Rick Deckard z Blade Runnera był replikantem czy nie? Harrison Ford zmienia swoje zdanie w tej sprawie.
Nad filmem Blade Runner z 1982 toczy się debata o tożsamość głównego bohatera. Swoje stanowisko na temat człowieczeństwa Deckarda zmienił w ostatnim wywiadzie odtwórca tej roli.
Nad filmem Blade Runner z 1982 toczy się debata o tożsamość głównego bohatera. Swoje stanowisko na temat człowieczeństwa Deckarda zmienił w ostatnim wywiadzie odtwórca tej roli.
Łowca androidów z 1982 roku i wątpliwości co do osobowości głównego bohatera Ricka Deckarda rozgrzewają toczącą się od lat debatę wśród twórców i fanów.
Ridley Scott, reżyser filmu, niezmiennie utrzymuje, że główny bohater to replikant. Ford tę myśl odrzucał, jednak w niedawnym wywiadzie dla Esquire, 80 letni aktor, filmowy Deckard, Harrison Ford zmienił swoje zdanie, twierdząc, że zawsze wiedział, że Rick Deckard jest replikantem.
Czy Deckard jest replikantem? - przyczyny sporu
Spór koncentruje się głównie na interpretacji sceny „snu jednorożca” z wersji reżyserskiej (1992) oraz Final Cut (2007). Zamiarem Scotta było, aby scena zasugerowała, że Deckard jest replikantem, a sen na jawie został wszczepiony. Na początku, Ford nie postrzegał tego w ten sposób.
Philip K. Dick, autor powieści Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?, na której oparto Blade Runnera z 1982 roku, twierdzi, że Deckard w książce wyraźnie jest człowiekiem. Dodatkowo, scenarzysta filmu z 1982 roku, Hampton Fancher, powiedział, że napisał Deckarda również jako człowieka.
Stronę Fanchera reprezentują również David Snyder, Bryan M. Emmet Walsh i Roy Batty Rutger Hauer. Do obozu Forda i Scotta „Deckard jest replikantem” należał również Syd Mead, artysta koncepcyjny pracujący przy filmie.
Źródło: CBR
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat