Biblioteka Narodowa zaprezentowała wyniki nowego badania czytelnictwa w Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach wyniki nie są optymistyczne.
Biblioteka Narodowa, jak co roku, zaprezentowała wyniki badania ankietowego dotyczącego stanu czytelnictwa w Polsce. Wyniki badania za 2017 nie są optymistyczne, ale jednocześnie nie odbiegają znacząco od sytuacji, jaką znamy z poprzednich lat.
Najważniejszą informacją jest fakt, że przynajmniej jedną książkę w 2017 roku przeczytało zaledwie 38% Polaków. Stan ten utrzymuje się na podobnym poziomie od 2012 roku. Gdy natomiast wziąć pod uwagę bardziej zaawansowanych czytelników (kryterium przynajmniej 7 przeczytanych książek w ciągu roku), to odsetek respondentów spada do zaledwie 9%.
Nie jest zaskoczeniem, że na nawyk czytania wpływ w dużej mierze ma środowisko i wychowanie. Aż 82% osób, które przeczytały przynajmniej jedną książkę pochodzi z rodzin, gdzie inni też czytają. Niemal identyczna, ale odwrotna proporcja zachodzi w przypadku osób wywodzących się ze środowisk nieczytających.
Źródło: Biblioteka Narodowa
Czytelnicy książek to częściej osoby, które także poprzez czytanie (w papierze, internecie) zdobywają wiadomości. Natomiast mniej chętnie po książki sięgają widzowie i słuchacze radia, a także osoby nieśledzące bieżących wydarzeń.
Biblioteka Narodowa zaprezentowała też informacje dotyczące pochodzenia czytanych książek, choć nie uwzględniono w tym przypadku nielegalnych ebooków, które prawdopodobnie zmieniłyby nieco zaprezentowany obraz.
Na tym tle czytelnicy naEKRANIE.pl wypadają znakomicie. Według przeprowadzonych przez nas badań ponad 70% naszych czytelników czyta przynajmniej jedną książkę miesięcznie, a 47% w ciągu roku czyta aż 24 książki lub więcej.
Z wynikami badań można zapoznać się w
raporcie Biblioteki Narodowej.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h