21 maja na półki księgarń i sklepów komiksowych trafiły trzy komiksy, których bohaterem jest popularny Tintin:

"Pęknięte ucho"

Po przygodach w Rosji, Afryce, na Bliskim i Dalekim Wschodzie Tintin wyrusza do Ameryki Południowej śladem zaginionego posążka Arumbayów. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym państewku San Teodoros, bananowej republice, gdzie władza przechodzi z rąk do rąk. Tintin trafia na trop pradawnej cywilizacji i wielokrotnie unika okrutnej śmierci z rąk tubylców, by w ostatniej odsłonie stanąć przed plutonem egzekucyjnym pod zarzutem terroryzmu…

Hergé inspirował się wydarzeniami z lat 30. XX wieku, między innymi wojną między Boliwią a Paragwajem o kontrolę nad obszarem roponośnym, docierającymi do Europy wiadomościami o rosnących fortunach właścicieli pól naftowych i handlarzy bronią oraz o korupcji postkolonialnych urzędników.

"Czarna wyspa"

Po przygodach w Ameryce Południowej Tintin ma nadzieję na zasłużony odpoczynek. Niestety, szybko traci złudzenia, kiedy, pomagając załodze rozbitego samolotu, zostaje… postrzelony! Oto początek historii, w której bohater trafia do Wielkiej Brytanii, a tam pewni ludzie spróbują się go pozbyć raz na zawsze.

Najpierw Tintin zostanie aresztowany przez panów Tajniaka i Jawniaka, potem wykryje szajkę fałszerzy banknotów i ich kryjówkę na wyspie u wybrzeży Szkocji. Zgodnie z miejscową tradycją na wyspie grasuje krwiożercza bestia, czy to wystarczy, by powstrzymać śledztwo dzielnego reportera?

W Czarnej wyspie Hergé wykorzystał doniesienia prasowe o próbie destabilizacji gospodarki sowieckiej przez wprowadzenie do obiegu fałszywych pieniędzy, a pierwowzorem złowrogiego doktora Müllera był Georg Bell, Szkot, który przyjął obywatelstwo niemieckie i współpracował z nazistami. Ciekawostką jest, że autor – w dwa lata po pierwszej emisji telewizyjnej BBC – zaprezentował publiczności tę technologię.

"Berło"

Ta historia zaczyna się od walizki, którą Tintin znajduje na ławce w parku w Brukseli. Spełniając dobry uczynek, bohater oddaje zgubę właścicielowi, profesorowi Alembikowi – znawcy pieczęci. Przypadkowe spotkanie szybko staje się początkiem wspólnej przygody w bałkańskim państwie Syldawia.

Tym razem Tintin spróbuje odzyskać królewskie berło i nie dopuścić do zajęcia Syldawii przez sąsiednią Bordurię.

Berło Ottokara nawiązuje do dwóch wydarzeń historycznych – próby pozbawienia władzy króla Rumunii Karola II przez pronazistowską Żelazną Gwardię oraz do anszlusu Austrii w 1938 roku.

[image-browser playlist="577705" suggest=""]

24 maja z kolei będzie miał miejsce panel dyskusyjny "Fenomen Tintina", poświęcony twórczości słynnego Belga. Rozpocznie się on o godz. 12:30, w Sali Amsterdam na Stadionie Narodowym. Poniżej znajdziecie krótki opis i listę rozmówców:

"Przygody Tintina" to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie. O roli jaką dzieło Hergégo odegrało w historii komiksowego medium, o jego znaczeniu dla kultury belgijskiej, o dawnym i współczesnym odbiorze tej kultowej serii dyskutować będą:

  • Franck Pezza, Delegat Walonii-Brukseli w Polsce;
  • Dr Wojciech Birek, badacz komiksu, tłumacz;
  • Jakub Demiańczuk, szef działu kultury "Dziennika-Gazety Prawnej";
  • Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.

Słowo wstępne wygłosi Raoul Delcorde, Ambasador Królestwa Belgii w Polsce.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj