Druzgotki

Druzgotki również żyją pod wodą i występują także w jeziorze przy zamku Hogwart - nie są to jednak istoty tak rozumne jak trytony. Rzec można - w podwodnym świecie druzgotki są raczej pupilami trytonów. W filmie Harry Potter and the Goblet of Fire widzieliśmy je, gdy całą zgrają rzuciły się na Harry'ego i usiłowały ściągnąć go na dno za nogi - to te małe, hałaśliwe stworzenia, które do dyspozycji mają macki i ostre zęby. Samotny pływak w jeziorze mógł czuć się zagrożony - choć druzgotki z reguły żywiły się rybami, potrafiły zapolować nawet na człowieka. Robiły to z zaskoczenia - najpierw ukrywały się w glonach i mule, by potem, w kluczowym momencie, wyskoczyć znienacka i zaatakować upatrzoną przez siebie ofiarę. I o ile jednego druzgotka można pokonać z racji jego niewielkiego rozmiaru, o tyle cała grupa może stanowić poważne zagrożenie dla wodnych istot. Druzgotki żyły w zgodzie z trytonami, a nawet zaakceptowały ich zwierzchnictwo - nie lubiły jednak człowieka i były wobec niego bardzo wrogo nastawione. Druzgotki były obecne także w walizce Newta Scamandera w filmie Fantastic Beasts and Where to Find Them.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Czara Ognia

Testrale

Jedne z najbardziej niezwykłych stworzeń, głównie z tego prostego powodu, że nie każdy ma szansę je zobaczyć. Testrale wyglądają jak chude czarne konie - żeby nie powiedzieć pokryte skórą szkielety koni. Mają duże skrzydła i potrafią latać - w Hogwarcie były zaprzężone do powozów i dostarczały uczniów ze stacji Hogsmeade prosto pod wrota zamku. Testrala mógł zobaczyć ten, który widział na własne oczy czyjąś śmierć - samo to sprawiało, że stworzenia te kojarzyły się ludziom z nieszczęściem i złym omenem. Tak naprawdę jednak są to istoty bardzo pokojowe, mądre i życzliwe - jak pamiętamy, Luna Lovegood w jednej ze scen filmu Harry Potter and the Order of the Phoenix nie miała żadnego problemu by poczęstować mięsem ich źrebaka. Testrale pojawiły się także w filmie Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, kiedy ciągnęły po niebie powóz z Gellertem Grindelwaldem, tuż przed jego brawurową ucieczką.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Zakon Feniksa

Nagini

Najbardziej znany wąż w uniwersum Harry'ego Pottera; pupil i jeden z horkruksów Lorda Voldemorta. Nagini niczym nie różniła się od prawdziwego "mugolskiego" węża, może jedynie poza swoim dużym rozmiarem i niezwykłą inteligencją. Nie władała magią, jednak była bardzo niebezpiecznym drapieżnikiem - jej jad miał niezwykle silne właściwości i to on został wykorzystany do wskrzeszenia Voldemorta w filmie Harry Potter and the Goblet of Fire. Ciekawsza niż wężowa forma Nagini jest jednak jej historia - początkowo Nagini była piękną i życzliwą kobietą, która pracowała w cyrku razem z Credence'em Barebone'em. Ciążyła na niej jednak klątwa krwi, która koniec końców miała doprowadzić do jej uwięzienia w ciele węża na zawsze - to wtedy trafiła pod skrzydła Czarnego Pana i stała się jego oddanym sojusznikiem. Jako wąż, Nagini była śmiertelnie niebezpieczna dla wszystkich wrogów Voldemorta - wykonywała każdy jego rozkaz i potrafiła zakraść się nawet w najbardziej niedostępne miejsca, atakując wszystkich, którzy staną na jej drodze (o czym boleśnie przekonał się między innymi Artur Weasley).
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci

Olbrzymy

Kolejna znana rasa ze świata Harry'ego Pottera - jak sama nazwa mówi, olbrzymy to stworzenia olbrzymich rozmiarów. Żyją w niedostępnych szczytach gór, zamknięte w swoich własnych społecznościach. Choć przypominają ludzi, są od nich znacznie większe, a ich skóra przypomina skórę słonia lub nosorożca - bardzo trudno je zranić i nawet w walce różdżką czasem okazuje się, że zaklęcia w ogóle ich nie ruszają. W dodatku są to stworzenia waleczne, a nawet agresywne - potrafią wszcząć bitwę bez większego powodu, co prowadzi także do wojen domowych. Napięte były także ich stosunki z ludźmi - Hagrid i Madame Maxime w pewnym sensie porwali się z motyką na słońce wybierając się do nich z misją pokojową. W filmach o Harrym Potterze tak naprawdę widzieliśmy olbrzymy tylko przy okazji finalnej bitwy o Hogwart. Poznaliśmy także Graupa, przyrodniego brata Hagrida, który należał do karłów wśród olbrzymów.
źródło: kadr z filmu Harry Potter i Zakon Feniksa

Inferiusy

W najprostszym rozumieniu - żywe trupy. To stworzenia będące na rozkaz czarnoksiężnika, który je stworzył - nie myślą samodzielnie, nie mają świadomości i własnej woli, są tylko narzędziem do zabijania żyjących. W filmie Harry Potter and the Half-Blood Prince poznaliśmy je podczas wyprawy Harry'ego i Dumbledore'a do jaskini w poszukiwaniu horkruksa - to właśnie inferiusy gromadnie wychodziły z wody, atakując przybyłych. Żeby je zwalczyć, należało posłużyć się ogniem, ponieważ bały się one światła i ciepła. Na próżno rzucać w ich kierunku zaklęcia takie jak Avada Kedavra i Cruciatus - żywego trupa nie można było zranić ani tym bardziej zabić ponownie, co czyniło z nich wymagających i niebezpiecznych przeciwników.

Niuchacz

Urocze puszyste zwierzątko przypominające kreta. To podobieństwo nie jest przypadkowe, bowiem niuchacz - tak jak kret - potrafi ryć pod ziemią w poszukiwaniu wszystkiego co się świeci. W książkach o Harrym Potterze poznaliśmy je już podczas lekcji Opieki nad Magicznymi Stworzeniami z Hagridem, natomiast w filmach zadebiutowały dopiero w części Fantastic Beasts and Where to Find Them - Niuchacz był pupilem Newta Scamandera i na naszych oczach wykradał wszystkie możliwe błyskotki. By znaleźć złoto, niuchacz jest zdolny zdemolować całe pomieszczenie, a wszystkie skarby chowa do przepastnej kieszeni na swoim brzuchu. Stworzenia te nie używają magii - w świecie J.K. Rowling były wykorzystywane przez gobliny, które dzięki nim docierały do głęboko skrywanych skarbów. Jak dowiedzieliśmy się z filmu Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, niuchacze są miłośnikami mleka.
źródło: kadr z filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Żądlibąk

Maleńki owad, który pojawił się w jednej ze scen filmu Fantastic Beasts and Where to Find Them - tak naprawdę wystarczy tylko mrugnąć i można go przegapić. Stworzenie to pochodzi z Australii, jest bardzo małe, intensywnie niebieskie i ma skrzydła na czubku głowy - dzięki temu podczas latania zaczyna wirować wokół własnej osi niczym bąk. Jego jad jest wykorzystywany w tworzeniu eliksirów, także antidotów. Gdy owad użądli, może wywołać bóle głowy i efekt lewitacji - dla wielu młodych czarodziejów była to niezwykle atrakcyjna perspektywa, toteż samodzielnie próbowali łapać żądlibąki byleby tylko tego doświadczyć. W filmach ze świata Harry'ego Pottera stworzenia te nie znalazły większego zastosowania i nie odegrały istotnej roli.
źródło: kadr z filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Żmijoptak

Żmijoptak to również jedno z pierwszych fantastycznych stworzeń, które poznaliśmy w filmie z 2016 roku - to właśnie on wykluł się z jajka na oczach Jacoba Kowalskiego. Przez czas trwania filmu, żmijoptak zdążył bardzo urosnąć - później widzieliśmy go w pełnej krasie, gdy Newt próbował łapać go do imbryka (to jedna z magicznych właściwości stworzenia - potrafi zwiększać i zmniejszać swoje rozmiary w zależności od tego, jaka akurat jest potrzeba). Te zwierzęta - jak sama nazwa głosi - przypominają połączenie ptaka ze żmiją. Innymi słowy - wyglądają jak skrzydlaty wąż z dziobem. Skorupki jak żmijoptaka są stworzone z czystego srebra, a zatem cenne - dorosłe osobniki bronią ich za wszelką cenę i gdy tylko ktoś się do nich zbliży, mogą stać się bardzo agresywne. Niektóre źródła podają, że patronusy również mogą przybrać postać żmijoptaka.
źródło: kadr z filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Nieśmiałek

Urocze małe stworzonko, przypominające nasze patyczaki. Newt Scamander miał nawet swojego ulubieńca z tego gatunku, którego nazywał Pickett. Nieśmiałki to strażnicy drzew, z których docelowo wytwarza się różdżki - wyglądają jak zielone gałązki i nietrudno pomylić je z fragmentem korony drzewa. To oczywiście forma ich kamuflarzu - nieśmiałki nie należą do szczególnie walecznych stworzeń, toteż taka a nie inna budowa ciała jest dla nich ochroną przed ewentualnym atakiem (można je zwyczajnie przegapić). Rozjuszony nieśmiałek może jednak zranić - od czegoś w końcu ma długie i ostre palce. W filmach z serii Fantastic Beasts and Where to Find Them widzieliśmy przynajmniej kilka nieśmiałków - wszystkie mieszkały w walizce Scamandera.
źródło: kadr z filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Szczuroszczet

Niepokojąco wyglądające stworzenie, które może kojarzyć się z mieszanką szczura i jeżozwierza - zamiast kolców, jego nagie ciało pokrywają jednak specjalne długie wypustki, które ułatwiają mu życie w wodzie. Szczuroszczet bowiem przebywa właśnie w podmokłych środowiskach - żywi się głównie skorupiakami, jednak potrafi zaatakować także człowieka, który brodzi w jego okolicy gołymi stopami. Ugryzienie tego stworzenia jest bardzo bolesne i niesie za sobą przykre konsekwencje (wystarczy wymienić płomień z odbytu). Co ciekawe, "kolce" szczuroszczeta można marynować i wykorzystywać jako lekarstwo lub też do zjedzenia. W filmie Fantastic Beasts and Where to Find Them widzieliśmy to stworzenie w tej konkretnej scenie:
Strony:
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj