Na przestrzeni następnych lat firma opracowywała coraz wydajniejsze podzespoły, udowadniając, że prawo Moore’a ma przed sobą świetlaną przyszłość, podobnie jak cała branża komputerowa. Niezwykle istotnym momentem okazał się rok 1985, kiedy zadebiutował 32-bitowy procesor 386, który radził sobie z obsługa wielu programów jednocześnie. Gdy weźmiesz do ręki smartfona i będziesz błyskawicznie przełączać się między aplikacjami, pamiętaj, że to 386 wprowadził wielowątkowość na salony.
Intel 386, Zdjęcie: Konstantin Lanzet

Postaw na milion

Pod koniec lat 80. korporacja ustaliła kolejny rekord – w 1989 roku powstał Intel i860, pierwszy komercyjny mikroprocesor wyposażony w przeszło milion tranzystorów. Rok później zmarł Bob Noyce. Arthur Rock, pierwszy szef Intela tak wspominał jednego z założycieli firmy:
Bob wierzył, że jego życiową misją było uczynić świat lepszym miejscem.
Rok później w reklamach pojawiło się charakterystyczne logo Intel Inside. Stworzono je po to, aby wypromować wśród użytkowników domowych markę Intel. Marka była gotowa, aby podbić wyjść ze swoimi procesorami do nowej grupy klientów. Przełom dziesięcioleci był wspaniałym czasem dla graczy, na początku lat 90. narodziło się wiele znanych marek, m.in. The Secret of Monkey Island, Wing Commander, Lemingi, Cywilizacja, Duke Nukem czy Mortal Kombat. Wiele z tych marek wciąż święci triumfy na rynku. Nowa gwiazda, procesory z serii Intel Pentium, narodziła się w 1993 roku. Szefowie firmy mieli powody do zadowolenia: nowy układ trafił na okładkę magazynu Fortune, a w trzy lata po rozpoczęciu kampanii Intel Inside korporacja miała w rękach trzecią najbardziej wartościową markę na świecie. Szybko okazało się, że aż 85% pecetów pracuje pod kontrolą procesorów Intela. Nic dziwnego, że tak chętnie po nie sięgaliśmy – to dzięki nim mogliśmy zagrać w Dooma II czy pierwszego Warcrafta.
Intel Pentium, Zdjęcie: Rjluna2
W 1998 roku korporacja wyciągnęła rękę w stronę mniej wymagających użytkowników. Na rynku pojawiły się budżetowe procesory Intel Celeron i szybko zdobyły wysoką popularność.

Lata innowacji

W roku 2000 światło dzienne ujrzał kolejny ciekawy produkt, procesor Intel Pentium 4 wyposażony w 42 miliony tranzystorów pracujący przy częstotliwości 1,5 gigaherca. Pierwszy mikroprocesor pracował przy 108 kilohercach, czyli był 13888-krotnie wolniejszy niż model Pentium 4. W tych czasach zagrywaliśmy się w takie gry jak Diablo II, Deus-Ex czy Counter-Strike.
Intel Pentium 4, Zdjęcie: Julianprescott2604juuly
Na wiele lat przed pokazaniem światu pierwszego iPhone’a Intel zaprojektował pierwszy procesor komórkowy PXA800F. Układ mógł posłużyć zarówno do prowadzenia rozmów telefonicznych, jak i wykonywania typowo komputerowych obliczeń. Pierwszy czterordzeniowy procesor zaprezentowano w 2006 roku. Rok później, wraz z debiutem procesorów Intel Core 2 Quad, technologia ta trafiła do użytkowników domowych. Warto wspomnieć, że w tym roku zadebiutowały dwa kamienie milowe w historii gier komputerowych: pierwsze odsłony serii The Witcheroraz Crysis. W 2009 roku narodziła się kolejna rodzina procesorów, Intel Atom. Opracowano je z myślą o nowej kategorii komputerów: netbookach. Były to pierwszy zwiastun nadejścia rewolucji mobilnej. Otrzymaliśmy do ręki niewielkie i lekkie komputery, które można było schować do torby i zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię. Ich wydajność była mocno ograniczona, ale doskonale sprawdzały się w roli podręcznych maszyn roboczych.
HP 2133 Mini Note PC, Zdjęcie: VIA Gallery
W 2011 roku, 40 lat po premierze procesora 4004, Intel zaprezentował ideę ultrabooków. Te ultralekkie komputery miały charakteryzować się niewielką wagą, bardzo smukłą obudową, wysoką wydajnością i długą pracą na baterii. A przy okazji ich cena nie powinna przekraczać 1000 dolarów. Był to naturalny krok na drodze rozwoju netbooków.
Strefa Ultrabooków w BestBuy, Zdjęcie: Intel
Kolejne lata to ciąg przejęć firm z branży nowych technologii i szukania nowych ścieżek rozwoju. W 2011 roku Intel pracował nad systemem do bezpiecznej wymiany informacji między samochodami a smartfonami. W 2013 roku zaprezentował procesory Quark przeznaczone do urządzeń pracujących w ramach Internetu Rzeczy, a rok później zajął się rozwojem gadżetów biometrycznych i fitnessowych. Gdyby Noyce i Moore nie założyli Intela, prawdopodobnie nie mielibyśmy komputerów w obecnym kształcie, a rynek konsol domowych nigdy by się nie rozwinął. Nie wiadomo też, jak potoczyłyby się losy głównego rywala, firmy AMD. To dzięki nieustannej konkurencji tych korporacji branża komputerowa ewoluuje w ekspresowym tempie. Obecnie Intel prowadzi intensywne badania nad układami do inteligentnych samochodów. Jednocześnie wciąż rozwija procesory przeznaczone na rynek konsumencki, dzięki którym takie gry jak The Crew 2 czyShadow of the Tomb Raider mogą wyglądać fenomenalnie na naszych komputerach. O ile oczywiście wyposażymy się w porządne układy graficzne.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj