Wybraliśmy dla was kilkanaście interesujących premier i reedycji książek, które trafiły na półki księgarń w zeszłym miesiącu. Wśród nich dominuje fantastyka, thrillery i powieści sensacyjne, ale pojawiły się także inne pozycje. Oto subiektywny przegląd najbardziej interesujących pozycji, jakie ukazały się w marcu 2018 roku:

Dan Simmons - The Terror

groza / ekranizacja / historia

Premiera The Terror AMC w Polsce lada dzień, a jeszcze w marcu ukazało się nowe, twardookładkowe i serialowe wydanie powieści Dana Simmonsa. Kto jeszcze nie zna, to powinien to szybko nadrobić: Terror to świetna i klimatyczna powieść z odrobiną fantastyki i grozy w tle, ale przede wszystkim świetnie przedstawiająca losy załóg statków uwięzionych w arktycznym lodzie. W maju 1845 roku na dwóch statkach – „HMS Erebus” i „HMS Terror” – ku północnym wybrzeżom Kanady wyrusza kierowana przez sir Johna Franklina ekspedycja badawcza, której celem jest poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku. Członkowie wyprawy – zarówno oficerowie, jak i prości marynarze – wiedzą doskonale, co ich czeka podczas tej wyprawy: miesiące trudów przedzierania się przez skute lodem wody i nieustanne opady śniegu oraz gwałtowne huraganowe wiatry, trudne do wytrzymania temperatury poniżej zera, wieczny mrok, a być może i głód… Realną groźbą są też dzikie zwierzęta. Czeka ich również walka z własnymi lękami, przesądami, ale i z nieuchronnie pojawiającymi się na statkach chorobami, od szkorbutu po przypadki szaleństwa…
Źródło: Vesper

Krzysztof Piskorski - Zadra

fantasy / XIX wiek / steampunk

Nowe, poszerzone i poprawione wydanie powieści Krzysztofa Piskorskiego. Bardzo dobra fantastyka w realiach historycznych, z elementami fantasy i steampunku. Tą powieścią Piskorski udowodnił, że należy do czołówki polskich autorów piszących fantastykę. Więcej w naszej recenzji. Rok 1819. Energia próżni pchnęła Europę w nową erę. Niebo zarasta trakcjami etherowej kolejki, uczeni projektują maszyny liczące, a cewki Morthiene’a zasilają równie potężne, co niestabilne bramy. Młody wynalazca Maurice Dalmont wpada na trop tajemniczego odkrycia, podczas gdy narzeczony jego siostry, Stanisław Tyc, rusza w szeregach Legii Nadwiślańskiej do Nowej Europy, by walczyć o ziemie, które Napoleon obiecał Polakom. Ether jest jednak zdradliwy, a Nowa Polska to miraż skrywający mroczny sekret. Oto świat, jakiego jeszcze nie widzieliście. Szable i etherowe kulomioty. Cylindry i telepatyczne obręcze. Armaty i żywe trupy. Dorożki i powietrzna kolej. Koronkowe parasolki i szamańska magia. Początek nowej epoki – oraz wynalazek, który może ją przedwcześnie zakończyć.
Źródło: Wyd. Literackie

Philip K. Dick i Ray Nelson - The Ganymede Takeover

kultowy autor / science fiction / obcy

Philip K. Dick jest kultowym autorem, także w Polsce. Wydano wiele jego powieści i opowiadań, ale nie wszystkie. W marcu ukazała się jedna z brakujących pozycji, czyli Inwazja na Ganimedesa napisana wspólnie z Rayem Nelsonem. Dla fanów autora prawdziwa gratka. Ziemię podbili przybysze z Ganimedesa, obdarzeni zdolnościami telepatycznymi kosmici, którzy wyglądem przypominają wielkie robaki. Ludzkość bez szczególnego oporu ogłosiła kapitulację i jedynie nieliczne grupy partyzanckie podjęły walkę z okupantem. Doktor Rudolph Balkani, szef Biura Badań Psychodelicznych, odkrył sposób na pokonanie Ganimedejczyków. Stworzył urządzenie zniekształcające rzeczywistość, dzięki któremu ludzie mogą się wyrwać spod ich telepatycznej władzy. Niestety, Balkani jest wiernym sługą najeźdźców i nie zamierza pozwolić na to, żeby wynalazek został użyty przeciwko nim.
Źródło: Rebis

Robin Cook - Szarlatani

thriller / medycyna / popularny autor

Mistrz thrillerów medycznych powraca z nową powieścią. W Szarlatanach opisuje sprawę śmierci pacjenta luksusowego szpitala. Wokół tej tragedii narastają zagadki, a prawda nie jest oczywista. Noah Rothauser jest rezydentem w Boston Memorial Hospital. Szpital słynie z nowoczesnego wyposażenia, w tym „hybrydowych sal operacyjnych przyszłości”, które wydają się istnym dobrodziejstwem - do czasu, aż w jednej z nich umiera pacjent. Noah obwinia światowej sławy chirurga, doktora Williama Masona, który nie potraktował operacji z należytą uwagą, a następnie sfałszował zapis w karcie pacjenta. Mason z kolei oskarża doktor Avę London, anestezjolożkę, która znieczulała pacjenta. Noah stopniowo zaczyna kwestionować dotychczasowe ustalenia, a także postawę Avy, która, jak się okazuje, prowadzi znacznie ciekawsze życie, niż mu się wydawało. Gdy stawką są jego wiarygodność i posada, Noah nie ma wyboru: musi ustalić, gdzie leży prawda, który z lekarzy ponosi winę i komu można zaufać.
Źródło: Rebis

Graham Masterton - Manitou

popularny autor / wierzenia Indian / horror

W marcu ukazało się wznowienie jednej z najsłynniejszych powieści Grahama Mastertona, czyli Manitou. W powieści tej przedstawiona jest walka z mściwym duchem indiańskiego szamana. Równocześnie do księgarń trafiła kontynuacja, Revenge of the Manitou. Nowy Jork, czasy współczesne. Do świata żywych powraca po trzystu latach duch największego indiańskiego szamana, Misquamacusa, by dokonać zemsty za dusze swoich braci. Odrodzony w ciele młodej dziewczyny, Karen Tandy, próbuje sprowadzić z przeciwnej strony bytu inne demony. nW szpitalu na Manhattanie rozpętuje się walka tytanów, która może pochłonąć całą ludzkość. W przerażających okolicznościach giną ludzie. Jasnowidz Harry Erskine z pomocą indiańskiego szamana, Śpiewającej Skały, podejmuje walkę ze starożytną magią i siłami nadprzyrodzonymi.
Źródło: Albatros

 Agnieszka Hałas - W mocy wichru

fantasy / część serii / polska autorka

W mocy wichru to ostatni tom fantastycznego cyklu powieściowego o świecie Zmroczy Teatr węży – mrocznej serii fantasy napisanej przez Agnieszkę Hałas. To nowe wydanie tej powieści. W świecie, gdzie czarny dar czyni cię wyklętym, każda maska i nowa tożsamość mogą zagwarantować bezpieczeństwo tylko przez krótki czas. Marshia Lavalle przez lata służyła Otchłani, a teraz musi zapłacić za to wysoką cenę. Krzyczący w Ciemności jeszcze nie wie, że przypomnieli sobie o nim wrogowie z poprzedniego życia. Anavri musi nauczyć się posługiwać darem, którego nienawidzi. A w jednym z miast nad Zatoką Snów grasuje morderca. Co łączy tragedię, jaka rozegrała się przed laty w mieście ogarniętym zarazą, z człowiekiem w stroju błazna, który zabija kobiety lekkich obyczajów? I czy można wygrać z nieubłaganą logiką mówiącą, że w życiu czarnego maga każda więź prędzej czy później musi zostać zerwana?
Źródło: Rebis
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj