Nick Fury to postać, która w ostatnich latach pojawiała się regularnie w niemal wszystkich produkcjach Marvela, odgrywają w nich mniejszą lub większą rolę. Gdy w sieci pojawiły się plotki na temat powstania filmu przedstawiającego historię dowódcy S.H.I.E.L.D, wiele osób wypowiadało się niepochlebnie o Furym, twierdząc, że nie jest to bohater, który by na to zasługiwał. Nick Fury to jednak postać ważniejsza dla uniwersum Marvela, niż mogłoby się wydawać.

Geneza

Nick Fury, a właściwie Nicolas Joseph Fury, to postać stworzona przez Stana Lee i Jacka Kirby'ego na potrzeby komiksu o II wojnie światowej zatytułowanego "Sgt. Fury" i pojawia się w jego pierwszym numerze. Urodzony w 1920 r. i wychowany w części Nowego Jorku znanej jako Hell's Kitchen (która była centrum świata przestępczego Wielkiego Jabłka) dwudziestoletni Fury wstępuje do armii Stanów Zjednoczonych, aby walczyć na froncie II wojny światowej z nazistami. W wojsku szybko awansuje do rangi sierżanta i zostaje liderem specjalnej grupy złożonej z wysoce wyszkolonych, elitarnych żołnierzy Howling Commandos (Wyjący Komandosi - w wolnym tłumaczeniu). Grupa zostaje wysłana do Europy, gdzie walczy z niemieckim okupantem. Podczas jednej z misji Fury zostaje poszkodowany w wyniku wybuchu granatu. W ten sposób stracił wzrok w lewym oku. Razem z grupą wykorzystywał znalezione podczas wojny serum zwane Formułą Nieskończoności (Infinity Formula), które znacznie opóźniało proces starzenia się.

[video-browser playlist="629147" suggest=""]

Biały czy czarny?

Wielu - szczególnie najmłodszych - fanów Marvela może zdziwić fakt, iż postać stworzona przez duet Lee-Kirby była... biała. Czasy się zmieniały i powstawały coraz to nowsze wcielenia Nicka Fury'ego. Znana obecnie większości postać, kreowana przez Samuela L. Jacksona, pojawiła się po raz pierwszy na łamach komiksu " Ultimate Marvel-Team-Up #5". "Nowy" Nick Fury był obiektem testów w Projekcie "Odrodzenie". Mieszanka jego krwi i serum dała mu nadludzką siłę. Podobnie więc jak w przypadku oryginalnego Fury'ego odnajdujemy tu elementy nadludzkich możliwości, choć w większości ekranizacji Marvela trudno dostrzec jakiekolwiek cechy nadprzyrodzone w generale Furym. Postać Nicka Fury'ego pojawiała się w co najmniej ośmiu seriach komiksów Marvela - w większości przypadków jako dyrektor S.H.I.E.L.D.

[video-browser playlist="629149" suggest=""]

Fury na małym i dużym ekranie

Pierwszy raz postać Nicka Fury'ego pojawiła się w filmie Nick Fury z 1998 r. Głównego bohatera odgrywał David Hasselhoff, a film nie osiągnął niestety dużej oglądalności. Fury nie jest w nim już dyrektorem T.A.R.C.Z.Y. i zostaje poproszony o pomoc w walce z HYDRĄ – organizacją stworzoną podczas II wojny światowej, której celem było wykorzystywanie nowych technologii do globalnej dominacji. Wykradła ona ciało swojego dawnego przywódcy, Barona von Struckera, zawierające śmiertelny gaz o nazwie Maska Śmierci. Fury miał zaś powstrzymać złowrogą organizację prowadzoną przez córkę von Struckera, jednocześnie walcząc z trucizną, którą ta mu zaaplikowała. Film przedstawia wersję postaci Fury'ego bliższą oryginałowi i wprowadza postacie znane z pierwszych wersji komiksu o przygodach generała.

Fani Marvela musieli następnie czekać 10 lat, żeby ponownie zobaczyć postać dyrektora S.H.I.E.L.D w filmie - widzimy go dopiero w ostatniej scenie Iron Mana, kiedy rozmawia z Tonym Starkiem o projekcie Avengers. Wtedy dowiadujemy się też, że mamy do czynienia z Nickiem Furym wzorowanym na postaci przestawionej w "Ultimate Universe". Od tamtej pory Fury pojawił się w filmach Iron Man 2, Thor, Captain America: Pierwsze Starcie, Avengers i Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz. Dwukrotnie zawitał nawet w osadzonym w tym samym uniwersum serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.. Niedługo zobaczymy go zaś w Avengers: Czas Ultrona i pewnie wielu kolejnych produkcjach. Jakiś czas temu krążyły plotki, że w 2016 roku powstać miał film przedstawiający historię Nicka Fury'ego. Projekt - o ile rzeczywiście taki pomysł zaistniał - znalazł się w martwym punkcie, bo studio ogłosiło swoje plany do roku 2019, a wśród nich nie było nic o solowym filmie poświęconym człowiekowi z opaską na oku. Jak to jednak bywa w przypadku Marvela, wszystko jest jeszcze możliwe.

[video-browser playlist="629151" suggest=""]

O ile na dużym ekranie postać Fury'ego zostaje sukcesywnie pogłębiana, to na małym pojawia się ona okazyjnie. Pierwszą animacją Marvela, w której przedstawiony został dyrektor T.A.R.C.Z.Y., jest Iron Man: The Animated Series z 1994 roku. Odnajdujemy go również w kilku odcinkach serialu "The Incredible Hulk". W jednym z najbardziej znanych seriali animowanych Marvela - Spider-Man: The Animated Series - Nick Fury próbuje zatrzymać przestępcę zwanego Kameleon (następnie okazuje się także, że Fury znał rodziców Petera Parkera). Postać została umieszczona również w "Spider-Man: Unlimited" (1999) i "X-Men: Evolution" (2000). W tamtym okresie mieliśmy do czynienia z oryginalną wersją Nicka Fury'ego. Od roku 2005 regularnie w animacjach Marvela Fury pojawia się już jako mężczyzna ciemnoskóry. I tak kolejno przedstawiony zostaje w "Ultimate Avengers" (w części pierwszej i drugiej), "Wolverine & The X-Men", "Iron-Man: Armored Adventures", "The Super Hero Squad Show", "The Avengers: Earth's Mightiest Heroes", Ultimate Spider-Man, Hulk i agenci M.I.A.Z.G.I., "Marvel's Avengers Assemble", a także w japońskiej animacji "Marvel Disk Wars: The Avengers". W większości z wymienionych tytułów Fury nie jest regularną postacią i pojawia się głównie w celu schwytania przestępców zagrażających Ziemi. Największą rolę odgrywał on do tej pory w serialach o Avengers, gdzie przede wszystkim przedstawia bohaterom działania T.A.R.C.Z.Y., a także w serialu Ultimate Spider-Man, w którym jako dyrektor S.H.I.E.L.D. nadzoruje trening Petera Parkera i czwórki jego uzdolnionych przyjaciół. To właśnie tam postać ta odgrywa największą rolę.

[video-browser playlist="629153" suggest=""]

Bohater czy tło wydarzeń?

Nick Fury jest postacią, która łączy ze sobą różne części Marvela, a jednocześnie jest przywódcą w pełni legitymizowanej organizacji walczącej z terroryzmem (przede wszystkim z osobami o nadludzkich mocach stanowiącymi zagrożenie dla istnienia planety). W odróżnieniu od prawie wszystkich superbohaterów jego działania są całkowicie legalne, aczkolwiek jego wybory nie zawsze są moralnie aprobowane. Kontrowersje wzbudził na przykład fakt, że S.H.I.E.L.D. kolekcjonuje broń zdobytą od pokonanych kosmitów i używa jej do tworzenia własnej nowej technologii. Dyrektor często jest też gotów poświęcić swoich podwładnych dla dobra udanej misji. Obecnie to właśnie Nick Fury stanowi spoiwo dla uniwersum Marvela - nie wychodzi na pierwszy plan, ale jednocześnie nie pozostaje niczyją marionetką.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj