Wojciech Orliński - Lem. Życie nie z tej ziemi

biografia / Stanisław Lem / non-fiction

Dziennikarz Wojciech Orliński napisał biografię Stanisława Lema - wybitnego pisarza science fiction i myśliciela. Książka pełna jest ciekawostek z życia Lema, a także przedstawia nieznane fakty z jego życiorysu. Dla fanów pisarza pozycja obowiązkowa.  Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holocaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Co sobie kupił za honorarium z „Obłoku Magellana”? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Czym się różniły pierwotne wersje „Fiaska”, „Głosu Pana” i „Kongresu futurologicznego” od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?
fot. Agora / Czarne

Dziewczyna z Brooklynu - Guillaume Musso

obyczajowa / popularny autor / suspens

Francuski pisarz jest jednym z bardziej cenionych mistrzów suspensu z ostatnich lat, a jego książki stają się bestsellerami. W nowej powieści opisuje historię związku, w którym kobieta skrywa mroczną tajemnicę, która będzie rzutowała na teraźniejszość i przyszłość bohaterów. Raphaël jest wziętym pisarzem. Od kilku miesięcy spotyka się z Anną, która pracuje jako stażystka na pogotowiu w paryskim szpitalu, gdzie oboje się poznali. Podczas romantycznej podróży na Lazurowe Wybrzeże Raphaël, którego męczy tajemniczość Anny, przypiera ją do muru pytaniami o jej przeszłość. Po burzliwej kłótni dziewczyna opuszcza ukochanego i wraca do Paryża. Raphaël jedzie za nią. Na miejscu okazuje się, że dziewczyna zniknęła. Raphaël wraz z najbliższym przyjacielem, emerytowanym inspektorem policji, zaczyna jej szukać. Poszukiwania okazują się dużo bardziej skomplikowane, niż obaj początkowo myśleli. W wyniku prywatnego dochodzenia wychodzi na jaw, że Anna nie jest wcale tą osobą, za którą się podawała. Kobieta znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie z powodu swojego udziału w nierozwiązanej sprawie sprzed dziesięciu lat.
Źródło: Albatros

Sługa korony - Brian McClellan

prochowa fantasy / opowiadania / część cyklu

Czytelnicy w Polsce znają twórczość Briana McClellana z serii powieści o Prochowym magu. Zbiór Sługa korony rozszerza wykreowany świat i pozwala zapoznać się z pobocznymi wątkami i wydarzeniami towarzyszącymi głównej osi wydarzeń w serii. Niespotykane do tej pory połączenie prochu i magii w potężną broń, która nie daje szansy przeciwnikom. Dziewięć opowieści ze świata Magów Prochowych, które wciągną czytelnika w polityczne intrygi i kryminalne zagadki, przeprowadzą przez obskurne ulice Adopestu i podtopią w odległych bagnach Fatrasty.
Źródło: Fabryka Słów

Aura Xilonen - Jankeski fajter

Meksyk / walka / USA

Meksykańska pisarka Aura Xilonen napisała intrygującą opowieść o nielegalnym emigrancie do USA, który przypadkowo trafia na nową drogę życiową. Przewrotna książka z mocnym bohaterem i zarysem stosunków amerykańsko-meksykańskich. Liborio – nielegalny meksykański imigrant w Stanach Zjednoczonych – nie ma nic. Żyje z dnia na dzień, pracując w podrzędnej księgarni. Jedyne, co umie, to szybko biegać i wyprowadzać piekielnie mocne ciosy. I z braku lepszego zajęcia – czyta. Pewnego dnia miesza się w uliczną awanturę w obronie platonicznej miłości. Tak rozpoczyna się jego antyodyseja we wrogim mieście… „Jankeski fajter” to literacka petarda: mocno zakręcony język, hipnotyzująca i bardzo współczesna powieść – zabawna i dramatyczna zarazem. Jakby skrzyżowanie Doroty Masłowskiej z Eduardem Mendozą przenieść na pogranicze amerykańsko-meksykańskie.
Źródło: Znak

Zawód: Powieściopisarz - Haruki Murakami

Kultowy pisarz / eseje / autobiografia

Wybitny japoński pisarz Haruki Murakami w książce Zawód: Powiesciopisarz przedstawia swoje podejście do tworzenia literatury, a przez to prezentuje czytelnikom momenty i wydarzenia, które ukształtowały go jako twórcę literatury cenionej na całym świecie. Eseje zawarte w tym tomie Haruki Murakami zaczął pisać mniej więcej sześć lat temu. Już znacznie wcześniej czuł potrzebę, by opowiedzieć czytelnikom o swojej twórczości i o tym, jak to jest być pisarzem. Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami pisząc je, nie miał takiej świadomości. Chciał tylko pokazać swoją pisarską drogę i podzielić się refleksjami na temat twórczości w ogóle.
Źródło: Muza
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj