Monika Szwaja

Polska pisarka i dziennikarka telewizyjna. Autorka takich książek, jak Jestem nudziarą, Stateczna i postrzelona czy Klub Mało Używanych Dziewic oraz serii o Wice Sokołowskiej. Miała 66 lat.

Robert Loggia

Amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz reżyser włoskiego pochodzenia. Znany był przede wszystkim z ról mafijnych bossów i gangsterów (Scarface, Prizzi's Honor). W 1986 otrzymał swoją jedyną w karierze nominację do Oscara za drugoplanową rolę w thrillerze Zębate ostrze. Zmarł w swym domu w Los Angeles zmarł w wieku 85 lat. Od roku 2010 zmagał się z chorobą Alzheimera.

George Clayton Johnson

Amerykański pisarz science fiction najbardziej znany ze współautorstwa (z Williamem F. Nolanem) powieści Ucieczka Logana, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem. Twórca scenariuszy telewizyjnych do Strefy mroku oraz pierwszego odcinka serialu Star Trek. Autor historii na której oparto fabułę filmów z serii Ocean's Eleven.

Michel Galabru

Francuski aktor komediowy wywodzący się z Comédie-Française, scenarzysta i reżyser. Najbardziej znany z roli komendanta Jérôme Gerbera w filmach o Le Gendarme de Saint-Tropez. Wystąpił w blisko 190 filmach, jego najbliższym przyjacielem był  Louis de Funès. Galabru zmarł w wieku 93 lat.

Alan Rickman

Brytyjski aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i scenarzysta. Niezapomniany szeryf z Nottingham z filmu Robin Hood: Prince of Thieves. Rola ta przyniosła mu pierwszą nagrodę BAFTA. Międzynarodową sławę zyskał wcielając się w rolę Severusa Snape’a w ekranizacji książek o Harrym Potterze. Zmarł na raka trzustki 14 stycznia 2016 w wieku 69 lat.

David Bowie

Brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, aranżer, a także aktor. Muzyk wystąpił w głównej roli w szeregu filmów: Człowiek, który spadł na ziemię (1976), Zwyczajny żigolo (1978), Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence (1983), Zagadka nieśmiertelności (1983) oraz Labirynt (1986). Odgrywał także role drugoplanowe, np. w filmie The Prestige. Zmar 10 stycznia 2016 roku, w otoczeniu rodziny, 18 miesięcy po zdiagnozowaniu u niego raka wątroby.

Zdeněk Smetana

Czeski reżyser, animator, scenarzysta i producent. Stworzył popularne seriale animowane dla dzieci, prezentowane m.in. jako wieczorynki. Należały do nich m.in. Bajki z mchu i paproci, Wodnik Szuwarek czy Psi Żywot. Zilustrował również kilka książek dla dzieci.

Nelle Harper Lee

Amerykańska pisarka i publicystka, znana głównie jako autorka uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści To Kill a Mockingbird, która została sfilmowana w 1962 roku. W lipcu 2015, po 55 latach przerwy, ukazała się jej druga powieść, zatytułowana Go Set a Watchman będąca kontynuacją pierwszej powieści autorki. Harper Lee zmarła we śnie w wieku 89 lat.

Andrzej Żuławski

Polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, pisarz. Kontrowersyjny i oryginalny artysta, który swoją twórczością budził skrajne emocje. Miał na swoim koncie piętnaście wyreżyserowanych filmów, w tym ostatni Cosmos, za który otrzymał nagrodę na festiwalu w Locarno. Andrzej Żuławski zmarł w wieku 75 lat w Warszawie po długiej chorobie nowotworowej.

Jan Němec

Czeski reżyser i scenarzysta filmowy. Jeden z czołowych twórców tzw. nowej fali w kinie czechosłowackim lat 60. XX wieku. Miał na swoim koniec dwadzieścia sześć filmów. W roku 2005 otrzymał honorową nagrodę Czeskiego Lwa za całokształt działalności filmowej.

Aleksander Minkowski

Polski pisarz, reportażysta i scenarzysta filmowy. Autor cyklu Tropiciele złoczyńców z Martą Patton i takich książek jak: Szaleństwa Majki Skowron czy Nasturcja i Lew. Część powieści publikował pod pseudonimem Alex Hunter. Zmarł 7 marca 2016.

Guy Hamilton

Brytyjski reżyser filmowy. Od początku lat 50. do zakończenia kariery w końcu lat 80. wyreżyserował 22 filmy, w tym 4 produkcje o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. Były to: Goldfinger (1964), Diamonds Are Forever (1971), Live and Let Die (1973), The Man with the Golden Gun (1974).

Halina Skoczyńska

Polska aktorka teatralna i filmowa. W swoim dorobku miała ok. 80 ról, w tym kilkanaście nagrodzonych. Szerokiej publiczności znana była jako Janina, matka Natalii Boskiej w serialu Rodzinka.pl. Zmarła nagle na skutek udaru mózgu.

Andrzej Kondratiuk

Polski reżyser, scenarzysta, aktor i operator filmowy. Na na swoim koncie reżyserię takich kultowych filmów, jak Wniebowzięci czy Hydrozagadka. Choć często nagradzane, nie osiągnęły one sukcesów kasowych. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie sztuki i kultury.

Anton Yelchin

Amerykański aktor rosyjskiego pochodzenia. Pierwszoplanową, dużą rolę zagrał w roku 2001 u boku Anthony Hopkinsa w filmie Kraina wiecznego szczęścia. Był gwiazdą filmów Star Trek i Terminator Salvation. Zginął 19 czerwca 2016, przejechany przez samochód, który stoczył się z podjazdu przed jego domem. Miał 27 lat.

Garry Marshall

Amerykański reżyser, aktor, producent i scenarzysta filmowy oraz telewizyjny. Słynie przede wszystkim jako twórca popularnych komedii romantycznych, z których największy sukces odniósł film Pretty Woman. Ma na swoim koncie też takie tytuły tak: Runaway Bride, dwie części Pamiętnika księżniczki i Valentine's Day. Zmarł w wieku 82 lat.

Umberto Eco

Włoski semiolog, filozof, bibliofil i mediewista, powieściopisarz, autor felietonów i esejów. Sławę przyniosła mu powieść Il nome della rosa. Był wielokrotnym kandydatem nominowanym do literackiej Nagrody Nobla. Zmarł na raka trzustki.

Marian Kociniak

Polski aktor filmowy i teatralny. Najbardziej znany z ról Franka Dolasa w polskiej komedii Jak rozpętałem drugą wojnę światową oraz Murgrabiego z serialu Janosik Jerzego Passendorfera. Zmarł w szpitalu 17 marca 2016 w wieku 80 lat.

Kenny Baker

Brytyjski aktor filmowy – miał 112 cm wzrostu. Baker najbardziej znany jest z roli R2-D2, droida z filmowej sagi Gwiezdne wojny. Zagrał we wszystkich filmach nowej i starej trylogii.

Curtis Hanson

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Nagrodzony Oscarem za scenariusz do filmu L.A. Confidential (1997). Za film ten otrzymał także nominację do Oscara w kategorii najlepszy reżyser. Miał 71 lat.

Andrzej Kopiczyński

Polski aktor teatralny i filmowy, znany polskiej publiczności głównie z tytułowej roli w serialu telewizyjnym 40-latek. W latach 90. aktor przez krótki okres prowadził teleturniej Koło Fortuny nadawany w TVP2. Zmarł 13 października 2016 w Warszawie. Został pochowany 19 października 2016 na warszawskich Powązkach.

Krzysztof Ptak

Polski operator filmowy i wykładowca akademicki. Jako jeden z pierwszych polskich operatorów filmowych rozpoczął realizację zdjęć techniką cyfrową. Za swoją twórczość jako operator filmowy został dwukrotnie nagrodzony Polską Nagrodę Filmową za zdjęcia do filmu Historia kina w Popielawach (1998) oraz Weiser (2001).

Gene Wilder

Amerykański aktor komediowy, a także scenarzysta i reżyser. Zdobywca Emmy w 2003. Był nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Producenci. Znany ze współpracy z reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym Melem Brooksem. Często występował wspólnie z afroamerykańskim aktorem komediowym, Richardem Pryorem. Wilder zmarł 29 sierpnia 2016 roku w wieku 83 lat na skutek komplikacji związanych z chorobą Alzheimera.

Andrzej Wajda

Polski reżyser filmowy i teatralny. Kawaler Orderu Orła Białego. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament. Jego ostatnim filmem były Powidoki.

Bud Spencer

Włoski aktor filmowy i telewizyjny, pływak i olimpijczyk. Debiutował na dużym ekranie rolą pretorianina w hollywoodzkiej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis. Najbardziej znany (w latach 60. i 70.) stał się jednak za przyczyną ról w spaghetti westernach i filmach akcji.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj