LEGO: Przygoda to film, którego bohaterem jest Emmet (Chris Pratt) – przeciętna i praktycznie niczym nie wyróżniająca się minifigurka LEGO, która przez przypadek zostaje wzięta za bohatera mogącego ocalić klockowy świat. W wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności Emmet dołącza do niesamowitej drużyny śmiałków walczących ze złowrogim Prezesem Biznesem (Will Ferrell) – złoczyńcą dążącym do przejęcia władzy nad światem, a jednocześnie kompletnie nie radzącym sobie z problemami w życiu osobistym.

W zmaganiach z Prezesem Biznesem wspierają Emmetta czarodziej Witruwiusz (Morgan Freeman), zabójczo piękna i bezwzględna Żyleta (Elizabeth Banks), pałający żądzą zemsty pirat Stalobrody (Nick Offerman), skrywająca wielką tajemnicę Kicia Rożek (Alison Brie) oraz sam... Batman (Will Arnett), którego z Żyletą połączyło płomienne uczucie. Na przeciwko nich staje Zły Glina/Dobry Glina (Liam Neeson) – prawa ręka Prezesa Biznesa, który zrobi wszystko, żeby misja Emmetta i jego przyjaciół zakończyła się klęską. Walka z Prezesem Biznesem będzie ciężka, ale i zabawna, a bohaterowie na swojej drodze spotkają m.in. Hana Solo i C3-PO z "Gwiezdnych wojen", komiksowych superbohaterów – Supermana, Zieloną Latarnię i Wonder Woman, Abrahama Lincolna, a nawet... Gandalfa.

"LEGO Przygoda" to dzieło Phila Lorda i Christophera Millera, autorów nominowanej do Złotego Globu® animacji "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe", zrealizowane na podstawie pomysłu Dana i Kevina Hagemanów. Miłośnikami LEGO są również twórcy filmu, którzy jako dzieci spędzali bardzo dużo czasu tworząc z LEGO najbardziej fantastyczne budowle i konstrukcje.

[video-browser playlist="615824" suggest=""]

− Budowaliśmy statki kosmiczne i inne szalone maszynerie. Ale nie chodziło tylko o budowanie, lecz o nieskończone możliwości tworzenia i wyrażania siebie. Właśnie to było tak pociągające i ekscytujące – mówi Christopher Miller. Obaj filmowcy podkreślają, że do realizacji filmu, którego akcja w całości rozgrywa się w świecie stworzonym z klocków, przekonało zaangażowanie fanów LEGO, którzy od lat publikują filmy i zdjęcia pokazujące swoje klockowe dzieła jak również aktywnie wspierają producentów podsuwając im pomysły na nowe produkty.
− Pomyśleliśmy, że byłoby wspaniale stworzyć olbrzymią, zabawną i pełną akcji przygodę w świecie LEGO. Chcieliśmy odtworzyć to uczucie, gdy jako dzieci budowaliśmy coś z klocków, lecz tym razem zamierzaliśmy zrobić to z prawdziwym rozmachem. Chcieliśmy stworzyć film, którego elementy sprawiałyby wrażenie możliwych do odtworzenia w swojej piwnicy... Pod warunkiem, że ma się ogromną piwnicę i kilka milionów klocków! – wyjaśnia Phil Lord.

Fanem klocków LEGO jest również Will Ferrell, który w filmie udzielił głosu demonicznemu Prezesowi Biznesowi. − Jako ojciec bardzo się cieszę, że historia zatoczyła koło i że moje dzieci bawią się klockami LEGO, tak jak ja kiedyś. To naprawdę fascynujące, że dziecko trzyletnie jest tak samo zainteresowane zabawą tymi klockami jak dziewięciolatek – mówi Will Ferrell.

Philowi Lordowi i Christopherowi Millerowi zależało na tym, żeby ich film – choć animowany – był jak najbardziej realistyczny i wyglądał jakby faktycznie został stworzony przy wykorzystaniu prawdziwych kloców a nie za pomocą grafiki komputerowej. W tym celu najpierw stworzyli animowane odpowiedniki samych klocków, z których później tworzono widoczne na ekranie konstrukcje i budowle. Ta technika okazała się niezwykle przydatna przy realizacji scen pokazujących, jak klockowe konstrukcje rozpadają się na kawałki, by za chwilę złożyć się w coś zupełnie innego.

− Za pomocą grafiki komputerowej łatwo jest tworzyć proste linie. Chcieliśmy jednak, aby wszystko wyglądało na namacalne i organiczne. Osiągnięcie tego efektu jest bardziej skomplikowane, ale poprawia on jakość filmu i jest bardziej zgodny z wartościami tej opowieści. Całkiem sporo pracy poświęciliśmy na zarysowania i odciski palców oraz próby osiągnięcia realistycznego zróżnicowania i nieregularności przy składaniu i rozmontowywaniu klocków – wyjaśnia Phil Lord.

[image-browser playlist="582506" suggest=""]

Aby zrealizować te koncepcje, twórcy filmu współpracowali z uznanym australijskim studiem animacji Animal Logic. Współreżyserem animacji został Chris McKay, znany dzięki kultowemu serialowi "Robot Chicken". McKay zaaranżował pracę setek artystów, podczas gdy sam pełnił rolę jednego z montażystów filmu. Dbał o ciągły przepływ informacji i pomysłów pomiędzy reżyserami, rysownikami, animatorami oraz montażystami.

Film "LEGO Przygoda" powstał z użyciem 3 863 484 unikalnych klocków LEGO. Niektóre z nich są wykorzystywane wielokrotnie w różnych konfiguracjach i scenach, tworząc plany, postacie i rekwizyty. Łącznie daje to 15 080 330 klocków − tyle trzeba by było ich użyć, aby odtworzyć cały film w rzeczywistości.

Przełomową cechą filmu LEGO PRZYGODA jest jego rozbudowana skala oraz zakres, w jakim wykorzystuje on klocki LEGO do oddania głębi, bogactwa świata oraz akcji.

− Najbardziej podoba mi się to, że film przekracza granice różnych światów LEGO. Zaczęliśmy od storyboardu sceny pościgu, która rozpoczyna się w mieście, a następnie przenosi się na Dziki Zachód. Zamienia się w coś w rodzaju bójki w barze, aż w końcu na miejscu pojawiają się policjanci z miasta. Wtedy zaczyna to przypominać film policyjny z lat 70. i bardzo fajnie jest widzieć, jak te elementy zupełnie naturalnie się ze sobą łączą się i kolidują – mówi Phil Lord. − Potem pojawia się Batman i wszystko robi się jeszcze ciekawsze – dodaje Christopher Miller.

Produkcja filmu "LEGO Przygoda" trwała trzy lata i była realizowana jednocześnie w trzech miejscach. W Los Angeles, gdzie reżyserzy spędzili najwięcej czasu, opracowano koncepcje, fabułę, postacie oraz projekt graficzny; w Australii, gdzie w studiu Animal Logic produkowano film oraz w Danii w siedzibie LEGO, gdzie czołowi projektanci pod nadzorem wiceprezesa ds. projektu, Matthew Ashtona (który jest także producentem wykonawczym filmu), użyczyli swojego doświadczenia przy opracowywaniu unikalnych postaci i rekwizytów wymyślonych przez twórców filmu.

Ważne było, aby to, co widać na ekranie, było nie tylko zbudowane z pojedynczo stworzonych wirtualnych klocków, ale także aby można było to teoretycznie złożyć z prawdziwych klocków. Niektóre z bardziej złożonych elementów zostały poddane w siedzibie LEGO testom na wytrzymałość konstrukcyjną. Rysunki, pomysły i opisy były przesyłane z biura produkcji w Los Angeles do LEGO w Danii, gdzie czasami budowano model i fotografowano go dla reżyserów. Po obu stronach dokonywano korekt, często wielokrotnych, aż w końcu animatorzy otrzymywali ostateczny projekt do wykonania modelu komputerowego.

− Film ten zrozumieją i dzieci, i ich rodzice, ale chcieliśmy zbudować pomost między pokoleniami. Pamiętamy, że istnieje społeczność dorosłych fanów LEGO, którzy tworzą najbardziej złożone i niewiarygodne konstrukcje, o których dzieci nawet by nie pomyślały. Moje ulubione filmy to te, na które mogę zabrać moją babcię albo rodziców i dziewczynę, albo moich siostrzeńców i siostrzenice, wiedząc, że seans wszystkim się spodoba. W kinie najlepiej bawić się można właśnie wtedy, gdy ludzie w różnym wieku razem się śmieją i mam nadzieję, że takich przeżyć dostarczy widzom właśnie "LEGO Przygoda" – mówi Phil Lord.

Wysiłek włożony w realizację filmu opłacił się z nawiązką. Animacja "LEGO Przygoda" już pierwszy weekend emisji a w amerykańskich kinach zanotowała przychód w wysokości prawie 70 milionów dolarów. Do tej pory film w kinach na całym świecie zarobił ponad 250 milionów dolarów! W polskich kinach obejrzało go ponad 650 tysięcy widzów. Obraz został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i widzów, którzy w głosowaniu w serwisie imdb.com – największej na świecie internetowej bazie filmów – umieścili go w gronie najwyżej ocenionych produkcji wszech czasów.

Głosów bohaterom obrazu udzielili najlepsi i najpopularniejsi hollywoodzcy aktorzy: pięciokrotnie nominowany do nagrody Emmy® Will Arnett (serial "Bogaci bankruci"), nominowana do dwóch nagród Emmy® Elizabeth Banks ("Igrzyska Śmierci"), nominowany do dwóch Złotych Globów® Will Ferrell ("Legenda telewizji"), nominowany do dwóch nagród Emmy® Will Forte ("Nebraska"), zdobywca Oscara® Morgan Freeman ("Skazani na Shawshank"), nominowany do dwóch Oscarów® Jonah Hill ("Wilk z Wall Street"), nominowany do Oscara® Liam Neeson ("Non-Stop"), nominowany do nagrody Emmy® Billy Dee Williams ("Gwiezdne wojny. Imperium kontratakuje"), Nick Offerman ("Millerowie"), gwiazdor koszykówki Shaquile O’Neal ("Straszny film 4"), Chris Pratt ("Ona"), Channing Tatum ("Świat w płomieniach"), Charlie Day ("Pacific Rim"), Anthony Daniels ( "Gwiezdne wojny") i Alison Brie ("Jeszcze dłuższe zaręczyny").

W polskiej wersji językowej swoich głosów użyczyli: Piotr Bajtlik (Emmet), Wojciech Paszkowski (Prezes Biznes), Ewa Andruszkiewicz-Guzińska (Żyleta), Krzysztof Banaszyk (Batman), Miłogost Reczek (Witruwiusz), Jarosław Boberek (Dobry glina / Zły glina), Adam Bauman (Stalobrody), Maciej Kowalik (Benek), Marta Dobecka (Kicia Rożek), Jan Staszczyk (Zielona Latarnia), Stefan Pawłowski (Superman), Olga Omeljaniec (Wonder Woman) i Jakub Jankiewicz (Finn).

[image-browser playlist="582507" suggest=""]

WYDANIE BLU-RAY 3D™, BLU-RAY™ I DVD
Film "LEGO Przygoda" na Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD zadebiutuje już 28 sierpnia.
Na płytach obok filmu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne.

Rzuć okiem na zwariowane przygody Emmeta i zobacz jak narodziły się klocki w "LEGO animacja - Ożywianie klocków". "Zabawa nigdy się nie kończy" - posłuchaj komentarzy reżysera/gwiazd filmu, zaśpiewaj "Everything Is Awesome", zobacz sceny dodatkowe, filmy fanów, i przekonaj się, że wszystko, co pokazane jest w filmie możesz zbudować.
W wybranych sieciach będę dostępne także wydania specjalne – na DVD Lego Przygoda z książką dla fana oraz trójwymiarowym stickerem oraz pakiety z figurkami Emmeta oraz Żylety.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj