Magiczne stworzenia, zwierzęta, a nawet odrębne gatunki i rasy są nieodzownie związane ze światem Harry'ego Pottera i - co za tym idzie - Fantastycznych zwierząt. Zarówno w książkach J.K. Rowling, jak i w filmach na ich podstawie, wielokrotnie słyszeliśmy o niezwykłych istotach, z których część dysponuje wieloma niezwykłymi mocami. Często jednak zdarzało się tak, że zostały one przywołane jedynie symbolicznie, co oczywiście nie w pełni satysfakcjonowało głodnych ciekawostek widzów. Z tej właśnie przyczyny, dziś przygotowałam dla Was obszerne zestawienie, w których raz jeszcze przyjrzymy się wszystkim najważniejszym magicznym zwierzętom, kreaturom czy gatunkom, które przewinęły się przez wielkie ekrany od samego początku trwania magicznej serii. Oczywiście książki o Harrym Potterze przywołują jeszcze więcej niezwykłych stworzeń, jednak dziś skupimy się tylko na tych filmowych. Jeżeli Waszym zdaniem niektóre zwierzęta umknęły mojej uwadze, dajcie znać w komentarzach.

Sowa

Sowa to pierwsze stworzenie, jakie dane nam było poznać w serii o Harrym Potterze - zarówno tej filmowej jak i książkowej. Sowy bardzo często gościły w okolicach domu Dursleyów przy Privet Drive 4, doprowadzając Vernona Drusleya do szewskiej pasji... Na pierwszy rzut oka sowy zwyczajne i sowy magiczne nie różnią się od siebie absolutnie niczym - i tak naprawdę poza podobieństwem wizualnym przejawiają też bardzo podobne cechy. Jednak te ptaki, które zamieszkują świat czarodziejów, są obdarzone większą inteligencją, rozumieją mowę ludzką i są znacznie bardziej przywiązane do człowieka - właśnie ten fakt sprawił, że czarodzieje zaczęli wykorzystywać je jako doręczycieli poczty. Sowy mogą przemieszczać się między światem mugoli a światem czarodziejów, dostarczając przesyłki dokładnie tam, gdzie się im wskaże (no, może jedynie Errol, puchacz Rona Weasleya, miewał z tym problemy). Owszem, wśród magicznych przedstawicieli zwierząt, sowy pozostają tymi najbardziej "przyziemnymi", ponieważ nie posiadają szczególnych umiejętności, jednak pominięcie ich w dzisiejszym zestawieniu byłoby niedopatrzeniem - w końcu sowa śnieżna, Hedwiga, to pierwsza przyjaciółka Harry'ego Pottera, która odegrała w jego życiu bardzo ważną rolę. Sowa figuruje na listach zwierząt magicznych. W filmowej serii o Harrym Potterze poznaliśmy kilku przedstawicieli tego gatunku, do których należą między innymi Hedwiga czy wspomniany już Errol oraz szereg anonimowych ptaków, które przelatywały między kadrami.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Gobliny

Gobliny to bardzo inteligentne człekokształtne istoty, które w świecie magicznym żyją ramię w ramię z czarodziejami. Nie należą do stworzeń ani zwierząt, a raczej są odrębną magiczną rasą, która od wielu wieków walczyła o swoje prawa. Gobliny od początku związane są z wytwarzaniem skarbów i monet - doskonale znają się na przetwarzaniu metalu i to właśnie one biją knuty, sykle i galeony, które następnie trafiają do portfeli czarodziejów (to gobliny stworzyły słynny Miecz Godryka Gryffindora, który swego czasu bardzo przysłużył się Harry'emu). Przedstawicieli tej rasy poznaliśmy w Banku Gringotta, którym zarządzają. Ich stosunki z czarodziejami do dziś są raczej napięte - gobliny mają swój własny rodzaj magii, którą mogą uprawiać bez posiadania różdżek i są niechętne do wchodzenia w interakcje z ludźmi, chyba, że sytuacja naprawdę tego wymaga. Najbardziej znanym goblinem z serii filmowej o Harrym Potterze jest Gryfek, który pojawił się w dwóch różnych filmach - Harry Potter and the Sorcerer's Stone i Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Iguana

Choć iguany występują także w naszym mugolskim świecie, te magiczne mają nieco inne właściwości. Jad tych stworzeń jest stosowany do tworzenia trucizn, a one same często były wykorzystywane podczas lekcji jako przedmiot badań. O tych zwierzętach niewiele wiadomo, jednak wiele źródeł podaje, że mają one ścisły związek z czarną magią. W filmie Harry Potter and the Sorcerer's Stone widzieliśmy iguanę w jednej ze scen - konkretnie podczas lekcji Obrony przed Czarną Magią, prowadzonej przez profesora Quirrella z uczniami piątego roku.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Puszek

Puszek był trójgłowym psem, którego poznaliśmy już w pierwszym filmie z serii o Harrym Potterze. Zwierzę należało do Rubeusa Hagrida, który wygrał je podczas gry w barze - jak pamiętamy z książki, po dorośnięciu Puszek stał się strażnikiem Kamienia Filozoficznego (pilnował klapy w podłodze). Pies nie jest zaklasyfikowany do konkretnego magicznego gatunku i dostępne źródła nie podają, by miał jakiekolwiek magiczne umiejętności - istnieje możliwość, że ten konkretny osobnik był jedyny w swoim rodzaju. Do jego cech charakterystycznych należała łatwość zasypiania - jak udowodniono nam w książce i w filmie, wystarczyło zagrać melodię na dowolnym instrumencie, a pies natychmiast zapadał w sen.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Troll

Troll jest zaklasyfikowany do grona magicznych stworzeń, jednak nie przejawia wyjątkowych umiejętności ani nie włada magią (lub też zwyczajnie nie wie, jak jej używać). Posiada ludzki wygląd - ma dwie ręce, dwie nogi, głowę z oczami, uszami, ustami i nosem, a ponadto porusza się w pozycji wyprostowanej. Przy tym wszystkim jednak ma pod kopułką ptasi móżdżek, co przekłada się na jego brak inteligencji (głupota trolli jest tak wielka, że stała się jednym z wyznaczników w skali ocen przyznawanych w Hogwarcie - nie można było otrzymać niższej oceny od T (pochodzącego właśnie od "trolla")). Mimo to, trolle budziły dużą grozę - głównym tego powodem jest ich wielka siła oraz sam rozmiar (potrafiły osiągać nawet dwanaście stóp wzrostu, co przekłada się na ponad 3,5 metra). Te stworzenia żywią się mięsem (także ludzkim) i są bardzo niebezpieczne, w związku z czym nie należy wchodzić im w drogę. Wyróżniamy trzy gatunki trolli: górskie, leśne i rzeczne - w filmie o Harrym Potterze poznaliśmy trolla górskiego, którego Harry i Ron obezwładnili w łazience dla dziewcząt.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Smoki

Smoki to stworzenia, które w serii o Harrym Potterze pojawiły się przynajmniej kilka razy - pierwszym z nich był Norbert, norweski smok kolczasty, którego poznaliśmy po wykluciu się z jaja w chatce Hagrida (w książce okazało się, że jest to samica). Magiczne smoki, podobnie jak te, które kojarzymy z legend, mają wielkie skrzydła, łuski, kolczaste ogony i potrafią ziać ogniem - czyni to z nich naprawdę groźne bestie, które (nieujarzmione) mogą wywołać wiele szkód. Smoki są zaklasyfikowane do grupy najniebezpieczniejszych magicznych stworzeń według Ministerstwa Magii i nie zaleca się by wchodzić z nimi w interakcje - zabroniona jest także ich hodowla. Niemniej jednak, istnieją specjalne rezerwaty, które wychowują smoki - w jednym z nich pracował Charlie, starszy brat Rona, który przejął małego Norberta pod swoje skrzydła. Smoki mają też zastosowanie w praktyce magicznej - ich skóra, krew czy też pazury mają wiele właściwości, z których uczniowie korzystali między innymi na lekcji eliksirów. Ponadto, nie jest tajemnicą, że włókno ze smoczego serca występuje także w różdżkach magicznych - różdżkę z tym konkretnym rdzeniem miały na przykład Hermiona, Profesor McGonagall czy Bellatriks Lestrange. W serii filmowej poza Norbertem poznaliśmy też rogogona węgierskiego, z którym Harry walczył podczas Turnieju Trójmagicznego, a także białego smoka z podziemi Banku Gringotta, który umożliwił Harry'emu, Ronowi i Hermionie ucieczkę z potrzasku.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Jednorożec

Kolejne z magicznych stworzeń, które poznaliśmy w serii o Harrym Potterze - konkretnie w filmie Harry Potter and the Sorcerer's Stone, w ciemnym Zakazanym Lesie, gdy jego krew wprost z jego gardła spijał Voldemort. Jednorożce są istotami przepełnionymi magią - ich róg w sproszkowanej formie był wykorzystywany do tworzenia potężnych eliksirów, ich włosy były wykorzystywane do wytwarzania różdżek, natomiast krew zapewniała życie (niestety za cenę wiecznego przekleństwa). Uczniowie Hogwartu uczyli się o jednorożcach na lekcji Opieki nad Magicznymi Stworzeniami - to wtedy nauczyliśmy się, że jednorożce wolą dotyk kobiety i panowie powinni podchodzić do nich z większą ostrożnością. Są to stworzenia szlachetne, którym należy się szacunek. Potrafią niezwykle szybko biegać, toteż rzadko kiedy dają się schwytać człowiekowi czy nawet wilkołakowi. Na zdjęciu poniżej jedyny jednorożec, którego widzieliśmy w filmie - niestety, już martwy.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Centaur

Centaury to stworzenia, które kojarzymy choćby z mitologii i rzeczywiście, te ze świata czarodziejów bardzo je przypominają. Na pierwszy rzut oka centaur to istota, która od pasa w górę wygląda jak mężczyzna, natomiast od pasa w dół jak koń. Te tajemnicze i niezwykle inteligentne istoty zamieszkiwały Zakazany Las nieopodal zamku Hogwart - pierwszym przedstawicielem tej rasy, którego poznaliśmy w filmach, był Firenzo. To właśnie on przepędził Voldemorta, który spijał krew jednorożca i tym samym to on ochronił Harry'ego przed stanięciem oko w oko ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Później centaury powróciły w filmie Harry Potter and the Order of the Phoenix, gdzie przyczyniły się do zniknięcia Dolores Umbridge. Sam Hagrid opisywał centaury jako stworzenia, które tylko gapią się w gwiazdy - coś w tym jest, to właśnie z gwiazd bowiem przepowiadają przyszłość (książkowy Firenzo uczył nawet wróżbiarstwa). Centaury są bardzo honorowe, stronią od ludzi (niezależnie czy to czarodzieje czy mugole), dużo filozofują i mieszkają z daleka od cywilizacji. Choć są obdarzone niezwykłą inteligencją i potrafią mówić, zostały zaklasyfikowane do gatunku zwierząt, z czym nie mają żadnego problemu.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Skrzaty domowe

Jak sama nazwa wskazuje, skrzaty domowe to pomocnicy domu. Stworzenia, które służą czarodziejom, pełniąc rolę pomocnika i gosposi w jednym. Wielkie rody czarodziejów od pokoleń miały przy sobie skrzata domowego, który był im wierny aż do końca swoich dni. Pierwszym przedstawicielem tego gatunku, którego dane nam było poznać w filmach o Harry'ym Potterze, jest Zgredek - skrzat zadebiutował w części Harry Potter and the Chamber of Secrets, a następnie powrócił także w filmie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1. Poza Zgredkiem widzieliśmy także Stworka, znacznie starszego i bardziej zgryźliwego skrzata, który pomieszkiwał na Grimmauld Place 12, w rodzinie Syriusza. Najbardziej charakterystyczną cechą skrzatów jest ich uległość i wierność - są w pełni oddane swojemu panu i mogą odejść ze służby tylko wtedy, kiedy podaruje im się ubranie. Jak wiemy z książki, skrzaty uwielbiają swoją pozycję i są szczęśliwe mogąc służyć czarodziejom. Przedstawiciele tego gatunku mają magiczne umiejętności, jednak nieczęsto je wykorzystują - najczęściej praktykują teleportację, by szybciej przedostawać się z miejsca na miejsce.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Zakon Feniksa

Chochliki kornwalijskie

Małe niebieskie latające chochliki poznaliśmy w filmie Harry Potter and the Chamber of Secrets, gdy na lekcji Obrony przed Czarną Magią użerał się z nimi Gilderoy Lockhart (a wraz z nim cała grupa Gryfonów). To piskliwe stworzenia, których wszędzie jest pełno - wypuszczone na wolność sieją chaos, psocąc i dokuczając wszystkim wkoło. Choć są maleńkie, mają ogromną siłę - potrafią dźwignąć z ziemi człowieka, czego doświadczył w pewnym momencie Neville Longbottom. Stworzenia te nie dysponują większą mocą magiczną i poza doprowadzaniem do szewskiej pasji, tak naprawdę nie mają większego zastosowania w czarodziejskim świecie.

Feniks

Dostojny czerwony ptak, który odegrał bardzo ważną rolę w serii o Harrym Potterze, począwszy od filmu Harry Potter and the Chamber of Secrets. Ten konkretny feniks, którego dane było nam poznać, to Fawkes - pupil Albusa Dumbledore'a, który mieszkał w jego gabinecie. Jest to pewnego rodzaju ewenement, ponieważ feniksy rzadko kiedy dają się oswoić człowiekowi - częściej wybierają życie z dala od ludzi, zakładając gniazda w górach. Feniks posiada umiejętność odradzania się z popiołów i wiecznego reinkarnowania - gdy umrze w starości, natychmiast rodzi się na nowo i rozpoczyna kolejny cykl życia od samego pisklęcia. Te wielkie ptaki posiadają też silne właściwości magiczne - ich łzy uzdrawiają, ich pióra wykorzystuje się przy produkcji różdżek, a ich pieśń ma moc dodawania wiary. To bardzo silne stworzenia, które potrafią przenosić wielkie ciężary - przecież sam Fawkes wyprowadził z Komnaty Tajemnic czwórkę osób dzięki własnym skrzydłom. Co ciekawe, różdżka Harry'ego miała rdzeń właśnie z pióra feniksa - konkretnie Fawkesa, o czym czarodzieja poinformował sam Dumbledore.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic
Strony:
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj