Tintin na Komiksowej Warszawie
W ramach rozpoczynających się właśnie warszawskich Targów Książki i festiwalu Komiksowa Warszawa odbędzie się panel poświęcony twórczości Hergégo. Do sprzedaży trafią także trzy albumy z przygodami Tintina.
W ramach rozpoczynających się właśnie warszawskich Targów Książki i festiwalu Komiksowa Warszawa odbędzie się panel poświęcony twórczości Hergégo. Do sprzedaży trafią także trzy albumy z przygodami Tintina.
21 maja na półki księgarń i sklepów komiksowych trafiły trzy komiksy, których bohaterem jest popularny Tintin:
"Pęknięte ucho"
Po przygodach w Rosji, Afryce, na Bliskim i Dalekim Wschodzie Tintin wyrusza do Ameryki Południowej śladem zaginionego posążka Arumbayów. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym państewku San Teodoros, bananowej republice, gdzie władza przechodzi z rąk do rąk. Tintin trafia na trop pradawnej cywilizacji i wielokrotnie unika okrutnej śmierci z rąk tubylców, by w ostatniej odsłonie stanąć przed plutonem egzekucyjnym pod zarzutem terroryzmu…
Hergé inspirował się wydarzeniami z lat 30. XX wieku, między innymi wojną między Boliwią a Paragwajem o kontrolę nad obszarem roponośnym, docierającymi do Europy wiadomościami o rosnących fortunach właścicieli pól naftowych i handlarzy bronią oraz o korupcji postkolonialnych urzędników.
"Czarna wyspa"
Po przygodach w Ameryce Południowej Tintin ma nadzieję na zasłużony odpoczynek. Niestety, szybko traci złudzenia, kiedy, pomagając załodze rozbitego samolotu, zostaje… postrzelony! Oto początek historii, w której bohater trafia do Wielkiej Brytanii, a tam pewni ludzie spróbują się go pozbyć raz na zawsze.
Najpierw Tintin zostanie aresztowany przez panów Tajniaka i Jawniaka, potem wykryje szajkę fałszerzy banknotów i ich kryjówkę na wyspie u wybrzeży Szkocji. Zgodnie z miejscową tradycją na wyspie grasuje krwiożercza bestia, czy to wystarczy, by powstrzymać śledztwo dzielnego reportera?
W Czarnej wyspie Hergé wykorzystał doniesienia prasowe o próbie destabilizacji gospodarki sowieckiej przez wprowadzenie do obiegu fałszywych pieniędzy, a pierwowzorem złowrogiego doktora Müllera był Georg Bell, Szkot, który przyjął obywatelstwo niemieckie i współpracował z nazistami. Ciekawostką jest, że autor – w dwa lata po pierwszej emisji telewizyjnej BBC – zaprezentował publiczności tę technologię.
"Berło"
Ta historia zaczyna się od walizki, którą Tintin znajduje na ławce w parku w Brukseli. Spełniając dobry uczynek, bohater oddaje zgubę właścicielowi, profesorowi Alembikowi – znawcy pieczęci. Przypadkowe spotkanie szybko staje się początkiem wspólnej przygody w bałkańskim państwie Syldawia.
Tym razem Tintin spróbuje odzyskać królewskie berło i nie dopuścić do zajęcia Syldawii przez sąsiednią Bordurię.
Berło Ottokara nawiązuje do dwóch wydarzeń historycznych – próby pozbawienia władzy króla Rumunii Karola II przez pronazistowską Żelazną Gwardię oraz do anszlusu Austrii w 1938 roku.
[image-browser playlist="577705" suggest=""]
24 maja z kolei będzie miał miejsce panel dyskusyjny "Fenomen Tintina", poświęcony twórczości słynnego Belga. Rozpocznie się on o godz. 12:30, w Sali Amsterdam na Stadionie Narodowym. Poniżej znajdziecie krótki opis i listę rozmówców:
"Przygody Tintina" to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie. O roli jaką dzieło Hergégo odegrało w historii komiksowego medium, o jego znaczeniu dla kultury belgijskiej, o dawnym i współczesnym odbiorze tej kultowej serii dyskutować będą:
- Franck Pezza, Delegat Walonii-Brukseli w Polsce;
- Dr Wojciech Birek, badacz komiksu, tłumacz;
- Jakub Demiańczuk, szef działu kultury "Dziennika-Gazety Prawnej";
- Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.
Słowo wstępne wygłosi Raoul Delcorde, Ambasador Królestwa Belgii w Polsce.
Źródło: info prasowe / własne
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1969, kończy 55 lat