Karwasz twarz, czyli narodziny „Paździochowszczyzny”
Marian Janusz Paździoch, a właściwie Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn (z bierzmowania Patryk) – przebiegły handlarz damską bielizną, „stary, dobry wróg” Ferdka, mąż „złej kobiety” Heleny, przez wiele lat również ojciec „w stanie spoczynku” Janusza Mariana (poznał go w 541. odcinku Świata według Kiepskich). Miłośnik wódki, ministrant, były ORMO-wiec i tajny współpracownik SB, latarnik, jazzman, erotoman, złodziej papieru toaletowego oraz żarówek z „prywatnej publicznej” toalety oraz mistrz elokwencji, który przeżył niezliczoną ilość zawałów. Postać Paździocha ciężko zamknąć wyłącznie w ramach łysego starszego faceta z kilkudniowym zarostem, którego Ferdek nazywa „wrzodem na zdrowym organizmie narodu”. Ten jegomość wzbudza bowiem sympatię pomimo okropnego charakteru, który w naturalny sposób powinien go deklasować z roli bohatera pozytywnego. Zaraz! Przecież Marian Paździoch to człowiek wielowymiarowy, stanowiący lustro narodowe, w którym Polacy mogą zobaczyć swoje grzeszki. – Lustereczko Paździochowe, powiedz przecie, kto najlepszy charakter ma na świecie? – pyta typowy Kowalski. – Na pewno nie ty, karwasz twarz – odpowiada lustro głosem Paździocha.
– Dzisiaj grubas nie wie, czy ciepło, czy zimno, a jutro pójdzie do urny głosować, i nie dziw się pan, że pojutrze obudzisz się pan w Trzeciej Rzeszy.
– Współczesne życie polega na bezwzględnej walce gatunków i od nas zależy, czy jesteśmy ofiarą, czy myśliwym.
Ktoś więcej niż „król epizodów”
Pana Ryszarda Kotysa często określano mianem „mistrza drugiego planu”, co nie jest kłamstwem. Z jakiegoś jednak powodu jego role zapisywały się w świadomości widzów, na co uwagę zwrócił również sam zainteresowany w jednym z wywiadów. Człowiek sprzedający „kota z miasta Łodzi” w Samych swoich, żołnierz sprawujący kontrolę nad rozmowami w budce telefonicznej w Rozmowach kontrolowanych, bileter miejski w Vabanku, członek komisji etyki lekarskiej w Bogach – ta lista jest o wiele dłuższa. Grał w największych polskich teatrach, występował u takich gigantów kina jak Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has czy Juliusz Machulski. Pracując w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, zajmował się również reżyserią. Warto wspomnieć, że to on miał grać Ferdka Kiepskiego, w czym jednak przeszkodził mu wiek (odtwórcę roli konsumenta piwa Mocny Full, Andrzeja Grabowskiego, oraz Ryszarda Kotysa dzieliło 20 lat różnicy wieku), a nazwisko jego bohatera pochodziło z piosenki „Na podwórku u Paździocha”, usłyszanej niegdyś przez producentów serialu.To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj