Prawdopodobnie najsłynniejszy budynek Warszawy doczekał się ciekawego opracowania. Jednakże "Pałac. Biografia intymna" to nie tylko opis jego historii.
Książka Beaty Chomątowskiej to z jednej strony przedstawienie historii powstawania i użytkowania Pałacu Kultury i Nauki. Z drugiej jest to próba zdiagnozowania z tej perspektywy przemian, jakie zaszły w Warszawie w ciągu ostatnich kilkudziesiąciu lat. Autorka przedstawia też losy ludzi związanych z tym budynkiem.
Pałac. Biografia intymna ukaże się nakładem wydawnictwa Znak 6 lipca. Książka zostanie wydana w twardej oprawie, będzie liczyć 416 stron i kosztować 59,90 zł.
To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. Do dziś rzuca na Warszawę najdłuższy cień.Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.„Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.