Nieistniejące w rzeczywistości miasto Neptune, stan Kalifornia. Miejscowość bez klasy średniej - albo jest się "oh-ninerem" (albo "09erem", określenie wywodzące się od kodu pocztowego Kalifornii - 90909), albo nikim. Podobnie jak w 90210 mamy tutaj bandę rozpieszczonych dzieciaków, którzy cierpią na nadmiar pieniędzy i wolnego czasu. Pomimo tego że do złudzenia z wyglądu przypominają całkowicie dorosłych ludzi, zachowując się przy tym jak małe dzieci i tworzą więcej problemów niż są w stanie rozwiązać. W Neptun mieszka bogata rodzina Kane'ów, znana w całym mieście niczym ród królewski. Jake Kane to szef firmy zajmującej się oprogramowaniem komputerowym, mający dwójkę dzieci - Lilly i Duncana. Córka to klasyczna chamska dziewczyna - faceci się za nią rzuciliby się w ogień, jej jednak do ideału daleko. Jej brat jest nie mniej popularny i wraz z Loganem Echollsem rządzi męską częścią liceum Neptune High. Nagle wszystko się zmienia. Duncan ni stąd ni zowąd rzuca swoją dziewczynę, a Lilly zostaje zamordowana. Rzuconą dziewczyną jest tytułowa Weronika Mars.

Weronika daleko do bycia bogatą, ale ma status honorowego członka oh-ninerów ze względu na posiadany szereg znajomości i - rzecz jasna - bycie dziewczyną najpopularniejszego faceta w szkole. Jej ojciec, szanowany szeryf, niespodziewanie o morderstwo posądza ojca Lilly, Jake'a Kane. W mieście wybucha oburzenie, Keith Mars zostaje odwołany ze stanowiska, a nowe władze jako sprawcę zdarzenia wskazują zupełnie innego człowieka. Keith i Weronika tego nie kupują i po godzinach, każdy na własną rękę, pracują nad rozwikłaniem tej zagadki.

I to wszystko dzieje się jeszcze właściwie przed pierwszym odcinkiem Weroniki Mars. Ojciec wyrzucony z pracy i okryty złą sławą zostaje prywatnym detektywem, a córka... tym samym - choć może nieco bardziej samozwańczym, bo działającym tylko na szkolnym podwórku. Weronika zatem rozwiązuje zagadki zaginionych laptopów, autorów liścików, włamań do szafek, przy okazji pomagając tacie w śledzeniu niewiernych mężów czy żon.

[image-browser playlist="605120" suggest=""]©2006 Warner Bros. Television

Serial zadebiutował na antenie nieistniejącej już stacji UPN (obecnie The CW) w 2004 roku i był emitowany przez trzy sezony, kończąc się po 64 odcinkach. Weronika Mars niemal natychmiast stała się czołową produkcją stacji, zarówno pod względem oglądalności, jak i ocen krytyków. Serial o młodej blond detektyw był nominowany do dwóch Satellite Awards, czterech Saturn Awards, pięciu Teen Choice Awards i kilku innych nagród. Choć wygrał zaledwie w trzech kategoriach (w tym jeden Saturn dla Kristen Bell), to cały czas cieszył się zaufaniem widzów i dziennikarzy. Świetne, zabawne dialogi, ciekawie wykreowane miasteczko Neptune oraz znakomicie skonstruowana fabuła sprawiły, że do dziś jest uznawany za jeden z najlepszych seriali ostatniej dekady.

Twórcy Weroniki Mars bardzo dokładnie rozplanowali główny wątek morderstwa iumiejętnie go wplatali w pojedyczne, jednoodcinkowe sprawy. Co jakiś czas nagradzali cierpliwość widzów nową odpowiedzią bądź zupełnie niespodziewanym zwrotem akcji, którego nie sposób było przewidzieć na początku. Wszystko to okraszone było jednak popowo-rockową muzyką i bardzo pozytywnym, sielankowym klimatem Kalifornii, który pozwalał spokojnie zrelaksować się podczas każdej godziny spędzonej z serialem.

[image-browser playlist="605121" suggest=""]©2006 Warner Bros. Television

Produkcja UPN wykreowała Kristen Bell (tytułowa Weronika) na gwiazdę - po zakończeniu seriali przez jakiś czas aktorka z sukcesami kontynuowała karierę na dużym ekranie. Bell wydawała się wręcz stworzona do tej roli. Stosunkowo niska, drobnej budowy dziewczyna była na pozór niewinna i niezdolna do jakiekolwiek ambitniejszego zadania - doskonały kamuflaż dla szalenie rezolutnej i przebiegłej Weroniki Mars.

Niestety po trzech sezonach, pomimo wciąż bardzo dobrych wyników oglądalności, serial wypadł z ramówki. Dawn Ostroff, szefowa stacji The CW (gdzie Weronika Mars przeniosłą się z UPN), zaczęła wdrażać nową linię programową i ostatecznie nie znalazła w niej miejsca dla produkcji z Bell w roli głównej. Po tym jak serial przeszedł metamorfozę w trzecim sezonie (akcja przeniesiona z liceum do college'u i całosezonowy wątek zastąpiony mniejszymi, trwającymi kilka odcinków), miała nadejść prawdziwa rewolucja - Weronika miała trafić do FBI! Rob Thomas, twórca serialu, nakręcił nawet kilkunastominutowy "zwiastun", jak wyglądałby czwarty sezon i - na nieszczęście widzów - prezentował się on lepiej niż dobrze. Niestety kolejna seria nie powstała, a rzeczony zwiastun został dołączony do wydania DVD serialu.

Niejednokrotnie pojawiały się plotki dotyczące nakręcenia filmu pełnometrażowego na podstawie serialu - co więcej, były to plotki w całości prawdziwe. Zarówno Thomas, jak i Bell byli zainteresowani stworzeniem kontynuacji telewizyjnej produkcji, jednak w dobie panującego kryzysu studio Warner Bros. nie zdecydowało się wyłożyć pieniędzy na ten projekt.

Dla uspokojenia dodam, że choć produkcja nie zamyka w końcówce dokładnie wszystkich wątków, stawia fundamenty też pod nowe, niezrealizowane, to jednak jest to zakończenie dosyć satysfakcjonujące i na pewno nie będzie po nim wielu zawiedzionych. Jak zresztą po całym serialu - szczególnie że słoneczny klimat Kalifornii może być najlepszą odskocznią od zalegającego za oknem śniegu.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj