Asteriks i Obeliks, postacie stworzone przez René Goscinnego i Alberta Uderzo powróciły w albumie "Papirus cezara" Asterix. Le Papyrus de Cesarze scenariuszem Jean-Yvesa Ferriego i rysunkami Didiera Conrada.
W Polsce "Papirus cezara" ukazał się nakładem Egmontu. Album liczy 48 stron w miękkiej oprawie i kosztuje 19,99 zł.
Historia nowego tomu rozpoczyna się w Rzymie, w pałacu Cezara, w chwili gdy udziela on audiencji swojemu doradcy i wydawcy, Bonusowi Promoplusowi. Co się stanie gdy Cezar ulegnie namowom Promoplusa i usunie pewien rozdział ze swojego dzieła?
Nowe przygody Asteriksa to iście wybuchowa mieszanka – polityczno-szpiegowski thriller, rozważania na temat wykorzystania ornitechnologii w służbie Rzymu oraz traktat o wpływie horoskopów na niskodzikową dietę ludzi z nadwagą.
Seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku ’59 na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem stopniowo reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku. [video-browser playlist="755834" suggest=""]
Z okazji premiery albumu "Papirus cezara" wydawnictwo Egmont podało kilka ciekawostek dotyczących serii i jej historii:
pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół został wydany w magazynie Pilote 29 października 1959,
w 1961 wydano pierwszy osobny album,
francuski satelita typu A-1, wystrzelony w 1965, został mianowany imieniem Astérix,
do dziś ukazało się: 36 komiksów, 8 filmów animowanych, 4 filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych o przygodach Asteriksa,
łączna suma światowych nakładów albumów z małym galijskim wojownikiem w roli głównej sięgnęła zawrotnej liczby 350 milionów sprzedanych egzemplarzy w 110 wersjach językowych.