Ponieważ koniec grudnia to nie tylko okres Świąt, ale także (a dla niektórych - przede wszystkim) czas premiery filmu Hobbit: Pustkowie Smauga, zaczniemy od pozycji idealnych dla fanów J.R.R. Tolkienia i Petera Jacksona:
"Hobbit. Niezwykła podróż. Oficjalny przewodnik po filmie" oraz "Hobbit. Pustkowie Smauga. Oficjalny przewodnik po filmie"
[image-browser playlist="587094" suggest=""]
Twórcy Niezwykłej podróży i Pustkowia Smauga w ekskluzywnych wywiadach wyjawiają tajemnice powstawania bu filmów. W książkach znajdziecie rozmowy Peterem Jacksonem, Martinem Freemanem, Ianem McKellenem, Orlando Bloomem, Evangeline Lilliy, Stephenem Fry'em, Benedictem Cumberbatchem oraz wieloma innymi aktorami i najważniejszymi członkami ekipy.
Przepięknie ilustrowane setkami rewelacyjnych zdjęć spoza planu filmowego, ukazujących aktorów, plenery, dekoracje, postaci i kostiumy – te kompleksowe przewodniki powstały we współpracy z samymi twórcami filmu, którzy powołali powieść J.R.R. Tolkiena do zapierającego dech trójwymiarowego życia.
Hobbit. Niezwykła podróż. Filmowe postaci i miejsca oraz Hobbit. Pustkowie Smauga. Filmowe postaci i miejsca
[image-browser playlist="587095" suggest=""]
Oficjalny, w pełni autoryzowany i ilustrowany album filmowy – niezapomniane wprowadzenie w świat fascynujących ludów, ras i miejsc Śródziemia. Te albuy przedstawiają najważniejsze informacje i oferują pełny wgląd w świat Bilba i jego towarzyszy.
Tylko z nich dowiecie się:
- Jak spokrewnieni są członkowie kompanii Thorina Dębowej Tarczy i który z nich ma największy powód nienawidzić orków;
- Czy Elfy z Rivendell i jego władca z Elrond udzielą bezpiecznego schronienia krasnoludom w potrzebie;
- Dlaczego ciała goblinów z Gór Mglistych są tak okropnie zdeformowane i kim jest straszliwy Wielki Goblin, który nimi rządzi;
- Kim jest ekscentryczny czarodziej Radagast i jakie tajemnicze zagrożenie odkrył w Mrocznej Puszczy;
- Odkryjecie, kto – lub co – mieszka na skale Carrock;
- Zbadacie Mroczną Puszczę, kiedy Gandalf będzie usiłował rozpoznać bezimienne zagrożenie czające się w jej sercu;
- Zajrzcie do pałacu Thranduila, króla Elfów Leśnych i jednego z najbardziej znienawidzonych wrogów Thorina;
- Dowiecie się, czy mieszkańcy Miasta na Jeziorze usłuchają proroctwa i pomogą Królowi Spod Góry odzyskać jego dziedzictwo.
[cytat=Peter Jackson o albumie Jude Fisher "Władca Pierścieni. Filmowe postacie i miejsca"] Żałuję, że nie mieliśmy tej książki, zanim nakręciliśmy film! Świetna robota. [/cytat]
Władca pierścieni J.R.R. Tolkien, ilustracje Alan Lee
[image-browser playlist="587096" suggest=""]
Jedna z najważniejszych książek w historii, absolutny klasyk nie tylko dla fanów fantastyki, ale miłośników literatury w ogóle. Zebrane w jednej książce trzy tomy (tak jak tego chciał sam Tolkien) zostały dodatkowo wzbogacone ilustracjami Alana Lee, jednego z najlepszych tolkienowskich rysowników, laureata Oscara za swoją pracę przy ekranizacji "Władcy..." w reżyserii Petera Jacksona.
W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, napełniając go swą potęgą, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął i przepadł gdzieś w Śródziemiu. Minęło wiele wieków, zanim się odnalazł i trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stała się wędrówka do Krainy Cienia, by zniszczyć Jedyny Pierścień.
Hobbit: Niezwykła podróż. Kronika 1: sztuka tworzenia filmu oraz Hobbit: niezwykła podróż. Kronika 2: sztuka tworzenia postaci
[image-browser playlist="587097" suggest=""]
Dwa luksusowe albumy, przedstawiające proces tworzenia artystycznej wizji filmu Hobbit: Niezwykła podróż. Opracowane przez Daniela Falconera – starszego projektanta z Weta Workshop, odpowiedzialnego za projekty koncepcyjne – to pierwsze z serii ekskluzywnych albumów napisanych, zaprojektowanych i ilustrowanych przez nagradzany Oscarami zespół Weta, który ściśle współpracował z ekipą produkcyjną filmu, by zagwarantować tym książkom najbardziej wiarygodne informacje z pierwszej ręki i olśniewającą wizualizację wyobraźni twórców.
Pierwsza książka wypełniona jest ponad 1000 szkiców koncepcyjnych, obrazów, makiet, zdjęć i gotowych projektów artystów pracujących na zapleczu planu filmowego nad powołaniem do życia Śródziemia. Wszystkie opatrzone są szczegółowymi i ciekawymi, a często zabawnymi komentarzami ich twórców odkrywających historię ich powstawania.
Drugi album odsłania proces tworzenia artystycznej wizji postaci: bohaterów i nikczemników, i wszelkich istot zaludniających Śródziemie w pierwszej części fi lmowej trylogii w reżyserii Petera Jacksona. Bogato ilustrowany zdjęciami spoza planu filmowego, cyfrowymi szkicami koncepcyjnymi i ujęciami z filmu, ten olśniewający album przedstawia po kolei wszystkie gatunki, wszystkie postacie z tej ogromnej kolekcji różnorakich istot i tętniącej życiem galerii najrozmaitszych stworów odgrywanych przez aktorów i wykreowanych cyfrowo. Opowiada historie, jak każdy z bohaterów znalazł drogę na ekran.
Bezpośrednie wypowiedzi aktorów, charakteryzatorów, specjalistów od efektów specjalnych i cyfrowych, od dialektów, protez, animacji i reżyserii ruchu, treserów zwierząt i niezliczonych innych członków zespołu zdradzają tajemnice produkcji. Ujawniają, jak przebiegał proces tworzenia i jak kształtowane były poszczególne postacie.
[image-browser playlist="587098" suggest=""]
Klasyczne dzieło J.R.R. Tolkiena przeniesione na formę historii obrazkowej przez Davida Wenzela.
"Hobbit" to jedno z największych i najpopularniejszych dzieł Tolkiena. To opowieść o niebezpiecznej wyprawie podjętej przez krasnoludy, które wyruszają wykraść strzeżone przez smoka złoto. Ich nieoczekiwanym partnerem jest hobbit Bilbo Baggins. Bilbo bardzo sobie ceni dobre jedzenie, spokój i wygodę, lecz jego udziałem staje się wielka przygoda...
Hobbit. Niezwykła podróż. Gry i zabawy oraz Hobbit. Pustkowie Smauga. Gry i zabawy 2
[image-browser playlist="587099" suggest=""]
Doskonałe wprowadzenie do "Hobbita" dla najmłodszych miłośników J.R.R.Tolkiena, którzy dopiero odkrywają fantastyczny świat Śródziemia.
Gry, łamigłówki, zagadki, szarady i kolorowe zdjęcia z drugiej części filmowej trylogii Hobbit: Pustkowie Smauga. Wspaniała zabawa i zachęta do przeczytania słynnej powieści i obejrzenia na dużym ekranie kolejnych przygód Bilba, Gandalfa i kompanii krasnoludów podczas ich dalszej wyprawy pod Samotną Górę, by zmierzyć się z przebiegłym smokiem Smaugiem.
Dla tych, którzy ponad wyprawy do fantastycznych światów przedkładają dreszczyk emocji, wybraliśmy z kolei ciekawe kryminały i thrillery:
"Rany kamieni" Simon Beckett
[image-browser playlist="587100" suggest=""]
Simon Beckett: mistrz wyrafinowanej prozy, oszczędnych środków, bogatego języka, plastycznych opisów. Mistrz emocji, mistrz nastroju, strachu i tajemnicy.
Ale tym razem poszedł dalej i inną drogą. Tu sam narrator, wszyscy i wszystko jest tajemnicą. Każda scena rodzi zagadkę. Każde wyjaśnienie rodzi jeszcze trudniejsze pytania. Tajemnice osaczają. Napięcie i niepewność rośnie. I strach, który chwycił za gardło w pierwszej scenie, zacieśnia swój uścisk i dławi.
To głęboka, mądra, pełna zadumy nad losem i naturą ludzką powieść ubrana w formę literackiego thrillera psychologicznego.
"Ręka, która zadrży" Kjell Erinsson
[image-browser playlist="587101" suggest=""]
Seria z komisarz Ann Lindell, bohaterką "Księżniczki Burundi",najlepszej powieści roku według Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej.
[cytat=Henning Mankell] Kryminały Kjella Erikssona to najwyższe osiągnięcia gatunku. [/cytat]
Szanowany polityk z Uppsali wychodzi z zebrania rady miejskiej i… znika. Nikt - rodzina, znajomi, policja - nie wie, co się stało. Dwanaście lat później ktoś spotyka go w Indiach pod innym nazwiskiem...
Były szef i mentor Ann Lindell, który kiedyś prowadził poszukiwania zaginionego polityka, skłania ją do wznowienia śledztwa – w tej i w innej nierozwiązanej sprawie sprzed lat: brutalnego zabójstwa poruszającego się na wózku starca, zagorzałego nazisty.
Tymczasem w pobliżu Öregrundmorze wyrzuca na brzeg odciętą kobiecą stopę. To znaczy, że Ann musi rozpocząć jeszcze jedno dochodzenie - boleśnie blisko miejsca, gdzie mieszka mężczyzna, którego kiedyś kochała. W odizolowanej osadzie, zamieszkanej przez zadziwiająco wielu samotnych mężczyzn…
Trzy sprawy łączą się tak jak przeszłość i teraźniejszość, splatając dziesięciolecia i życiorysy ludzi naznaczone historią i winami dziedziczonymi przez pokolenia. Stare grzechy wciąż obciążają sumienia, stare zbrodnienie umierają i mają swój przerażający ciąg dalszy…
"Ulubione rzeczy", "Karuzela samobójczyń" oraz "Zagubieni" S.J. Bolton
[image-browser playlist="587102" suggest=""]
Trzy kryminały z bestsellerowej serii z Lacey Flint w roli głównej. Młoda londyńska policjantka z ponurą, głęboko skrywaną przeszłością, jest zafascynowana postaciami seryjnych morderców, zwłaszcza najsłynniejszego: Kuby Rozpruwacza, nigdy nieschwytanego rzeźnika wiktoriańskiego Londynu.
Pewnego wieczoru, gdy na parkingu obok jej samochodu osuwa się na ziemię straszliwie poraniona kobieta, która umiera na jej rękach, Lace zostaje przewieziona na przesłuchania. Uczestniczy w śledztwie, ale wie, ze jest obserwowana. A potem dostaje list – przerażająco znajomy, przypominający jej coś, co – jak sądziła – pogrzebała głęboko w przeszłości. Naśladujący listy Rozpruwacza do Scotland Yardu. A kolejne zabójstwa są wierną repliką bestialskich zbrodni sprzed stu lat.
Tak rozpoczyna się pierwsza sprawa Flint.
[cytat=Tess Gerritsen] Przerażające i hipnotyzujące! S.J. Bolton zmienia oblicze literatury kryminalnej. [/cytat]
"Biel Helsinek" James Thompson
[image-browser playlist="587103" suggest=""]
Powieści Jamesa Thompsona to nie tylko "lektura obowiązkowa każdego fana światowych kryminałów" - jak pisze "Booklist". Poruszające powieści psychologiczne i obyczajowo-społeczne ujawniają – jak powieści Stiega Larssona – bolesne skrywane grzechy pozornie uporządkowanego, uczciwego i szczęśliwego społeczeństwa. Ale przede wszystkim to świetna proza wysokiej próby.
Inspektor Vaara dostaje polecenie od samego ministra spraw wewnętrznych. Ma znaleźć sprawców zabójstwa deputowanej do Europarlamentu, "miłośniczki czarnuchów". Tło najprawdopodobni