Już na początku lutego 2021 roku Elon Musk poinformował opinię publiczną, że w laboratorium Neuralink mieszka małpa wykorzystująca interfejs mózg-komputer do sterowania grami komputerowymi. Wówczas mogliśmy jednak jedynie zaufać w zapewnienia Elona, gdyż nie udostępniono nagrań potwierdzających jego słowa. Dziś to się zmieniło, gdyż Neuralink pokazał światu Pagera – makaka grającego w Ponga za pośrednictwem Linka. W ramach wdrażania Pagera do eksperymentu zespół naukowców najpierw nauczył zwierzę obsługi gałki analogowej, a następie zaprezentował, jak małpa radzi sobie ze sterowaniem wirtualnymi obiektami wyłącznie za pomocą myśli.
Mamy dziś przyjemność zaprezentować, jak Link umożliwił makakowi imieniem Pager przemieszczanie kursora na ekranie komputera za pośrednictwem impulsów nerwowych, przy wykorzystaniu 1024 w pełni zaimplementowanych elektrod oraz urządzenia do transmisji danych N1 Link. Wszczepiliśmy Linka w obszar kory ruchowej dłoni oraz ramienia, w tę część mózgu, która jest zaangażowana w planowanie i wykonywanie ruchów. Umieściliśmy Linki po dwóch stronach: jeden w obszarze lewej strony kory ruchowej odpowiadającej za ruch prawej strony ciała, a drugi w obszarze prawej strony kory ruchowej odpowiadającej za ruch lewej strony ciała.
We wpisie blogowym poświęconym eksperymentowi z udziałem Pagera zespół Neuralink zdradził, że celem firmy na obecnym etapie rozwoju jest stworzenie w pełni efektywnego interfejsu mózg-komputer klasy klinicznej. System miałby łączyć się z urządzeniami zewnętrznymi bezprzewodowo i być łatwy w przenoszeniu oraz obsłudze, dzięki czemu użytkownik mógłby korzystać z niego samodzielnie, bez konieczności asysty ze strony inżyniera nadzorującego. Naukowcy eksperymentują także ze skalowalnością interfejsu, gdyż chcą przystosować go do przesyłania większej ilości danych. Ponadto nadal trwają prace nad stworzeniem w pełni zautomatyzowanego systemu szybkiej i bezpiecznej implementacji wszczepów. Elon Musk nie omieszkał przy okazji tej zapowiedzi popuścić wodzy fantacji. Według niego osoby sparaliżowane wyposażone w moduł od Neuralink będą w stanie wprowadzać dane za pośrednictwem urządzeń mobilnych szybciej niż w pełni sprawni użytkownicy korzystający z ekranu dotykowego. A w przyszłości Link miałby nawet przywrócić sparaliżowanym zdolność do przemieszczania się o własnych siłach.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj