Rosiński Artbook. Thorgal 40 lat

Niepublikowane rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek, plakaty… Artbook – wydany z okazji czterdziestolecia powstania serii Thorgal – pozwala bliżej przyjrzeć się warsztatowi najsłynniejszego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, a także ponownie spotkać się z bohaterami wikińskiej sagi. Artbook jest przede wszystkim świadectwem talentu polskiego artysty. Oglądając ilustracje, czujemy się niemal tak, jakbyśmy zaglądali Grzegorzowi Rosińskiemu przez ramię. Za sprawą setek wybornych szkiców możemy odwiedzić jego pracownię i dowiedzieć się nie tylko tego, jak zmieniało się wyobrażenie rysownika o całym wikińskim uniwersum i poszczególnych postaciach, ale także, jak stylistycznie i warsztatowo ewoluowała twórczość mistrza komiksu. – Nie jest to zwykły artbook. Przeglądając go, czujemy się trochę tak, jak podczas przeszukiwania skrzyni pełnej skarbów. Szperając, burzymy pierwotny układ znajdujących się tam rzeczy – robimy to intuicyjnie, przeskakując od obrazu do obrazu. Raz cofamy się o kilka stron, to znów mkniemy do przodu, aby nacieszyć oczy. – pisze we wstępie Patrick Gaumer, znany francuski dziennikarz, który od lat przybliża europejskim czytelnikom sylwetki oraz twórczość największych frankofońskich artystów komiksowych.
Źródło: Świat Komiksu

Do czego służy ten przycisk? Autobiografia - Bruce Dickinson

Iron Maiden to pionierzy rodzącej się w latach 70. XX wieku sceny rockowo-metalowej, na której wciąż święcą triumfy. Ich – obdarzony niezwykłym głosem – frontman był i nadal pozostaje człowiekiem legendą. Teraz nadarza się świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o liderze grupy, jak i samym zespole. Nakładem Wydawnictwa SQN ukazała się właśnie autobiografia Bruce’a Dickinsona, rasowego gawędziarza z poczuciem humoru jak hartowana stal. W jego autobiografii przeczytacie o zwariowanych 30 latach z Iron Maiden, błyskotliwej karierze solowej, o pierwszych zespołach, ojcostwie i niedawnej walce z nowotworem. Przyjrzycie się z bliska jednemu z najbardziej niezwykłych współczesnych artystów, prawdziwej ikonie heavy metalu. Książkę poleca między innymi Adam Nergal Darski, frontman Behemotha: Heavy metal, coaching, szermierka, pilotowanie samolotów pasażerskich, a teraz (kolejna) książka! Chapeau bas, panie Dickinson! Ciekawe, czym pan nas zaskoczy następnym razem.
Źródło: SQN

Torpedo 1936

Seria autorstwa Enrique Sánchez Abulí uznawana jest za najlepsze komiksowe dzieło noir. Jej akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w 1936 r., a głównym bohaterem jest cyniczny i bezwzględny gangster – włoski emigrant Luca Torelli, zwany Torpedo. W serii krótkich nowelek znajdziemy wszystko to, co definiuje czarny kryminał: płatnego zabójcę bez skrupułów, umoczonych gliniarzy, piękne femme fatale, brutalną kulturę zorganizowanej przestępczości, odrobinę humoru oraz przepięknie mroczne uliczki i brudne knajpy Nowego Jorku. W 1986 r. Torpedo zdobyło nagrodę za najlepszy album zagraniczny w Angouleme. Ukazał się także znacznie skromniejszy album Torpedo 1972, opowiadający o starości (anty)bohatera wcześniejszych historii.
Źródło: Non Stop Comics

Män som hatar kvinnor - Stieg Larsson

Ekskluzywna edycja w twardej oprawie, zapakowana w gustowne pudełko to gratka dla fanów Stiega Larssona i idealny prezent dla tych, którzy jeszcze nie mieli szansy spotkać Lisbeth Salander – jednej z najbardziej fascynujących bohaterek we współczesnej literaturze. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet: gdy zaczniesz ją czytać, nie będzie odwrotu. Pierwsza książka z trylogii Stiega Larssona to historia morderstwa sprzed lat, saga rodzinna, opowieść o miłości i intryga finansowa połączone w mroczną i świetnie napisaną powieść, trzymającą w napięciu do samego końca. To także pierwsze spotkanie z dziennikarzem i wydawcą magazynu „Millennium” Mikaelem Blomkvistem i młodą, intrygującą outsiderką, genialną hakerką Lisbeth Salander. Dziewczyna, która igrała z ogniem: Lisbeth na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności podejrzana jest o popełnienie morderstwa i ścigana przez policję. Mikael Blomkvist nie wierzy jednak w jej winę i zaczyna prowadzić własne śledztwo, podczas gdy Salander daje się wciągnąć w morderczą zabawę w kotka i myszkę oraz sięga w mroczną przeszłość swojej rodziny. Zamek z piasku, który runął: Salander zbiera siły, by zemścić się na swoich wrogach, a Mikael Blomkvist rusza w pogoń za prawdą. Zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem, a finał wywoła trzęsienie ziemi w rządzie i służbach bezpieczeństwa.
Źródło: Czarna Owca

Barbarella

Błąkająca się po bezkresach kosmosu młoda kobieta ląduje na ogarniętej konfliktem planecie. Lythion to świat kraterów zamieszkany przez antropomorficzne rasy. Hodowcy z Wielkiej Oranżerii zmienili bieg podwodnej rzeki, co spowodowało klęskę sąsiedniego ludu. Wojna wisi na włosku. Czy przybycie Barbarelli odmieni los? Barbarella trwale zapisała się w historii komiksu, już od swojej pierwszej publikacji w 1962 roku. Komiks miał problemy z cenzurą. Szokował ówczesną publiczność zachowaniem heroiny – jej pierwowzór to postać stworzona przez Brigitte Bardot w filmie I Bóg stworzył kobietę. Barbarella to kobieta wyzwolona, biorąca odpowiedzialność za swoje decyzje i świadoma swojej seksualności. Kieruje się instynktem, jest dzika, witalna, wolna, poddaje się swoim zachciankom i potrzebom, ale równocześnie pomaga uciśnionym czy walczy z tyranią. Sukces komiksu ugruntowała adaptacja filmowa Rogera Vadima z Jane Fondą, znana również w Polsce. Na postaci Barbarelli wzorowali się kolejni rysownicy, jednak to ona była pierwszą wyzwoloną bohaterką. Jak prezentuje się po latach? Przedstawiamy pierwsze, polskie wydanie.
Źródło: Kurc

Oathbringer, vol. 1

W  trzecim tomie bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła, ludzkość musi stawić czoło nowemu Spustoszeniu i powrotowi Pustkowców – wroga, którego liczebność jest równie wielka, jak pragnienie zemsty. Na razie dostępna jest pierwsza część powieści. Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia – niegdyś spokojnym i potulnym – parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony. Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice, kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile sam Dalinar nie stawi czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.
Źródło: Mag
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj