Nietypowy reportaż: „Pałac. Biografia intymna”
Prawdopodobnie najsłynniejszy budynek Warszawy doczekał się ciekawego opracowania. Jednakże "Pałac. Biografia intymna" to nie tylko opis jego historii.
Prawdopodobnie najsłynniejszy budynek Warszawy doczekał się ciekawego opracowania. Jednakże "Pałac. Biografia intymna" to nie tylko opis jego historii.
Książka Beaty Chomątowskiej to z jednej strony przedstawienie historii powstawania i użytkowania Pałacu Kultury i Nauki. Z drugiej jest to próba zdiagnozowania z tej perspektywy przemian, jakie zaszły w Warszawie w ciągu ostatnich kilkudziesiąciu lat. Autorka przedstawia też losy ludzi związanych z tym budynkiem.
Pałac. Biografia intymna ukaże się nakładem wydawnictwa Znak 6 lipca. Książka zostanie wydana w twardej oprawie, będzie liczyć 416 stron i kosztować 59,90 zł.
To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. Do dziś rzuca na Warszawę najdłuższy cień.
Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.
„Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.
Źródło: Znak
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat