Koty często są obiektem zainteresowania ze strony reżyserów, którzy powierzają im mniejsze bądź większe role w swoich produkcjach. Stają się najlepszymi przyjaciółmi bohaterów, antagonistami lub po prostu ozdobami poszczególnych kadrów, będącymi w stanie podbić serce widza w mgnieniu oka. Lista filmów, w których na drugim planie pojawia się puszysty pupil, jest naprawdę długa, zatem w artykule przyjrzymy się paru wybranym pozycjom. Celowo pomijam animacje – dziś Puszek, Garfield, Filemon czy Tom muszą ustąpić miejsca prawdziwym kocim aktorom. Przypomnijmy sobie zatem 15 wyjątkowych kocich kreacji w najbardziej znanych filmach.

Pan Jinx (Meet the Parents)

Dostojny kot zamożnych państwa Byrnes w filmie Meet the Parents. Komedia – jak sam tytuł wskazuje – dotyczy pierwszego spotkania przyszłego zięcia z jego teściem, który okazuje się być przeciwny temu związkowi. Pan Jinx, podobnie jak Jack Byrnes, jest dumny, elegancki, opanowany i wyjątkowo inteligentny – nie byle jaki kot potrafi bowiem spuszczać po sobie wodę w toalecie, prawda? Sceny z jego udziałem są bardzo charakterystyczne – Robert de Niro i koci aktorzy, którzy wcielali się w Pana Jinxa (a tych było kilku) stanowią naprawdę wyjątkowy duet.

Ulysses (Inside Llewyn Davis)

Koci aktor o złotorudej sierści. Ulysses, bo tak ma na imię, wymyka się z domu właścicieli i ucieka goniącemu go Llewynowi Davisowi. Mężczyzna jest niezależnym muzykiem, który szuka swojego miejsca w świecie, a osobliwy kot stanowi w pewnym sensie jego odbicie. Każdy z bohaterów chadza własnymi ścieżkami, które często jednak się przecinają, a Ulysses pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych elementów opowieści, jaką zaprezentowali bracia Coen.

Bob (A Street Cat Named Bob)

Główny bohater nowego filmu A Street Cat Named Bob – historii inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami i opartej na biograficznej powieści Jamesa Bowena. Niezwykły Bob odmienił życie zmagającego się z uzależnieniami muzyka, pomagając mu ponownie stanąć na nogi. Co ciekawe, Bob grywał w filmie osobiście – jego koci dublerzy nie radzili sobie z poszczególnymi scenami tak, jak wymarzyli to sobie twórcy, zatem w wielu scenach obserwujemy właśnie samego Boba. Trzeba przyznać, że to bardzo świadomy aktor, który podchodzi do zadania z najwyższą klasą!

Krzywołap (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)

Ognistorudy kot Hermiony Granger po raz pierwszy pojawił się na ekranie w filmie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban. Choć jego rola sprowadzała się w zasadzie wyłącznie do ścigania szczura Parszywka, Krzywołap był kotem bardzo inteligentnym i z całą pewnością wyjątkowym. Znacznie więcej uwagi poświęcono mu na kartach książek, jednak koci aktor zakorzenił się na dobre w świadomości widzów – głownie przez swój spłaszczony pyszczek. Warto wspomnieć, że Krzywołap nie jest jedynym kotem, który pojawił się w filmach o Harrym Potterze. Już od pierwszych części mieliśmy okazję zapoznać się z Panią Norris, a także zwierzęcym wcieleniem Minervy McGonnagall.
Kadr z filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu / Warner Bros.

Jonesy (Alien)

Kotów nie brakuje także w kosmosie, czego dowodem jest Jonesy pojawiający się w filmie Alien. Najlepszy przyjaciel głównej bohaterki Ripley jest obecny na statku podczas beztroskiego przemierzania wszechświata, a także – o zgrozo – podczas ataku przerażającej kreatury, ze szponów której koniec końców udaje mu się wymknąć. Ripley i Jonesy jako jedyni z załogi Nostromo uszli z życiem, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość i wytrwałość kociego bohatera – licząc lata hibernacji można przypuszczać, że dożył nawet sześćdziesiątki! Jak mówią pogłoski – w scenie, w której zwierzak jest przerażony widokiem Obcego, tak naprawdę pokazywano mu psa, który ostrzył sobie na niego zęby zza szyby.

Topper (Bright Star)

W filmie Bright Star pojawił się uroczy czarno-biały Topper – ulubieniec i dobry przyjaciel ekranowej Fanny. Kot, choć pojawia się tylko w kilku scenach, potrafi oczarować widza swoim przyjaznym i autentycznym zachowaniem – jego pomrukiwanie czy ocieranie się o nogi bohaterów dodaje całej historii niezwykłego uroku. Co ciekawe, koci aktor także ma na imię Topper, a reżyserka produkcji, Jane Campion, zdecydowała się umieścić go w napisach końcowych. Zwierzak jest zatem pełnoprawnym członkiem obsady!
Kadr z filmu Jaśniejsza od gwiazd / BBC Films

The Godfather

Pupilek Vito Corleone w filmie The Godfather zasłynął za sprawą swojej niesforności i – niewątpliwie – przebojowości. Anegdota głosi, iż w początkowych planach Francisa Forda Coppoli w ogóle nie było żadnego kota, jednak zwierzak przypadkiem znalazł się na planie i od razu zwrócił uwagę reżysera. W słynnej scenie, w której Marlon Brando trzyma go na kolanach i gładzi po głowie, kociak czuł się jak ryba w wodzie – podobno jego mruczenie zagłuszało kwestie wypowiadane przez aktora, w związku z czym koniecznym było nagranie postsynchronów. Zestawienie puszystego futrzaka z kamienną twarzą mafioso stało się już kultowe – czy planowany, czy nie, pomysł wprowadzenia kota do tej sceny był strzałem w dziesiątkę. Niestety, jego imię pozostaje nieznane.

Ruby (Girl, Interrupted)

Kocim bohaterem filmu Girl, Interrupted jest Ruby – szarobury zwierzak, który niejednokrotnie zmieniał właściciela. Z rąk Daisy przeszedł w ramiona Susanny, by później trafić do Polly Clark. Kotek okazał się nieocenionym pocieszycielem podczas wszystkich chwil zwątpienia, a jego obecność dodawała sił pacjentkom szpitala. Czyż te żółte ślepia nie są urzekające?
Kadr z filmu Przerwana lekcja muzyki / Columbia Pictures

Kot (Breakfast at Tiffany's)

Najlepszym przyjacielem Holly, głównej bohaterki Breakfast at Tiffany's, jest właśnie kot... o imieniu Kot. Rudy zwierzak kradnie sceny, w których się pojawia i wywołuje tym szczery uśmiech na twarzy widza. Choć z pewnością kocha swoją panią, pozostaje niezależnym indywidualistą, chadzając często własnymi ścieżkami. Koci aktor ma na imię Orangey i pojawiał się w wielu innych filmach i serialach, zaś za tę konkretną rolę w filmie z Audrey Hepburn zdobył nawet statuetkę The Patsy Award – odpowiednika Oscarów. Bynajmniej nie jest to żart – lista osiągnięć aktorskich tego kota jest naprawdę długa – pojawił się aż w trzynastu produkcjach, także w serialu o Batmanie z lat 60. Przy tym nosił niechlubny przydomek „najbardziej nieuprzejmego kot w historii” – podobno często drapał i podgryzał aktorów na planie.

 

Noc amerykańska

Film z 1973 roku, który przedstawia pracę filmowców na planie. Dookoła wiele się dzieje, a nad chaosem może zapanować wyłącznie reżyser. Jednym z problemów podczas produkcji jest opanowanie nieposłusznego kota, który za nic nie chce współpracować z twórcami. Sfrustrowani filmowcy decydują się zastąpić młodego kociaka nieco starszym, licząc na to, że przynajmniej on poradzi sobie z trudną sceną picia mleka. Choć obydwaj koci aktorzy zdawali się improwizować, scena z ich udziałem wywołuje uśmiech na twarzy.

Kedi

Nowy film dokumentalny, opowiedziany z perspektywy kotów. Spacerując po Stambule, przybliżają widzom niecodzienne zakątki miasta i ukazują specyfikę wschodniej kultury. W Stambule koty uważane są bowiem za równoprawnych mieszkańców, zaskarbiając sobie miłość wszystkich sąsiadów. Głównymi bohaterami dokumentu są Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak i to właśnie za ich sprawą możemy zapoznać się lokalną społecznością i kulturą. Niezwykły film to gratka dla kociarzy – w Stanach Zjednoczonych już podbił serca publiki.

Gone Girl

Kot (w dodatku kolejny rudzielec) pojawił się także w thrillerze Gone Girl. Co prawda nie grał tam kluczowej roli, jednak z pewnością uatrakcyjniał swoją obecnością poszczególne kadry. Cichy obserwator kryzysu w małżeństwie Amy i Nicka to jedyna istota, która od początku wiedziała co się kroi. Niestety, zwierzak pozostaje bohaterem bezimiennym. Wiadomo natomiast, że grał go koci aktor o imieniu Cheeto.
Kadr z filmu Zaginiona dziewczyna / 20th Century Fox

A Girl Walks Home Alone at Night

Czarno-biały dramat w reżyserii Amy Lily Amirpour opowiada o miłości młodego mężczyzny Arasha i tajemniczej tytułowej dziewczyny. Kot w całej tej historii jest pupilem chłopaka i choć pojawia się w scenach na drugim planie, skupia na sobie całą uwagę widzów. W ekranowego zwierzaka wcielił się koci aktor Masuka. Podobno podbił serce reżyserki tak, jak jak bury dachowiec podbił serce Coppoli przy Ojcu chrzestnym.
Kadr z filmu O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu / SpectreVision

Pan Whiskers (The Voices)

Film opowiada o mężczyźnie, który słyszy głosy swoich zwierzaków domowych. Ma nie tylko psa, ale także kota, z których to właśnie mruczący pan Whiskers jest tym bardziej charyzmatycznym bohaterem. Kot mówi, co myśli i nie krępuję się przed wyrażaniem własnego zdania – na pewno nie jest ideałem i ma swoje za uszami. Dodaje mu to jednak niekwestionowanego uroku, a jego diabelska natura równoważy się z dobrym sercem psa Bosco. Wszystko oczywiście dzieje się w głowie głównego bohatera, Jerry’ego, a sam film jest ciekawym obrazem o... chorobie psychicznej.

Śnieżek (Stuart Little)

I oczywiście – kota nie mogło zabraknąć także w filmie o myszy. Śnieżek jest zwierzęcym antagonistą w Stuart Little, a jego relacje z tytułowym bohaterem są początkowo bardzo napięte. Sceny z udziałem dwojga konkurentów nadają tempo całej akcji, zwłaszcza że pozornie uroczy kot ma tak naprawdę konszachty z gangsterami. Śnieżek to niekwestionowana ozdoba tego filmu i jedna z najbardziej charakterystycznych kocich ról w kinie familijnym. Pojawia się także w kontynuacji historii Stuarta.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj