Dzięki niedawno wyemitowanemu serialowi stworzonemu przez Marvela we współpracy z Netflixem Daredevil przeżywa swoją drugą młodość. Da się to zauważyć nie tylko poprzez zainteresowanie samym serialem, lecz także pozycjami wydawniczymi, które szykowane są na ten rok.
Na wstępie trzeba wyjaśnić sobie jedno: alter ego Matta Murdocka nie jest tak przebojowe jak Iron Man, tak popularne jak Kapitan Ameryka czy rozpoznawalne niczym Spider-Man. Daredevil jest raczej okoliczna legendą, czyli postrachem Hell’s Kitchen, jednej z dzielnic Nowego Jorku. W zdobyciu popularności nie pomogło mu także to, iż nigdy tak naprawdę nie należał do bardziej rozpoznawalnych grup superbohaterów, jak Avengers, Guardians of the Galaxy, Illuminati czy Inhumans. Co jest więc takiego fascynującego w niewidomym herosie zwalczającym przestępczość w swojej okolicy za pomocą niezwykle wyczulonych zmysłów oraz specjalnych kijków? Jest to postać nad wyraz ludzka, która stąpa po ziemi i nie angażuje się raczej w międzygalaktyczne problemy czy wybijanie tabunów kosmitów. Polem działania Daredevila jest jedna z dzielnic Nowego Jorku – Hell’s Kitchen. To właśnie tutaj się wychował, tutaj stracił wzrok i tutaj jego ojciec wybijał sobie pięściami kolejne tytuły. Jako superbohatera ukształtowała go przede wszystkim tradycja bokserska, która wpoiła mu fundamentalne zasady, definiujące jego styl radzenia sobie z kolejnymi złoczyńcami. Daredevil to bowiem postać nieznająca strachu, przez co często wpada w niezłe tarapaty lub po prostu zbiera ostre cięgi.
Czytaj także: Elektra pojawi się w 2. sezonie "Daredevil"?
W przeciwieństwie do innych superbohaterów spod szyldu Domu Pomysłów Diabeł z Hell’s Kitchen doczekał się w Polsce niewielu publikacji – nie licząc kilku z lat 90. z nieistniejącego już wydawnictwa TM-Semic, w których był pokazywany raczej jako fragment już i tak ciekawie wykreowanego wszechświata.
Jednym z autorów, którzy mieli największy wpływ na postać niewidomego śmiałka, był Frank Miller, który pracował nad komiksami poświęconymi tej postaci w latach 70. i 80. To właśnie on wymyślił i ukształtował wiele aspektów uniwersum Daredevila, kojarzonych z jego postacią do dzisiaj. Przede wszystkim - uczynił bohatera katolikiem, wprowadził do jego świata postać pięknej i zabójczej Greczynki o imieniu Electra, która w późniejszym czasie przysparzała Śmiałkowi wiele kłopotów, lecz także zdążyła się w nim zakochać. To właśnie na łamach komiksu Millera po raz pierwszy została przedstawiona złowieszcza organizacja o nazwie The Hand. Wraz z numerem 191 Miller odszedł i powrócił niecałe trzy lata później, aby znowu namieszać w uniwersum - przekształcił postać Karen Page w aktorkę pornograficzną uzależnioną od narkotyków, która sprzedaje największemu przeciwnikowi Daredevila, Kingpinowi, informacje o prawdziwej tożsamości zamaskowanego bohatera. W Polsce historia ta została wydana w 2013 roku pod tytułem „Daredevil: Born Again” nakładem wydawnictwa Hachette.
W 1998 roku seria „Daredevil” została kompletnie zresetowana, zaś za nowe historie wzięli się Joe Quesada oraz Kevin Smith i stworzyli fabułę „Daredevil. Guardian Devil”, w którym Murdock boryka się z kryzysem wiary, zaś u Karen zostaje wykryty wirus HIV. Komiks ten został wydany w Polsce po raz pierwszy w 2004 roku pod tytułem „Daredevil: Diabeł stróż”. Warte wspomnienia (poza główną serią przygód DD) jest też dzieło duetu Loeb-Sale pt. „Daredevil: Yellow”, ukazujące Diabła z Hell’s Kitchen jako niedoświadczonego jeszcze superbohatera starającego się określić swoją tożsamość i styl walki ze złoczyńcami, który - jak się okazuje - nie zawsze był perfekcyjny. Pomysł doskonale wpasował się w estetykę typową dla duetu i komiks ten z miejsca stał się pozycją kultową.
Choć nie można powiedzieć, że polski rynek zalewają regularne historie o przygodach Diabła z Hell’s Kitchen, bowiem nie jest on tak popularny jak postać Spider-Mana czy Batmana, to jednak warto zauważyć, iż polscy wydawcy starają się przybliżyć czytelnikom te najważniejsze historie, stanowiące swoiste kamienie milowe w historiach o Daredevilu.
Czytaj także: "Daredevil: Żółty": Koniec niewinności - recenzja
Tymczasem już niedługo rynek zaczną zalewać nowe komiksy z przygodami tego bohatera, bowiem wydawnictwo Sideca zamierza wydać tomy autorstwa Briana Michaela Bendisa i Eda Brubakera, którzy byli wielokrotnie nagradzani za historie o Niewidomym Śmiałku. Co ciekawe, to właśnie ten duet był swego czasu odpowiedzialny za ideę stworzenia historii, w której Daredevil wystąpiłby u boku Batmana, na co szefowie DC zapatrywali się całkiem entuzjastycznie, jednak ówczesny naczelny, Joe Quesada, nie zgodził się.
Wydawnictwo planuje wydać „Daredevila” ze scenariuszem Bendisa oraz rysunkami Alexa Maleeva oraz duetu Brubaker-Lark. Jeżeli tak się stanie, to w takim razie będzie miało w czym wybierać, bowiem Bendis z Maleevem tworzyli komiksy blisko pięć lat (a w 2003 roku dostali nagrodę Eisnera za historię „Out”). Brubaker, który przejął po Bendisie serię, stworzył zaś w 2007 roku komiks, za który dostał nominację do wspomnianej nagrody. Jeśli więc wydane komiksy będą przynajmniej tak dobre jak dotychczasowe, to – dosłownie – nie ma się czego bać!
Komiksy "Daredevil" wydane po polsku:
1) "Elektra #1" - autor Frank Miller; wyd ASEditor 1989 (org. zeszyty z serii "Daredevil" wydane pod innym tytułem)
2) "Daredevil: The Man Without Fear" - (jako Mega Marvel 2/95) autorzy Frank Miller, John Romita jr; wyd. TM Semic 1995
3) "Daredevil: Diabeł Stróż #1" - autorzy Kevin Smith, Joe Quesada; wyd. Egmont Polska 2004
4) "Daredevil: Diabeł Stróż #2" - autorzy Kevin Smith, Joe Quesada; wyd. Egmont Polska 2004
5) "Essential Daredevil #1" - autorzy Stan Lee, Wallace Wood, John Romita, Gene Colan i inni; wyd. Mandragora 2006
6) "Essential Daredevil #2" - autorzy Stan Lee, Gene Colan i inni; wyd. Mandragora 2007
7) "Daredevil: Odrodzony" (jako Wielka Kolekcja Komiksów Marvela tom 20) - autorzy Frank Miller, David Mazzuchelli; wyd. Hachette 2013
8) "Daredevil: Diabeł Stróż" (jako Wielka Kolekcja Komiksów Marvela tom 20) - autorzy Kevin Smith, Joe Quesada; wyd. Hachette 2014 (ponowne wydanie pozycji 3 i 4)
9) "Daredevil: Yellow" - autorzy Jeph Loeb, Tim Sale; komiks właśnie ukazał się w polskich księgarniach nakładem wydawnictwa Mucha