Programy dokumentalne/rozrywkowe:

PIĄTEK:

Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina 23:05 TVP Kultura Gdy brytyjski pisarz i podróżnik Bruce Chatwin umierał na AIDS, oddał swojemu przyjacielowi – Wernerowi Herzogowi – plecak, z którym wędrował dookoła świata. 30 lat później Herzog, niosąc ten sam plecak, podróżuje śladami swojego przyjaciela, przyznając się do wielu inspiracji zaczerpniętych z wypraw i książek ojca nowoczesnej literatury podróżniczej. Chatwina interesowało życie nomadów i opisywał ich stosunek do natury, historii i świata marzeń. Razem z Herzogiem wędrujemy do śnieżnej Patagonii i na bezdroża Australii, gdzie Chatwin opisywał niezwykłą naturę pieśni Aborygenów, a także do Południowej Walii, gdzie pisarz z żoną mieszkał w ruinach klasztoru z XI wieku. Herzog ukazuje niespokojną i przenikliwą duszę Chatwina, podkreślając ich wspólne pokrewieństwo w poszukiwaniu sekretnej wiedzy o świecie. Dowiadujemy się, że Herzogowska idea „ekstatycznej prawdy” w filmie została zaczerpnięta z Chatwinowskiego stylu opowieści. Co więcej: plecak podróżnika znalazł praktyczne zastosowanie w filmie. Spełnił rolę ochronnego siedziska Herzoga w czasie niespodziewanej 55-godzinnej burzy śnieżnej w masywie Cerro Torre. Zobacz także: Na wojnę z plastikiem – 21:00 (PLANETE+) Sekrety Strefy 51 – 21:00 (National Geographic) Zimna wojna: Świat na krawędzi – 22:00 (National Geographic)

SOBOTA:

Daniel Day-Lewis, geniusz z Hollywood 22:00 PLANETE+ Jest jedynym aktorem w historii kina, który zdobył trzy Oscary. Znany z intensywności swoich ról - równie poruszających, co różnorodnych (arystokrata, drobny bandyta, wyrzutek lub przestępca) - ogromnie ceniony przez reżyserów takich jak Martin Scorsese czy Steven Spielberg.

NIEDZIELA:

Andrzej Bargiel - Śnieżna Pantera 23:00 Discovery Channel Dokument ukazuje wyprawę Andrzeja Bargiela w 2016 roku, kiedy słynny polski skialpinista ustanowił rekord szybkości wejścia na pięć siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. Ekipa towarzyszyła podróżnikowi od samego początku, rejestrując jego zmagania ze żmudnymi treningami i przygotowaniami do ekspedycji. Filmowcy rejestrowali również każdy etap jego podróży, przy zdobywaniu kolejnych szczytów. Dokument jest doskonałą okazją, by przekonać się, że ekspedycja to nie tylko sama wspinaczka. To również spotykani ludzie, problemy techniczne i zdrowotne, zmagania z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz niebezpieczne wypadki. Polak zakończył swoją wyprawę 14 sierpnia 2016 roku i pobił rekord świata z 1999 roku o 12 dni.
Strony:
  • 1
  • 2
  • 3 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj