Coraz więcej użytkowników płatnej telewizji domaga się usunięcia kanałów TVP z oferty operatorów i grozi zrywaniem umowy. Rzecz rozbija się o nowy plan Prawa i Sprawiedliwości w kwestii ściągania abonamentu RTV.
Nowy projekt ustawy abonamentowej zakłada, że operatorzy płatnych telewizji będą mogli przyjmować od swoich użytkowników zgłoszenia rejestracyjne odbiorników, a następnie przekazywać je Poczcie Polskiej - do tych informacji należy doliczyć jeszcze dane na temat zawieranych umów i te o dotychczasowych odbiorcach. Innymi słowy: operatorzy przekażą dane swoich abonentów po to, by poczta Polska wiedziała, kto z Polaków posiada w domu telewizor. Eksperci przyznają, że klienci platform satelitarnych i kablowych zostali potraktowani inaczej od tych rodaków, którzy korzystają z dekodera naziemnej telewizji cyfrowej - ci ostatni nie będą kontrolowali. Już wcześniej operatorzy wyrażali stanowczy protest w całej sprawie.
Jak donosi Gazeta Wyborcza, nowe przepisy nie podobają się coraz większej części abonentów płatnej telewizji. Operatorzy nie ukrywają, że rośnie liczba zapytań o możliwość zerwania umowy w celu uniknięcia ponoszenia opłat z tytułu nowelizacji ustawy abonamentowej. Co więcej, klienci mają grozić odejściem w przypadku przekazania ich danych Poczcie Polskiej. Rzecznik Multimedia Polska, Krystyna Kanownik, potwierdza to w rozmowie z Gazetą Wyborczą:
Liczba telefonów protestów do call center jest bardzo duża.
Do protestów ustosunkowała się już m.in. firma UPC Polska:
UPC Polska wykorzysta wszelkie możliwości prawne, które umożliwią zachowanie prywatności naszych klientów. Nie zgadzamy się z projektowanymi zmianami w ustawie o opłatach abonamentowych i wykorzystujemy wszystkie możliwości prawne, żeby takie przepisy nie weszły w życie.
Na tym jednak nie koniec. W komentarzach w mediach społecznościowych abonenci wzywają operatorów do usunięcia kanałów TVP z oferty - dlatego, że nie chcą płacić abonamentu. Co więcej, w sieci pojawił się
specjalny apel w tej sprawie, również skierowany do operatorów. Jak do tej pory podpisało go ponad 23 tys. osób.
Zobacz także: 23 procent klientów płatnej TV rozważa rezygnację z abonamentu
Przypomnijmy jednak, że na mocy ustawy medialnej operatorzy muszą umożliwić powszechny dostęp do głównych kanałów TVP.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h