Tofifest 2022 - program na 1 lipca
Konkurs główny ON AIR:
- A feature film about life - pokaz godz. 16:00 (Cinema City, sala 8). Gdy jej ojciec umiera, życie Dovile zostaje wywrócone do góry nogami. Kobieta nie ma jednak czasu go opłakiwać, bo musi pilnie zająć się organizacją jego pogrzebu. Dovile chce, aby pogrzeb wyglądał idealnie: próbując zadbać o każdy szczegół, wikła się w coraz bardziej dziwaczne sytuacje. Zaczynają ją doganiać wspomnienia z dzieciństwa. Rozwiązywanie problemów związanych z pogrzebem jej ojca staje się formą jej własnej terapii, co pozwala trzymać ponure myśli na dystans. Radość ze zorganizowania „udanego” wydarzenia umożliwia choćby na krótką chwilę stłumić poczucie żalu. Ten uczuciowy paradoks staje się osią dramatyczną całego filmu. Wprawdzie na początku filmu widzimy śmierć, ale cała dalsza narracja skupia się na tych, którzy muszą dalej żyć…
- Somewhere over the chemtrails - godz. 19:00 (Cinema City, sala 8). Fajtłapowaty Standa i niedawno owdowiały Bronya to członkowie ochotniczej straży pożarnej w małej wiosce, w której wiodą ciche i spokojne życie. W czasie kiermaszu wielkanocnego dochodzi do wypadku, gdy kierowca furgonetki wjeżdża w grupę ludzi. To nagłe wydarzenie staje się zwiastunem zmian. Kierowca ucieka z miejsca tragedii zanim ktokolwiek zdoła zareagować. Wśród ludzi szerzy się opinia, że to zamach terrorystyczny, a świąteczny nastrój szybko ustępuje miejsca gęstej atmosferze strachu, nienawiści i dezinformacji. Bronya jest przekonany, że to dzieło terrorystów i stara się znaleźć sposób na rozwiązanie tej sytuacji. Poczucie zagrożenia dodaje mu sił, a ochotnicza straż pożarna zmienia się w oddział milicji.
FROM POLAND:
- Bo we mnie jest seks - godz. 17:00 (Cinema City, sala 6). Warszawa, lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina Jędrusik — zjawiskowa aktorka i piosenkarka, która wnosi koloryt do bezbarwnej rzeczywistości. Kusi wdziękiem i seksapilem. Elektryzuje panów i oburza panie. Oto pierwsza seksbomba PRL-u, zwana polską Marilyn Monroe. Kalina nie chce się wpisywać w ówczesny model kobiety. Żyje na własnych zasadach, co nie zawsze podoba się pruderyjnemu społeczeństwu i niektórym przedstawicielom władzy. Liczne skandale, życie w miłosnym trójkącie z mężem Stanisławem Dygatem i Luckiem, kontrowersyjne wypowiedzi i epatujące seksapilem stroje sprawiają, że Kalina zyskuje także miano naczelnej skandalistki PRL. A przecież największy skandal z jej udziałem dopiero się zacznie…
- Wszystkie nasze strachy - godz. 18:00 (CKK Jordanki, sala kameralna). Daniel jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia, a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego — bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.
MUST SEE MUST BE:
- Duch śniegów - godz. 16:00 (CKK Jordanki, sala kameralna). Wielu rusza w podróż do Tybetu tylko po to, by zdobyć najwyższe górskie szczyty. Niewielu dostrzega, że te pozorne pustkowia kryją największe skarby dzikiej natury, które przez większość czasu pozostają poza zasięgiem ludzkiego wzroku. To magiczne miejsce, choć wydaje się niezamieszkane, tak naprawdę tętni życiem, a jego mieszkańcy nie spuszczają oczu z tych, którzy niespodziewanie odwiedzają ich królestwo. Królestwo, którego największych tajemnic strzeże prawdziwa bogini — majestatyczna i nieuchwytna pantera śnieżna. Ci, którym wystarczy pokory, cierpliwości i odwagi mają szansę zarówno na spotkanie z nią, jak i odkrycie najbardziej kojącego miejsca na ziemi.
- Najgorszy człowiek na świecie - godz. 20:45 (CKK Jordanki, sala kameralna). Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.
POKAZ SPECJALNY:
- Jazz outsider - godz. 20:00 (Cinema City, sala 6). Jazz Outsider to film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu, na przełomie lat 50. i 60. XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. „W moim przekonaniu gdzieś we wszechświecie istnieje taki wielki klub jazzowy, w tym klubie komponują nadal Gershwin, Cole Porter. Są tam również nasi koledzy, z którymi nagrywałem w dawnych, dawnych czasach…” — mówi jeden z bohaterów dokumentu, a Janusz Majewski materializuje tę wizję. Jego film to niezwykle urokliwa, nostalgiczna opowieść, która przenosi nas do wspomnianego klubu z początków drugiej połowy XX wieku.
KINO POD GWIAZDAMI:
- I tak cię kocham - godz. 22:00 (Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego). Mężczyzna z kapitalnym poczuciem humoru i konserwatywną rodziną na głowie (Kumail Nanjiani) spotkał przypadkiem nowoczesną dziewczynę, która miała dosyć związków (Zoe Kazan). Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak na drodze do szczęścia stanie szereg przeszkód i wyzwań, którym zakochani będą musieli stawić czoła. Gdy wydaje się, że cały świat — na czele z rodziną — sprzysiągł się, by zburzyć ich szczęście, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia, życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze.
KINO ZAMKOWE:
- Kawa i papierosy - godz. 22:15 (Zamek Krzyżacki). Ten film powstał dla przyjemności – mówił po latach Jim Jarmusch, porównując strukturę złożonej z 11 epizodów Kawy i papierosów, do muzycznego albumu, zawierającego jedenaście piosenek. Każda jest o czymś innym, ale słuchane po kolei tworzą niepowtarzalną, wspólną aurę. Ich motywem przewodnim są oczywiście kofeina i nikotyna: nieodzowni towarzysze mniej lub bardziej istotnych rozmów i krótkich przerw. Bo bardziej niż smakiem, kawa i papierosy pozwalają delektować się oferowanym w pakiecie z nimi czasem…
- To przychodzi po zmroku - godz. 24:00 (Zamek Krzyżacki). Wyobraź sobie koniec świata. A teraz wyobraź sobie coś znacznie gorszego… Paul zrobi wszystko, żeby ochronić swoją rodzinę przed nadciągającym, tajemniczym wirusem. Na całym świecie nie ma dla nich bezpiecznego miejsca, oprócz opuszczonego domku w środku lasu. Żyją według surowych zasad, chcąc przetrwać najgorsze. Sytuacja komplikuje się, gdy do chatki trafia kolejna rodzina poszukująca schronienia…
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj