Poziom czytelnictwa w Polsce coraz niższy. Wyniki badań TNS Polska
TNS Polska wraz z Biblioteką Narodową opublikowali coroczne wyniki badań czytelnictwa w Polsce. Wyniki po raz kolejny nie napawają optymizmem.
TNS Polska wraz z Biblioteką Narodową opublikowali coroczne wyniki badań czytelnictwa w Polsce. Wyniki po raz kolejny nie napawają optymizmem.

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska tylko 37% Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę w zeszłym roku i oznacza to, że poziom czytelnictwa w naszym kraju jest coraz niższy. W latach 1994-2004 odsetek czytelników w Polsce wynosił 3/5 populacji. Od 2008 roku jest to 2/5 ludności Polski.
Z badań wynika także, że czynnikiem determinującym czytanie książek najsilniej jest wykształcenie. Im jest ono wyższe, tym wyższy odsetek czytelników. Większością w tej grupie są kobiety. W porównaniu do 2000 roku czytelnictwo zmalało najwyraźniej wśród mężczyzn i młodych osób.
Najpopularniejszymi powieściami są romanse, książki sensacyjne i fantastyka. Najpopularniejszym autorem niezmiennie jest Henryk Sienkiewicz.
Czytaj także: Ostateczny zwiastun 2. sezonu serialu Daredevil
TNS Polska ustaliło także, iż czytanie jest praktyką społeczną, co oznacza, że osoby czytające spotykają się z reguły z innymi osobami czytającymi książki. Ponadto czytanie jest czynnością dziedziczną, której ludzie się uczą od rodziny lub bliskich znajomych. Z reguły osoby czytające pożyczają książki od znajomych, kupują lub korzystają z księgozbioru domowego.
Badanie przeprowadzono w listopadzie 2015 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 3049 respondentów na zlecenie Biblioteki Narodowej. BN prowadzi te badania od 1992 roku.
Źródło: bn.org.pl/ zdjęcie główne: bbcmag.com



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1975, kończy 50 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1988, kończy 37 lat
ur. 1978, kończy 47 lat

