Dom Wydawniczy Rebis od kilku lat konsekwentnie wydaje utwory Philipa K. Dicka w wersji kolekcjonerskiej: w twardej oprawie z obwolutą i z okładkami autorstwa Wojciecha Siudmaka. Najnowszą pozycją w serii jest The Father Thing, trzeci zbiór opowiadań słynnego amerykańskiego pisarza science fiction. Trzeci tom opowiadań zebranych największego dwudziestowiecznego pisarza SF zawiera dwadzieścia trzy utwory napisane w ciągu kilkunastu miesięcy przed wydaniem pierwszej powieści Philipa K. Dicka, Loteria słoneczna. Wiele z nich trafia do wersji książkowej po raz pierwszy, jest tu też jednak kilka najbardziej znanych, jak Już nie żyjesz, Foster – wstrząsająca ekstrapolacja nuklearnej histerii wojennej czy Złoty człowiek – nietypowa historia o ludzkim mutancie na wysokim poziomie rozwoju ewolucyjnego. W prezentowanym zbiorze błyskotliwych opowiadań doskonale widać najlepsze cechy dickowego pisarstwa, jego ciekawe widzenie świata, cięty dowcip i pomysłowość.
Źródło: Rebis
We wstępie do opowiadań Dicka można przeczytać wypowiedź Johna Brunnera (m.in. Stand on Zanzibar):
Dick pomysłowo wtłacza naszą rzeczywistość w najdziwniejsze schematy bądź zmusza do spojrzenia na nią z nieznanej, niepokojącej perspektywy i przyprawia to wszystko jaskrawą odmiennością, która na długo pozostawia w podświadomości czytelnika jątrzące kolce. (…) Podstawił światu pod nos genialne zwierciadło jego wad, ukazujące zniekształcony, a jednak niewytłumaczalnie bliższy rzeczywistości aspekt prawdy. (…) Phil był dziwnym człowiekiem, lecz wspaniałym pisarzem i być może praca dawała mu katharsis. Na pewno zaś dostarcza niepowtarzalnych doznań jego czytelnikom.
W podobnych superlatywach wypowiada się Robert J. Szmidt (m.in. Szczury Wrocławia. Chaos):
Dick był, jest i będzie jednym z nielicznych pisarzy, których długo nie da się zapomnieć. Sięgając po jego książki dzisiaj, macie szansę przeżyć choć część naszych ekscytacji i wzruszeń – na pewno nie tyle samo, gdyż wam dany jest znacznie szerszy kontakt z literaturą niż nam, pokoleniu stanu wojennego, patrzycie więc na utwory Dicka z szerszej perspektywy (…) jestem pewien, że nie przejdziecie obojętnie obok najznakomitszych utworów tej edycji, która – chyba nie tylko moim skromnym zdaniem – stanowi ukoronowanie czterdziestoletniej obecności Philipa K. Dicka w Polsce.
Kopia ojca liczy 552 strony i kosztuje 59,90 zł.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj