Arte.tv to platforma, która jest zupełnie bezpłatna dla użytkownika. Można na niej obejrzeć koncerty znanych twórców, w tym Stinga czy Cigarettes After Sex. W ofercie są też programy przyrodnicze, ciekawe reportaże śledcze czy produkcje poświęcone sztuce. Jedną z kategorii są też biografie, które przybliżają sylwetki znanych osób. Wśród nich jest między innymi Stanisław Lem - polski pisarz science fiction, którego książki można zobaczyć w niemal każdej księgarni - a także twórczyni uwielbianych Muminków, które wielu osobom kojarzą się z dzieciństwem i dobranockami. Przekonajcie się, kto jeszcze znalazł się w naszej TOP 5 najlepszych portretów w Arte.tv. 

TOP 5: najlepsze biografie w Arte.tv

Tove Jansson - mamusia wszystkich Muminków

Muminki dla wielu Polaków są najpiękniejszym wspomnieniem dzieciństwa. W tej produkcji dowiecie się więcej o ich twórczyni, Tove Jansson, która wymyśliła urocze stworzenia w mrocznych latach II wojny światowej. Wielu osobom kojarzyły się z nadzieją. 

Vivian Maier: portrety Nowego Jorku. Zaproszenie do podróży

Poznajcie Vivian Maier, fotografkę i nianię, która aż do śmierci utrzymywała swoją pasję w tajemnicy. Odkryte po latach dzieła wstrząsnęły światem sztuki. Są porównywane do zdjęć Henriego Cartiera-Bressona czy Diane Arbus. Kobieta była samoukiem. 

 Najlepsze projekty Charlotte Perriand

Regał Tunisie, Biurko Boomerang czy Bujany Szezlong - to tylko niektóre z kultowych projektów Charlotte Perriand. Francuska artystka żyła w latach 1903-1999. Jej prace miały na celu stworzenie funkcjonalnych przestrzeni życiowych. W każdym z ośmiu odcinków zostaje przedstawiony inny awangardowy obiekt.

Stanisław Lem. Autor Solaris

Dokument Borysa Lankosza o znanym polskim pisarzu, Stanisławie Lemie. Autor bada fenomen artysty, który wykraczał poza swoją epokę i realia kraju, w którym przyszło mu żyć. W produkcji zobaczycie między innymi archiwalne kolaże i unikalne fragmenty wywiadów ze Stanisławem Lemem, które pozwolą go lepiej poznać. 

Proces Emmy Bovary. Powieść o skandalu

Czy wiecie, że Pani Bovary została uznana za powieść gorszącą, a jej twórcę wezwano do paryskiego sądu karnego za obrazę moralności? To historia skandalu, który złamał konserwatywny porządek i patriarchalną skromność, a także zapewnił swojej literackiej bohaterce nieśmiertelność. 
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj