Naukowcy opracowali innowacyjną metodę wszczepiania interfejsu mózg-komputer bez przeprowadzania skomplikowanej operacji. Zespół przygotowuje się do przeprowadzenia testów na ludziach, aby przywrócić sparaliżowanym pacjentom zdolność komunikowania się.
Jednym z największych wyzwań, jakie stawia przed naukowcami cybertechnologia, jest stworzenie interfejsu mózg-komputer, który byłby łatwy w implementacji. Dotychczas wszczepienie takich urządzeń wymagało wprowadzenia elektrod do ciała pacjenta podczas otwartej operacji. Dzięki Stentrode proces ten będzie o wiele prostszy.
Ta eksperymentalna technologia zakłada umiejscawianie elektronicznych wszczepów w żyle szyjnej, dzięki czemu proces implantacji będzie znacznie mniej inwazyjny. Firma Synchron, która opracowała Stentrode, liczy na to, że ich wynalazek ułatwi życie sparaliżowanym pacjentom, przywracając im zdolność do komunikowania się z otoczeniem. A w przyszłości przyczyni się do rozwoju całej branży cybertechnologicznej.
Thomas Oxley, CEO Synchron,
w wywiadzie dla serwisu Futurism przyznał, że firmie udało się znaleźć kilku pacjentów, którzy gotowi są podjąć ryzyko i przetestować działanie wszczepu na własnym ciele. Zanim jednak do tego dojdzie, ochotnicy muszą przejść serię badań klinicznych, które wykluczą wszelkie przeciwwskazania do zaimplementowania Stentrode’a. Warto jednak zauważyć, że technologia pomyślnie przeszła testy na zwierzętach.
Po wszczepieniu Stentrode’a rozpocznie się najważniejszy etap eksperymentów – ćwiczenia praktyczne mające za zadanie wyszkolić pacjentów w komunikowaniu się z maszyną. Jeśli wszystko pójdzie po myśli projektantów, ochotnicy będą mogli formułować przekazy tekstowe za pomocą myśli. Zespół planuje umożliwić komunikowanie się z otoczeniem z taką prędkością, z jaką piszemy na smartfonach.
Oxley zauważa jednak, że wraz z tą technologią na inżynierów spadnie ogromna odpowiedzialność. Jeśli Stentrode będzie działał nieustannie, w ręce naukowców trafi szeroki zakres informacji. W tym także takich, którymi pacjent nie chce się dzielić.
[Stentrode] a nam dostęp do informacji, którymi dotychczas nie dysponowaliśmy. Ale choć pomoże zapoznać się z większą ilością danych, nie po to został stworzony. To pewne novum w dziedzinie przetwarzania informacji, które podniesie kwestie dotyczące prywatności oraz bezpieczeństwa. Mówimy tu o prywatnych danych pacjenta, których nie powinniśmy pozyskiwać.
Z myślą o testach Stentrode'a naukowcy opracowali protokoły bezpieczeństwa, które mają zabezpieczyć dane zebrane przez interfejs mózg-komputer. Informacje pozyskane podczas testów nie zostaną także wykorzystywane w późniejszych eksperymentach.
Projekt stworzony przez inżynierów Synchron to bardzo ważny krok na drodze do stworzenia hybrydy człowieka i komputera. Według Oxleya podobna technologia może zostać wykorzystana np. do przywrócenia nie tylko zdolności wypowiadania myśli, lecz także poruszania się. Gdyby udało się opracować wystarczająco stabilne i szybkie połączenie pomiędzy mózgiem i maszyną, Stentrode mógłby posłużyć np. do napędzenia egzoszkieletów.
A kiedy którejś z firm uda się urzeczywistnić tę wizję, będziemy na dobrej drodze do narodzin technologii rodem z filmu
RoboCop czy z gier pokroju
Deus Ex: Rozłam Ludzkości i
Cyberpunk 2077.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h