Polska Agencja Prasowa podaje szczegóły tzw. dużej ustawy medialnej, która uchwalana będzie w 1. połowie 2016 roku. Z informacji wynika, że nowa ustawa medialna przeobrazi Telewizję Polską, Polskie Radio i PAP w media narodowe, co prowadzić będzie do masowych zwolnień.
Pod koniec 2015 roku Sejm uchwalił tzw. małą ustawę medialną, ale jej ostateczny kształt poznajemy dopiero teraz. Prawo i Sprawiedliwość szykuje projekt dużej ustawy medialnej, który ma zostać wprowadzony w pierwszej połowie 2016 roku. Według informacji PAP - TVP, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa będą zarządzane i reprezentowane na zewnątrz przez dyrektorów, którzy jednocześnie będą redaktorami naczelnymi.
W momencie gdy ustawa medialna wejdzie w życie, spółki przekształcone zostaną w państwowe osoby prawne, co w efekcie prowadzić będzie do wygaśnięcia mandatów członków zarządów, rad nadzorczych i rad programowych. Nowi dyrektorzy ocenią zasadność utrzymywania dotychczasowych stanowisk pracy i przydatność osób je zajmujących, co oznaczać może tylko jedno - masowe zwolnienia w mediach publicznych.
Czytaj także: Daredevil powróci w dniu premiery Batman v Superman?
W projekcie ustawy zapisano m.in, że media narodowe respektują chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki. Ich obowiązkiem jest upowszechnianie stanowiska Sejmu, Senatu, prezydenta, premiera, Najwyższej Izby kontroli i Rzecznika Praw Obywatelskich, a także rzetelne i pluralistyczne informowanie o stanowiskach zarejestrowanych partii politycznych.
Jak informuje PAP, działalność mediów narodowych nadzorować będzie Rada Mediów Narodowych. Będzie się składać z 5 członków, powoływanych na 6-letnie kadencje. Przewodniczący Rady będzie powoływał i odwoływał dyrektorów mediów narodowych, a także kierowników oddziałów terenowych TVP.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h