W finale konkursu na scenariusz Serialu w Sieci znalazły się trzy prace. Pełna wyśmienitego humoru „Drużyna Audio-Video” Jakuba Smorawskiego opowiada o grupie wiekowych już filmowców, którzy dostosowując się do reguł rynku zapragną zrobić karierę w branży reklamowej. „Miłość na fali” autorstwa Dominika Nowaka śledzi losy zakochanych par, które spotykając się na jednym z krakowskich mostów, przytwierdzają do niego kłódki ze swoimi imionami. Natomiast „Wydział do spraw popieprzonych” Przemysława Pinczaka to groteskowa czarna komedia, której bohaterami są policjanci co dzień stawiający czoła najbardziej absurdalnym sprawom w mieście.

"Szukaliśmy projektów najoryginalniejszych, własnych, wyłamujących się z klisz zaczerpniętych z ekranu, a bardziej przetwarzających za pomocą wyraźnego konceptu otaczającą nas rzeczywistość. Staraliśmy się wyczuć potencjał autorów i wybrać takie projekty, których autorzy, we współpracy z nami, będą sami umieli sprostać rozwinięciu swoich propozycji." - skomentował werdykt Jan Dowjat, jeden z jurorów konkursu.

Ważnym kryterium oceny jury było dostosowanie historii do medium internetu oraz wplecenie w nią sposobu na zaangażowanie widzów we współtworzenie serialu.

"Staraliśmy się odrzucać klasyczne propozycje telewizyjne, które tylko udawały internetowość i interaktywność. Tak zwana realizowalność propozycji stanowi odwieczne i nieuknione kryterium w nawet najpotężniejszych korporacjach medialnych, więc i my musieliśmy mieć ten aspekt na uwadze." – napisał w uzasadnieniu na blogu Serialu w Sieci juror.

W komisji, która wyłoniła finałowe scenariusze zasiedli filmowcy oraz twórcy Serialu w Sieci: Jan Dowjat scenarzysta i jeden z twórców Script Forum, branżowej konferencji dla polskich scenarzystów, Paweł Hersztowski, pomysłodawca i zarazem koordynator projektu, Witek Wnuk, współtwórca inicjatywy i specjalista od efektów specjalnych w Alvernia Studios, Paweł Maślona i Arkadiusz Biedrzycki, przyszli reżyserzy Serialu w Sieci. Honorowym członkiem jury był reżyser Xawery Żuławski.

Swoje głosy internauci mogą oddawać tylko do poniedziałku 18 kwietnia.

[video-browser playlist="622778" suggest=""]

Finałowe prace trafiły pod ocenę internautów - to od nich zależy która historia da początek Serialowi w Sieci. Na swoją decyzję przyszli widzowie mają czas do poniedziałku. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony www.serialwsieci.pl/glosuj/, gdzie zostały umieszczone opracowania każdej z trzech prac.

Autor scenariusza, który zdobędzie najwięcej głosów wygra 10 tys. złotych, iPod Touch oraz zaproszenie do zespołu scenariuszowego, z którym będzie współtworzył dalszy ciąg serialowej historii. Nagrodami za drugie miejsce są: 2 tysiące złotych oraz iPod Nano, a za trzecie tysiąc złotych i iPod Shuffle. Nagrodę przewidziano także dla głosujących – setny i tysięczny internauta, który odda swój głos wyga iPoda Shuffle.

Konkurs scenariuszowy to tylko przedsmak atrakcji, które czekają internautów śledzących losy Serialu w Sieci - w projekcie przewidziano dla nich specjalną rolę. Przyszli widzowie zostaną włączeni w proces powstawania serialu wpływając na jego kształt z odcinka na odcinek. Nie tylko będą oni decydować o losach bohaterów, ale także brać udział w konkursach, plebiscytach, głosowaniach. Najaktywniejsi i najbardziej pomysłowi będą nagradzani. Premiera pierwszego odcinka Serialu w Sieci planowana jest na jesień tego roku.

Scenariusze zakwalifikowane do finału (kolejność alfabetyczna)

DRUŻYNA AUDIO-VIDEO, Jakub Smorawski

Opis autora: Gdzieś niedaleko, w wolnej Polsce, grupa podstarzałych filmowców wyrzuconych poza nawias społeczności założyła firmę. Będą kręcić tanie reklamy do Internetu. Nazywają się - „DRUŻYNA AV”.

Namiętność do kina klasy „z”, akcja na planie, szalony polski marketing i wybuchy fantazji. To wszystko dostajesz w pełnej absurdalnego humoru estetyce retro.

Idea serialu jest banalnie prosta - nigdy nie jest za późno, aby zrealizować marzenia. Każdy odcinek to kolejne zlecenie dla firmy. Każdy internauta może dać upust swej obfitej kreatywności i stworzyć scenariusz do kolejnej reklamy. Niech pomysł zamieni się w obraz.

Uzasadnienie jury: Za najklarowniejszą dramaturgię i formułę, najbardziej domyślany warsztatowo scenariusz i duże pole do popisu na multimedialną interaktywność. Za przekorne ‚oldboyskie‘ spojrzenie na świat nowych mediów. I za odpryski polskiej rzeczywistości wplecione w koncept.

MIŁOŚĆ NA FALI, Dominik Nowak

Opis autora: Seria 10-minutowych filmów poruszających się wokół szeroko pojętego tematu miłości, każdy z odcinków stanowi osobną historię, jest realizowany przez innego reżysera i z inną obsadą z utrzymaniem wspólnej konwencji oraz charakteru serialu. Motywem łączącym wszystkie odcinki jest odniesienie do zwyczaju zapinania kłódek z imionami zakochanych na mostach. Serial posiada również powiązanie dramaturgiczne - fabuła każdego z odcinków jest rozwinięciem jednego z wątków pobocznych z poprzednich filmów. Serial tworzy więc fabularną sieć, „Miłość na fali” to „Serial w sieci”.

Uzasadnienie jury: Bo młodzi ludzie sportretowani przez pryzmat pokazanej z humorystycznym dystansem miłości. Bo lokalny patent na romantyczność - most kłódek w Krakowie - właśnie dzięki zaczerpnięciu z lokalności ma szanse na uniwersalność. Bo szanse na zaangażowanie internautów do autobiograficznych zwierzeń. Bo wreszcie - właściwe proporcje anegdoty do czasu ekranowego, co dowodzi warsztatowego wyczucia.

WYDZIAŁ DO SPRAW POPIEPRZONYCH, Przemysław Pinczak

Opis autora: Zwyczajne miejskie blokowisko, jakich tysiące. W jednym z mieszkań znaleziono leżącą na podłodze... nogę. W pobliskim kontenerze na śmieci natrafiono na sportowy but, rozmiarem idealnie pasujący do makabrycznego znaleziska. Na miejsce „zbrodni” przybył komisarz Terlecki - szef wydziału „N”, nazywanego potocznie wydziałem do spraw popieprzonych. Pokój wypełnił się dymem elektronicznego papierosa, chińskiej produkcji...

Serial jest parodią telewizyjnych produkcji kryminalnych, tych bardziej poważnych i tych paranormalnych. Tutaj jednak od widzów zależy, jakim materiałem dowodowym dysponować będą bohaterowie. Kiedy dochodzi do przesłuchania świadków, serial się urywa - teraz internauci w swoich domach mogą ustawić stół pod ścianą i zainscenizować przesłuchanie, które stanie się później częścią danego odcinka.

Uzasadnienie jury: Za niespotykanie pojemną i atrakcyjną formułę. Za pastisz z wdziękiem. Za audiowizualną interaktywność autentycznie spójną z opowiadaną historią i autentycznie liczącą na twórcze umysły internautów. Za potencjał z - jak nam się wydaje - pokryciem w umiejętnościach autora.

SPONSOR PLATYNOWY KONKURSU:
BAMBOO (Wacom)

SPONSORZY ZŁOCI KONKURSU:
Adobe, International Paper Polska, Firma cateringowa Gastronom

SPONSORZY SREBRNI KONKURSU:
Sklep Komputerowy RCS2, Agencja reklamowa MediaSphere

PARTNERZY TECHNOLOGICZNI:
Adobe, HiddenData, SoInteractive, Alvernia Studios

PARTNERZY MERYTORYCZNI:
Krakowska Komisja Filmowa, Script Forum, Gadzinowski.pl, Platforma Multimedialna Kiwi

PATRONAT HONOROWY:
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa

PATRONAT MEDIALNY:
RMF FM, Kino Polska, Don’t Panic Polska, Magazyn KMAG, Magazyn Purpose, PianaMagazine, Kulturaonline.pl, Tosiewytnie.pl, Audiowizualni.pl, Independent.pl, Magazyn Megafon, Krakow.pl, Hatak.pl, Magazyn FilmPro

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj