Joanna Bator, nagrodzona m.in. Nagrodą Literacką Nike za powieść Ciemno, prawie noc, w swojej twórczości wielokrotnie nawiązywała do japońskiej kultury. W zapowiedzianej jeszcze na listopad powieści Purezento raz jeszcze przywołuje specyficzną atmosferę i obyczajowość Kraju Kwitnącej Wiśni.
Wydawca w ten sposób charakteryzuje Purezento:
Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie wiedziała, że widzi go po raz ostatni. Kiedy zaczęła uczyć polskiego Panią Myōko nie przypuszczała, że dzięki niej wyruszy w daleką podróż. Kiedy po raz pierwszy spotkała Mistrza Myō, nie sądziła, że jej życie na nowo nabierze sensu. Kiedy na jej drodze stanął mężczyzna ze znamieniem w kształcie oliwki na plecach, nie spodziewała się jak silna będzie miłość, która ich połączy. Podróżując wraz z główną bohaterką po Japonii, towarzysząc jej w sklejaniu rozbitych naczyń, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem kanji, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest tutaj kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota.Purezento (czyli „prezent”) to powieść tajemnicza i na wskroś japońska. Poruszająca historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść ma słodko-słony smak umami.
Powieść Bator trafi do powszechnej sprzedaży 29 listopada. Książka ma liczyć 288 stron i zostanie wydana w twardej oprawie. Jej cena to 36,90 zł.