Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska tylko 37% Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę w zeszłym roku i oznacza to, że poziom czytelnictwa w naszym kraju jest coraz niższy. W latach 1994-2004 odsetek czytelników w Polsce wynosił 3/5 populacji. Od 2008 roku jest to 2/5 ludności Polski.
Z badań wynika także, że czynnikiem determinującym czytanie książek najsilniej jest wykształcenie. Im jest ono wyższe, tym wyższy odsetek czytelników. Większością w tej grupie są kobiety. W porównaniu do 2000 roku czytelnictwo zmalało najwyraźniej wśród mężczyzn i młodych osób.
Najpopularniejszymi powieściami są romanse, książki sensacyjne i fantastyka. Najpopularniejszym autorem niezmiennie jest Henryk Sienkiewicz.
Głównym powodem zaprzestania czytania książek według badanych osób jest zakończenie nauki w szkole lub na uczelni, po której nie ma już wymogu sięgania po lektury. Z roku na rok maleje także odsetek osób, które w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie przeczytały tekst dłuższy niż 3 strony maszynopisu - wynosi on aktualnie 45,6%.Źródło: TNS PolskaCzytaj także: Ostateczny zwiastun 2. sezonu serialu Daredevil
TNS Polska ustaliło także, iż czytanie jest praktyką społeczną, co oznacza, że osoby czytające spotykają się z reguły z innymi osobami czytającymi książki. Ponadto czytanie jest czynnością dziedziczną, której ludzie się uczą od rodziny lub bliskich znajomych. Z reguły osoby czytające pożyczają książki od znajomych, kupują lub korzystają z księgozbioru domowego.
Badanie przeprowadzono w listopadzie 2015 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 3049 respondentów na zlecenie Biblioteki Narodowej. BN prowadzi te badania od 1992 roku.