Miłośnicy literatury współczesnej z pewnością odnajdą przyjemność w lekturze któregoś, a może nawet obu, z poniższych tytułów.

PUNKHEAD, Piotr Sender

[image-browser playlist="591906" suggest=""]Gdańsk, 2011. Skupieni przy prawicowej organizacji skinheadzi demonstrują na każdym kroku swoją przewagę fizyczną i jedynie słuszną ideologię „czystej rasy”. Po przeciwnej stronie barykady, w przenośni i dosłownie, stoi lewicujące ugrupowanie zrzeszające punków. Tu inicjację przechodzi Marta, pogubiona nastoletnia punkówa, która dopiero odkrywa, że przyłączenie się do subkultury oznacza wstąpienie do swego rodzaju armii. W dramatycznych okolicznościach na jej drodze staje dwudziestokilkuletni Michał, skinhead i zdeklarowany faszysta, pseudonim „Biały”, klawiszowiec grupy hardcorowej. Oboje nie widzą sensu w regularnej wojnie, jaką rękami szeregowych prowadzą przywódcy obu ugrupowań. Oboje buntują się przeciwko skoszarowaniu swojej potrzeby wolności.

Pełna ironii opowieść nie zostawia suchej nitki na rodzicach, cioci, babci, sztabach wrogich ugrupowań, ich szeregowych członkach oraz na samym procesie ewolucji subkultur – od spontanicznej manifestacji niezgody na poprzedni system do zorganizowanych i dziwacznie umundurowanych bojówek jutra.

Gdzie miejsce na beztroską zabawę, przyjacielską akceptację, młodzieńczą miłość?

Cena detaliczna (drukowana na okładce): 34,90 zł., VAT 5 %,
Język oryginału: polski,|
Premiera: 21.05.2013,
ISBN 978-83-7674-250-2,
EAN 9788376742502,
Format: 130x200 mm,
Stron: 344,
Oprawa: miękka + skrzydełka,
Gatunek: literatura współczesna,
Redakcja: Katarzyna Gwincińska,
Patronaty: krytycznymokiem.blogspot.com, szuflada.net

Dom Wergiliusza, Krzysztof Pieczyński


[image-browser playlist="591907" suggest=""]Krzysztof Pieczyński w literaturze daje nam całego siebie. Nie stosuje półśrodków. Nie idzie na kompromis. Odkrywa się całkowicie. Jest porażająco uczciwy. Pracuje w natchnieniu romantyków minionej epoki, nieprzystającym do naszych czasów. I jak romantyk niesie w sobie poczucie posłannictwa. Wsłuchując się w swoją duszę, idzie za jej głosem. Poszukuje miłości i to jest najważniejsze w jego życiu. Ale czy taka miłość ziemska, to miłość możliwa? Czy prawdziwym celem poszukiwania niemożliwego nie jest pragnienie bycia blisko Boga?

Dom Wergiliusza to stworzony przez poetę i mistyka trzyczęściowy utwór, o formie nie poddającej się tradycyjnej klasyfikacji. Krzysztof Pieczyński przedstawia w nim wizje, które nawiedzają go na jawie i we śnie. Wizje przybierają kształt krótkich epifanii. Wyrazistość i poetyckość opisów powoduje, iż są to literackie unikaty.

Dom Wergiliusza nie jest książką, którą można przeczytać za jednym razem. Czyta się ją fragmentami, czasem bardzo krótkimi, odkłada, aby za jakiś czas wrócić do niej ponownie. Jest w niej ciężar wielu lat wytężonej pracy, ale też i lekkość, jaka dana jest naszym duszom.

Cena detaliczna (drukowana na okładce): 35,00 zł., VAT 5 %,
Język oryginału: polski,
Premiera: 21.05.2013,
ISBN 978-83-7674-251-9,
EAN 9788376742519,
Format: 145x205 mm,
Stron: 296,
Oprawa: miękka + skrzydełka,
Gatunek: literatura współczesna,
Redakcja: Katarzyna Gwincińska

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj