Łowca androidów z 1982 roku i wątpliwości co do osobowości głównego bohatera Ricka Deckarda rozgrzewają toczącą się od lat debatę wśród twórców i fanów. Ridley Scott, reżyser filmu, niezmiennie utrzymuje, że główny bohater to replikant. Ford tę myśl odrzucał, jednak w niedawnym wywiadzie dla Esquire, 80 letni aktor, filmowy Deckard, Harrison Ford zmienił swoje zdanie, twierdząc, że zawsze wiedział, że Rick Deckard jest replikantem.
Zawsze wiedziałem, że jestem replikantem. Jednak chciałem się temu przeciwstawić. Myślę, że replikant chciałby wierzyć, że jest człowiekiem. Przynajmniej ten wierzył
– mówił Ford.

Czy Deckard jest replikantem? - przyczyny sporu

Spór koncentruje się głównie na interpretacji sceny „snu jednorożca” z wersji reżyserskiej (1992) oraz Final Cut (2007). Zamiarem Scotta było, aby scena zasugerowała, że Deckard jest replikantem, a sen na jawie został wszczepiony. Na początku, Ford nie postrzegał tego w ten sposób.
To był główny obszar sporu między mną a Ridleyem w tamtym czasie. Myślałem, że widzowie zasługują na jednego człowieka na ekranie, z którym mogliby nawiązać emocjonalny związek.{…}
Philip K. Dick, autor powieści Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?, na której oparto Blade Runnera z 1982 roku, twierdzi, że Deckard w książce wyraźnie jest człowiekiem. Dodatkowo, scenarzysta filmu z 1982 roku, Hampton Fancher, powiedział, że napisał Deckarda również jako człowieka. Stronę Fanchera reprezentują również David Snyder, Bryan M. Emmet Walsh i Roy Batty Rutger Hauer. Do obozu Forda i Scotta „Deckard jest replikantem” należał również Syd Mead, artysta koncepcyjny pracujący przy filmie.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj