla cierpkiego octu i słonego boczku. Już po chwili owocowa nuta rozpływa się na języku i ustępuje miejsca słodkiej, bogatej i przyjemnej gamie smaków mięsnego pasztetu.
[cytat=A Propre New Booke of Cokery, 1545] Jak zrobić placek. Na placek z baraniną albo wołowiną mięso trzeba posiekać bardzo drobno i przyprawić pieprzem i solą, a także szafranem, by dodać mu koloru. Trzeba też łoju lub szpiku w dużej ilości, nieco octu, śliwek, dużych rodzynków oraz daktyli. Dodaj najtłustszą część rosołu gotowanego na siekanej wołowinie. [/cytat]
½ szklanki boczku, pokrojonego w kostkę lub na małe kawałki
ok. 725 g wołowiny z rosołu, drobno pokrojonej
½ łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
½ łyżeczki soli
¼ szklanki octu z czerwonego wina
⅓ szklanki rodzynków
⅓ szklanki suszonych śliwek pokrojonych w plasterki
⅓ szklanki posiekanych daktyli
1 szklanka rosołu wołowego
2–3 łyżki mąki
1 porcja średniowiecznego ciasta (przepis poniżej) lub innego ciasta na placek o średnicy 23 cm
1 roztrzepane jajko.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 175°C.
Na średnim ogniu smaż w rondlu boczek, dopóki nie wytopi się tłuszcz. Odlej tłuszcz i dodaj wołowinę, przyprawy, ocet oraz suszone owoce. Następnie dolej tyle rosołu, by przeszła nim cała mieszanka — konsystencja powinna być raczej rzadka. Wsyp mąkę i podgrzewaj na małym ogniu, aż sos się zagęści.
Odstaw do ostygnięcia. Wyłóż okrągłą formę ciastem. Wypełnij przestudzonym nadzieniem i przykryj z góry drugim plackiem ciasta. Zawinąwszy krawędzie pod spód, ściśnij mocno, żeby dobrze je złączyć. Posmaruj ciasto roztrzepanym jajkiem, zrób kilka otworów. Piecz, aż nadzienie zacznie się gotować, a ciasto zbrązowieje — ok. 40 minut.
[image-browser playlist="" suggest=""]
Średniowieczne ciasto
Przepis na 8 tart o średnicy 10 cm, 2 tarty 23 cm lub jeden placek 23 cm z nadzieniem i chrupiącą skorupką.
Czas przygotowania: 10 minut.
Ciasto z tego przepisu jest maślane i aromatyczne, dlatego pasuje wspaniale zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych.
[cytat=A Propre New Booke of Cokery, 1545] Weź dobrej mąki, nieco czystej wody i talerz słodkiego masła, ciut szafranu i żółtka z dwóch jaj, i ucieraj, aby było tak gładkie, jak to możliwe. [/cytat]
szczypta szafranu
½ szklanki wody
½ szklanki (110 g) masła
3 szklanki mąki
żółtka z 2 jajek, lekko roztrzepane.
Namocz szafran w wodzie. W tym czasie zagnieć palcami masło z mąką, tak by powstały drobne grudki. Dodaj żółtka i wodę z szafranem. Mieszaj, dolewając po trochu wodę, jeśli będzie to koniecznie, dopóki składniki nie utworzą jednolitej masy.
Aby podpiec spód, wyłóż formę cienko rozwałkowanym ciastem — grubości 3–6 mm. Następnie widelcem nakłuj spód; możesz przykryć ciasto papierem do pieczenia albo folią aluminiową i ułożyć na niej obciążniki do pieczenia lub suche ziarna fasoli, żeby zapobiec powstawaniu pęcherzyków. Piecz przez ok. 10 minut w temperaturze 180°C — uważaj, by ciasto za bardzo nie zbrązowiało! Wyjmij je z piekarnika i wypełnij nadzieniem wskazanym w przepisie.
Przepis pochodzi z książki Chelsea Monroe-Cassel i Sariann Lehrer Uczta Lodu i Ognia, w tłumaczeniu Łukasza Małeckiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Jeżeli chcecie wygrać Ucztę Lodu i Ognia, zapraszamy do udziału w naszym konkursie.